Ήταν θέμα ανωτερότητας για την Κατταβιά

Η Κατταβιά ήταν η μεγάλη νικήτρια στο προχθεσινό παιχνίδι  στο Κορακόνερο με αντίπαλο την Δόξα Ψίνθου.

Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, επικράτησε εύκολα με 3-0 και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης, στην προσπάθεια που κάνει να ανεβεί ακόμα ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι παίκτες του Μανώλη Φραντζή πήραν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα με καλή κυκλοφορία της μπάλας και σωστή ανάπτυξη και έφτασαν μόλις στο εικοσάλεπτο να προηγούνται με 2-0 των αντιπάλων τους .Οι νικητές δημιούργησαν κι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, αλλά δεν έφτασαν στο τρίτο γκολ σε αυτό το χρονικό διάστημα.

Στο ίδιο 45λεπτο η Δόξα Ψίνθου με αρκετές ελλείψεις και πολλές αλλαγές στην σύνθεση της  προσπάθησε να λειτουργήσει αμυντικά και στην κόντρα επίθεση κύρια με τους Κουνελλέ, Καζέλη και Καρίκη να απειλήσει τον Καβουκλή αλλά χωρίς να τα καταφέρει.

Στο β΄ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε. Το μόνο που άλλαξε ήταν το σκορ καθώς ο Πάπα πέτυχε στο 65΄το τρίτο γκολ της Κατταβιάς και…κάπου εκεί το μάτς τελείωσε. Από την άλλη πλευρά ο μονόλογος με την πίεση της Κατταβιάς συνεχίσθηκε, αλλά κι η Δόξα δεν μπόρεσε να απειλήσει την Κατταβιά, μιας και οι επιλογές δεν υπήρχαν για τον Παναγιώτη Σωτηρόπουλο, που στην μοναδική αλλαγή που πραγματοποίησε, έριξε στο μάτς τον αναπληρωματικό του τερματοφύλακα Σαββιδάκη.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

13' Ο Νασόπουλος από την εκτέλεση του πλαγίου, γύρισε την μπάλα στον Ποζατζίδη που με όμορφο σουτ νίκησε τον Κοντογεωργάκη κι έγραψε το 1-0

17' Ο γκολκίπερ της Δόξας έδιωξε δύσκολα το σουτ του Πάπα.

19' Ο Ποζατζίδης πραγματοποίησε όμορφη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι στον Πάπα που κοντρόλαρε και σούταρε γράφοντας το 2-0

25' Από ωραία προσπάθεια και δυνατό σουτ του Πάπα, η μπάλα έφυγε άουτ.

28' Ο Ποζατζίδης σούταρε δυνατά, αλλά ο Κοντογεωργάκης  έδιωξε σε κόρνερ.

34' Σε ωραία προσπάθεια και σουτ του Κ. Κιλασίν, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από τα γκολπόστ του Καβουκλή.

44' Σαλαμαστράκης-Ποζατζίδης και Κ. Κιλασίν συνδυάσθηκαν πολύ ωραία, αλλά η μπάλα έφυγε στο σουτ του τελευταίου άουτ.

65' Ο Δημητριάδης έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Κοντογεωργάκης κόντρα στον ηλιο έχασε την μπάλα κι ο Πάπα από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0

83' Από μπαλιά του Αυγέρη ο Δημητριάδης από καλή θέση πλάσαρε άουτ.

Διακρίθηκαν από την Κατταβιά οι Σαλαμαστράκης, Ποζατζίδης και Μαντινάος. Από την Δόξα άρεσαν περισσότερο οι Κουνελλές  Μπουλουτίδης  και ο Κοντογεωργάκης παρά τα γκολ που δέχτηκε.

Χωρίς καμιά δυσκολία η διαιτησία των κ.κ. Γιαννουκά, Κάζα και Κασιώτη.

Κατταβιά: Καβουκλής, Αυγέρης (63΄Δημητριάδης), Ανανιάδης (72΄Σιέχ), Μαριεττάκης, Κουμπιάδης, Σαλαμαστράκης, Μαντινάος, Κιλασίν Κ., Πάπα (67΄Τραγάκης), Νασόπουλος, Ποζατζίδης.
Δόξα Ψίνθου: Κοντογεωργάκης , Κώστας (46΄Σαββιδάκης), Μαχραμάς, Μήτρου, Καζέλης, Κουνελλές, Μπουλουτίδης, Μάστορας, Καρίκης, Ορφανός, Κούρτι.