Κρατάει μόνο τη νίκη η Γαλάζια Ακαδημία (φωτορεπορτάζ)

Την έβδομη νίκη της σε δέκα αγώνες, καθώς έχει εκτίσει το ρεπό της και στο β’ γύρο, σημείωσε το βράδυ της περασμένης Κυριακής η «πρωτάρα» Γαλάζια Ακαδημία η οποία, έστω και με αρκετή δυσκολία, επιβλήθηκε 49-37 του Ιάλυσου, στο κλειστό γυμναστήριο του Βενετοκλείου.

Δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου, η ομάδα του Στάθη Βλαχοδήμου βρίσκεται στη δεύτερη θέση του Ομίλου Ρόδου, έχοντας πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με το Διαγόρα, όμως έχει δύσκολο πρόγραμμα στη συνέχεια κι ενδέχεται να μην μπορέσει να την κρατήσει ως το τέλος.

Ο Ιάλυσος, από την πλευρά του, θα πρέπει να περιμένει μέχρι την τελευταία αγωνιστική για να σιγουρευτεί ότι θα προκριθεί στα πλέι οφ ως τέταρτος καθώς το Ροδίων Άθλησις θα τα παίξει «όλα για όλα» στο ματς με τη Γαλάζια Ακαδημία, αφού θεωρητικά έχει προβάδισμα νίκης στο εξ αναβολής παιχνίδι με τη Σύμη ενώ παίρνει στα χαρτιά τον αγώνα με τον Ήλιο.

Αυτά όσον αφορά το βαθμολογικό σκέλος της κυριακάτικης αναμέτρησης γιατί στο καθαρά αγωνιστικό, τα πράγματα δεν πήγαν και πολύ καλά για καμία από τις δύο ομάδες.

Αν και ξεκίνησαν ενθαρρυντικά στην πρώτη περίοδο (13-14), στη συνέχεια έδειξαν να έχουν προβλήματα στην τελική προσπάθεια και αν δεν εκτελούσαν και βολές (εννέα εύστοχες οι γηπεδούχοι, δέκα οι φιλοξενούμενοι), η παραγωγικότητά τους θα ήταν πολύ χειρότερη.

Ειδικά για τον Ιάλυσο, ο οποίος παρατάχθηκε χωρίς τους Αργυρόπουλο και Νουμερόπουλο, που στο τελευταίο δεκάλεπτο πέτυχε μόλις τέσσερις πόντους (και έντεκα συνολικά στο β’ ημίχρονο).

Ο Κωσταρίδης έδωσε προβάδισμα στο 4ο δεκάλεπτο με 34-33, για να απαντήσει ο Χατζηδημητρίου (η πιο αξιόπιστη λύση στην επίθεση του Ιάλυσου) και ο Ξυπολιτάς με σουτ τριών πόντων να κάνει το 37-35. Με δύο βολές του Ματσαμά, η Γαλάζια Ακαδημία ξέφυγε 39-35 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι, μέχρι εκείνη τη στιγμή…

Από το 33’ και μέχρι το τέλος του αγώνα, οι «ερυθροκίτρινοι» πέτυχαν μόνο ένα ακόμη καλάθι, οι γηπεδούχοι με τους Βαρβαρέσο Δ. και Ξυπολιτά άνοιξαν την ψαλίδα στο σκορ φτάνοντας στο τελικό +12.

Δεκάλεπτα: 13-14, 26-26(ημιχρ.), 32-33, 49-37
Διαιτητές: Νικηφορίδης, Μητσού

Γαλάζια Ακαδημία (Βλαχοδήμος): Ξυπολιτάς 13(2), Ματσαμάς 7, Κουρμαδιάς 2, Βαρβαρέσος Δ. 8, Σαουλίδης 2, Φεσάκης, Βαρβαρέσος Φ., Λιβησιανός 9, Κωσταρίδης 8, Γκοτζάι.
Ιάλυσος (Παπακώστας): Βόλας 10(2), Τριανταφύλλου, Μπόζιτς 8(1), Κατσιδώνης, Καϊζερλή, Μπάμπος, Κοντάκος, Σμαραγδιού 6, Χατζηδημητρίου 13.