Το «γύρισε» στις καθυστερήσεις ο ΑΕΡΑ

Ένα γκολ που προήλθε από εύστοχο χτύπημα του Βάντερ Μασάδο στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη-πρόκριση στον ΑΕΡΑ στο χθεσινό ματς της 3ης φάσης του Κυπέλλου με αντίπαλο τον Διγενή. Οι «ερυθρόλευκοι» του Βαγγελη Χοσάδα νίκησαν τελικά με 2-1 και πέρασαν στην επόμενη φάση.

Ο Βάντερ Μασάδο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στις καθυστερήσεις χάρισε τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του (ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ)

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι κι ήταν εκείνοι που μπήκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι μετά το άνοιγμα του σκορ, ανέβασαν την απόδοση τους στην προσπάθεια να φτάσουν γρήγορα στην ισοφάριση. Το πέτυχαν στο 29΄ και από κει κι ύστερα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν μπόρεσαν να το «γυρίσουν» μέχρι το 45΄.

Η είσοδος του Λυμπερόπουλου στο 45΄, «έδεσε» περισσότερο τον ΑΕΡΑ, ο οποίος δημιουργούσε αλλά έχανε ευκαιρίες και η ελπίδα για να πετύχει κάτι καλό έμενε στον Διγενή, που ήθελε να πάει το ματς σε παράταση και ίσως και κάτι περισσότερο.
Τελικά το πέναλτι που έδωσε ο κ. Παπαβασιλείου στο 92΄ στην ανατροπή του Γαργάλη από τον Χουτεσιώτη ήταν εκείνο που έκρινε το παιχνίδι κι έδωσε τη νίκη πρόκριση στον ΑΕΡΑ, έστω και στις καθυστερήσεις.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
12'  Από ωραία κάθετη του Μικκιού, ο Διακάκης έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με ωραίο πλασέ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Δαρζέντα και έκανε το 0 - 1.
29'  Ο Λόης, έπιασε ένα δυνατό σουτ λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα "τράνταξε" το οριζόντιο δοκάρι του Τσαβαρή, χτύπησε στην πλάτη του πορτιέρο των φιλοξενούμενων και κατέληξε στα δίχτυα για το 1 - 1.

49', Μετά από σέντρα του Σκούμπρου, ο Διακάκης έκανε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Δαρζέντα
 53' Ο Λόης έπεσε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Σκούμπρου εντός περιοχής αλλά ο διαιτητής Παπαβασιλείου έδειξε "παίζετε".
55΄Από κάθετη του Λόη, ο Μασάδο βρέθηκε μόνος απέναντι στον αντίπαλο πορτιέρο αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον Τσαβαρή με τα πόδια.

92' Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι όταν ο Χουτεσιώτης ανέτρεψε τον Γαργάλη εντός περιοχής και ο ρέφερι της αναμέτρησης όντας κοντά στην φάση, υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Στην εκτέλεση πήγε ο Βάντερ Μασάδο ο οποίος όντας εύστοχος, έκανε το 2 - 1 και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.

Οι  Λόης, Τρουμπούνας και Μασάδο ήταν οι καλύτεροι του ΑΕΡΑ στο χθεσινό παιχνίδι Από τον Διγενή άρεσαν περισσότερο οι Χουτεσιώτης, Τσιπιζίδης και Διακάκης.
Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία των κ.κ. Παπαβασιλείου, Σταυρούλια Στεφανάκη.

Α.Ε.Ρ.Α.:   Δαρζέντας, Μαλλιάκας, Δανάς, Τρουμπούνας, Νικολής(46' Λυμπερόπουλος), Στελλάς, Πλύγκος(68' Γαργάλης), Λόης, Λυριστής, Μασάδο, Γιαννακάκης
 ΔΙΓΕΝΗΣ: Τσαβαρής, Διακάκης, Χατζηνικόλας, Σκούμπρος, Μικκιού, Παπασταμάτης, Κώτης (92' Μανώλαγκας), Χουτεσιώτης, Χεκιμάι (62' Κετσές), Τσιπιζίδης, Καματερός.