Νίκη με τη… σφραγίδα Μασάδο

Η χθεσινή νεροποντή επηρέασε όλα τα ματς της Α΄Κατηγορίας και οπωσδήποτε κι αυτό του Καρακόνερου, όπου ο ΑΕΡΑ πήρε σπουδαίο «διπλό» από την Κατταβιά σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο (0-1).

Με τη νίκη τους αυτή οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν ακόμα περισσότερο βαθμολογικά και περιμένουν πλέον σήμερα τόσο την έκβαση του αγώνα Άρη-Αστέρα Π. και Φοίβου –Νικαγόρα που θα γίνουν το μεσημέρι, για να ξέρουν  πόσο κοντά θα είναι στο στόχο τους.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Χοσάδα είχαν από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησαν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ευκαιρίες, για να ανοίξουν το σκορ χωρίς να τα καταφέρουν. Στο ίδιο διάστημα, η Κατταβιά προσπάθησε να λειτουργήσει αμυντικά και να απειλήσει με αντεπιθέσεις, αλλά υστέρησε στη δημιουργικότητα με αποτέλεσμα να μείνει στο… μηδέν.

Στο β΄ μέρος στο διάστημα 45΄-65΄, ο ΑΕΡΑ ήταν κυρίαρχος και πάλι και μπόρεσε να σημειώσει το γκολ που του έδωσε τη νίκη, που φέρει τη σφραγίδα του Βάντερ Μασάδο.

Μέχρι την λήξη του αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» είδαν δυο προσπάθειες τους να σταματούν στα δοκάρια του Καβουκλή, ενώ η γηπεδούχος απείλησε με ένα σουτ του Πάπα στο 77΄.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
13' Το σουτ του Πλύγκου ΜΙ από καλή θέση, έφυγε άουτ

24' Ο Μασάδο έβγαλε ωραία μπαλιά στον Λόη, που έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Καβουκλής μπλόκαρε.

32' Ο Μαλλιάκας γύρισε στην περιοχή, έπιασε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

35' Ο Δανάς με ωραία διαγώνια μπαλιά, έβγαλε σε πολύ καλή θέση τον Πλύγκο ΜΙ, ο οποίος από κοντά σούταρε ψηλά άουτ.

40' Κάθετη του Λόη στον Μασάδο, ο οποίος μόνος με τον αντίπαλο τερματοφύλακα πλάσαρε πάνω στον Καβουκλή.

44' Ο Μασάδο εκτέλεσε απευθείας το φάουλ κι ο Καβουκλής έδιωξε εκπληκτικά σε κόρνερ.

52' Ο Στελλάς έβγαλε ωραία σέντρα, ο Λόης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. 54΄. Ο Μασάδο έγινε κάτοχος της μπάλας, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και σούταρε στη δεξιά γωνία του Καβουκλή γράφοντας το 0-1.

58' Ο Κιλασίν Κ. με εκτέλεση φάουλ από καλή θέση, έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

62' Ο Μασάδο έβγαλε την παράλληλη σέντρα, η μπάλα βρήκε στα πόδια του Λόη και κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Καβουκλή.

73' Ο Μ. Λυριστής με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Καβουκλή.

77' Ο Πάπα βρέθηκε σε καλή θέση για σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ κι η ευκαιρία χάθηκε.

Διακρίθηκαν από την Κατταβιά οι Νασόπουλος και Κιλασίν Κ. Από τον ΑΕΡΑ άρεσαν περισσότερο οι Τρουμπούνας, Στελλάς και Μαλλιάκας.

Πολύ καλή ήταν η διαιτησία των κ.κ. Παπαγιαννίδη, Τσέτσου και Σαρρή.

ΚΑΤΤΑΒΙΑ: Καβουκλής, Κουμπιάδης, Σιέχ, Μαριεττάκης, Κιλασίν Χ. (87' Ανανιάδης), Κούτσι, Μαντινάος, Αυγέρης (63' Δημητριάδης), Πάπα, Νασόπουλος, Κιλασίν Κ.
ΑΕΡΑ: Δαρζέντας, Μαλλιάκας, Δανάς, Γιαννακάκης, Γαργάλης (80' Νικολής), Τρουμπούνας, Στελλάς, Πλύγκος ΜΙ (87' Πλύγκος ΜΓ), Λόης (63' Λυριστής), Μασάδο (93' Μίγκλης), Λυμπερόπουλος.