Τοπικό μπάσκετ: Γεμάτη κι ενδιαφέρουσα η σημερινή αγωνιστική

Στη Σύμη θα πάει σήμερα το μεσημέρι η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος ανδρών στον Όμιλο Ρόδου, Καλλιθέα, για να παίξει με την τοπική ομάδα στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής και με στόχο να σημειώσει την ένατη νίκη της. Στον α’ γύρο είχε επικρατήσει μέσα στην Κρεμαστή με 89-22.

Μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχει η αναμέτρηση του Διαγόρα με το Ροδίων Άθλησις στην τέντα (20.30’), με το «γηραιό» να έχει επικρατήσει εκτός έδρας στον α’ γύρο με 64-45.

Σημαντικό παιχνίδι με μεγάλη βαθμολογική σημασία θα διεξαχθεί για το πρωτάθλημα εφήβων στη Λέρο, μεταξύ του Πανιωνίου και της ΕΑΚΑ. Οι γηπεδούχοι είχαν κερδίσει μέσα στην Κάλυμνο κι έχουν καλό προβάδισμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης που οδηγεί στο φάιναλ φορ, ακόμη και της πρώτης αν καταφέρει να επιβληθεί και του Ιπποκράτη στο ντέρμπι κορυφής του Ομίλου Νήσων.

Ντέρμπι έχουμε και στο παιδικό, με το ματς του Διαγόρα και της Γαλάζιας Ακαδημίας να συμπληρώνει το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής του Ομίλου Ρόδου. Στον α’ γύρο, οι «κυανέρυθροι» είχαν επιβληθεί στο Βενετόκλειο με 55-47.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ

Όμιλος Ρόδου (11η αγωνιστική)

Σήμερα

Σύμη (12.00’) Σύμη – Καλλιθέα

Διαιτητές: Αρνάς, Τσατταλιού

Ιαλυσός (19.30’) Ιάλυσος – Κολοσσός (εφ.) [Α.Σ.]

Διαιτητές: Νικηφορίδης, Διαμαντής

Τέντα (20.30’) Διαγόρας – Ροδίων Άθλησις

Διαιτητές: Αρνάς, Μητσού

Ήλιος – Γαλάζια Ακαδημία 0-20(α.α.)

Βαθμολογία: 1) Καλλιθέα 16β., 2) Διαγόρας 15, 3) Ιάλυσος 14, 4) Ροδίων Άθλησις 11, 5) Γαλάζια Ακαδημία 11, 6) Σύμη 11, 7) Ήλιος -.

*το εφηβικό του Κολοσσού συμμετέχει άνευ συναγωνισμού.

*ο Ήλιος έχει αποβληθεί από το πρωτάθλημα.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ

Όμιλος Νήσων (6η αγωνιστική)

Σήμερα

Λέρος (11.00’) Πανιώνιος – ΕΑΚΑ

Διαιτητής: Κιόττου

Κλειστό Κω (12.00’) Ιπποκράτης – Ακαδημία Καλύμνου

Διαιτητής: Γιακουμής

Ξάνθος Πάτμου – ΑΕ Δικαίου           17-101

Βαθμολογία: 1) Ιπποκράτης (5-0) 10β., 2) Πανιώνιος Λέρου (4-1) 9, 3) ΑΕ Δικαίου (3-3) 9, 4) ΕΑΚΑ (3-2) 8, 5) Ακαδημία (1-4) 6, 6) Ξάνθος Πάτμου (0-5) 3.

*ο Ξάνθος έχει παραιτηθεί από το πρωτάθλημα. 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ

Όμιλος Ρόδου (6η αγωνιστική)

Σήμερα

Τέντα (17.30’) Διαγόρας – Γαλάζια Ακαδημία

Διαιτητές: Αντωνίου, Θεοδοσίου

Ελπίς – Κολοσσός 0-20(α.α.)

Ιάλυσος – Σύμη 73-48

Βαθμολογία: 1) Ιάλυσος 11β., 2) Κολοσσός 10, 3) Διαγόρας 8, 4) Γαλάζια Ακαδημία 7, 5) Σύμη 7, 6) Ελπίς -.

*η Ελπίδα έχει παραιτηθεί από το πρωτάθλημα.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Όμιλος Ρόδου (4η αγωνιστική)

Σήμερα

Τέντα (11.15’) Διαγόρας – Κολοσσός

Διαιτητές: Χατζηγεωργίου, Βράκα

Ιαλυσός (17.00’) Ιάλυσος – Πήγασος

Διαιτητές: Βράκα, Μελλίνη

ΟΜΙΛΟΣ ΝΗΣΩΝ (5η αγωνιστική)

Σήμερα

Κλειστό Κω (18.00’) Ιπποκράτης – Ηρακλής 2000 (6η αγ.)

Διαιτητές: Γιακουμής, Πατμίου

Τρίτη 16/1

Πυλί (16.00’) ΑΕ Δικαίου – Ηρακλής 2000

Διαιτητής: Γιακουμής

Τετάρτη 17/1

Κάλυμνος (15.00’) ΕΑΚΑ – Ακαδημία Καλύμνου

Διαιτητές: Τσάτσης, Μάγκος

Ανταγόρας – Ιπποκράτης 20-115

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΜΙΝΙ

Σήμερα

Τέντα (10.00’) Διαγόρας Β’ – Κολοσσός Β’

Διαιτητές: Χατζηγεωργίου, Οικονομίδης

Ιαλυσός (15.00’) Ιάλυσος – Κολοσσός Α’

Διαιτητές: Διαμαντής, Οικονομίδης

Πέμπτη 18/1

Καρδάμαινα (16.00’) Ηρακλής 2000 – Ιπποκράτης Α’

Διαιτητής: Γιακουμής.