Ευκαιρίες η Αθλέτικο, γκολ ο Πολυβώτης

Από τις μεγάλες και χαμένες ευκαιρίες της γηπεδούχου Αθλέτικο αλλά και τις ιδανικές αντεπιθέσεις του Πολυβώτη χαρακτηρίστηκε η χθεσινή εξ αναβολής αναμέτρηση στ’ Αφάντου για την 9η αγωνιστική της Β’ Κατηγορίας και συγκεκριμένα του β’ ομίλου της.

Οι παίκτες της ομάδας της Νισύρου ήταν πιο προσεκτικοί στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας σε δύο φάσεις με τους Βασίλη Χατζηνικολάου και Τάσο Σφακιανό, την ώρα που οι Αφαντενοί …απλώς έχαναν ευκαιρίες.

Αυτό το 0-2 προσπάθησε η Αθλέτικο στο δεύτερο ημίχρονο ν’ ανατρέψει μα κατάφερε μόνο να μειώσει με τον Μπάλλα στο 85’ ενώ στο 90’ τραυματίστηκε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Κετσές κι έγινε αναγκαστική αλλαγή με μια καθυστέρηση στη συνέχιση του αγώνα για πέντε λεπτά περίπου. Το 1-2 έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα από το διαιτητή, με τους Νισύριους να φεύγουν με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές τους…

Φάσεις και γκολ
14’ Λάθος διώξιμο του Παπαγεωργίου από γύρισμα του Καλογήρου με αποτέλεσμα η μπάλα να φτάσει στον Βασίλη Χατζηνικολάου που έκανε με ψηλοκρεμαστό πλασέ το 0-1.
21’ Ο Χαμαλής εκτέλεσε φάουλ και ο Γενημαχλέλης έκανε το ανάποδο ψαλίδι χωρίς όμως να βρει δίχτυα.

36’ Πάσα του Μπάλα στον Χαμαλή κι εκείνος σε κενή εστία πλάσαρε άουτ.
42’ Ο Τάσος Σφακιανός με προσπάθεια από το κέντρο, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε για το 0-2

52΄Εκτέλεση φάουλ του Μπάλλα, όμως πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.
56’ Με σουτ ο Γενημαχλέλης έξω από την περιοχή, σημάδεψε το δεξί δοκάρι.

85’ Μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Μπαλλας βρήκε δίχτυα για το 1-2.
92’ Σουτ του Σταμούλη από μακριά και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.
95’ Πάσα του Μπάλλα για τον Καζέλη κι αυτός από πλεονεκτική θέση πλάσαρε άουτ.

Διαιτητής ήταν ο Νίκος Διακοφιλιππής με βοηθούς την Αναστασοπούλου και τον Λυριστή.

Αθλέτικο: Παπαγεωργίου, Μοσχηδιού, Μπακίρης (82’ Κεπέρης), Σταμούλης, Γεννημαχλέλης, Καλογήρου, Αζιζάι, Διακίδης (82’ Καζέλλης), Μπάλλα, Χαμαλής (71’ Σπανός), Γιαννίκης.

Πολυβώτης: Κετσές (90’ λτ. Χαρτοφύλλης Ν.), Κακιάς, Πατρίκης, Οικονόμου, Χατζηνικολάου Β., Φωτεινής (71’ Χαρτοφύλλης Π.), Σφακιανός Ι., Χατζηνικολάου Χ. Δερμιτζάκης, Πάπα, Σφακιανός Α.