Μη βιάζεστε, υπάρχει  κι ένας ΔΙ.ΑΣ. στην παρέα

Αντιμάχεια
Την αίσθηση πως η διεκδίκηση του τίτλου στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries δεν είναι αποκλειστική υπόθεση μόνο των ομάδων της Ρόδου, ενίσχυσε η χθεσινή νίκη του ΔΙ.Α. επί του ΑΕΡΑ με 4-2,στο εξ αναβολής παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής.

Το συγκρότημα του Γιάννη Μανούσογλου φώναξε «παρών», καθώς μείωσε την απόσταση που το χωρίζει από την κορυφή της βαθμολογίας στους πέντε βαθμούς και αρχίζει να απειλεί.

Στο χθεσινό ντέρμπι έλαμψε το «άστρο» του Ματθαίου Θωνιάτη, ο οποίος με τα τρία γκολ που πέτυχε, οδήγησε τους Κώους σε μία κομβικής σημασίας επιτυχία.

Οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο της Αντιμάχειας παρακολούθησαν ένα αρκετά καλό και ανταγωνιστικό παιχνίδι, το ξεκίνημα του οποίου βρήκε τους γηπεδούχους να χάνουν μία σημαντική ευκαιρία με τον Χατζηφούντα στο 5’ (απέκρουσε ο Δαρζέντας) και τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν δίχτυα τρία λεπτά αργότερα, χάρη στο έξοχο διαγώνιο σουτ του Μασάδο (0-1).
 Ο ΔΙ.ΑΣ. χρειάστηκε λίγα λεπτά για να ξεπεράσει το «σοκ», αντεπιτέθηκε και στο 26’ έφερε το ματς στα ίσια, όταν μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Χατζησουλεϊμάν, ο Θωνιάτης «τρύπωσε» στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας και σκόραρε πλασάροντας στην κίνηση.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Δρόσος απείλησε με το 2-1 και στο 43’ ο Λυριστής πολύ περισσότερο με το… 1-2, ήταν όμως άτυχος, καθώς το δυνατό σουτ που εξαπέλυσε από μακριά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τσαραπατσάνη.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν ιδανικά τον υπέρ τους άνεμο , καθώς η πίεση που άσκησαν τους απέφερε, πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσάλεπτου, δύο τέρματα. Στο 48’ και μετά από κακή εκτίμηση της πορείας της μπάλας από τον Δαρζέντα σε γέμισμα προς την εστία του, ο Θωνιάτης κέρδισε και «έγραψε» από κοντά το 2-1 και στο 63’ «χτύπησε» ξανά, αυτή τη φορά από το σημείο του πέναλτι, το οποίο καταλογίστηκε για ανατροπή του Χατζηφούντα από τον τερματοφύλακα του ΑΕΡΑ.

Οι Κώοι συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό χωρίς να απειλούνται από τους αντιπάλους τους που δυσκολεύτηκαν να βρουν διαδρόμους, όμως ένα σουτ- «κεραυνός» του Νικολή στο 88’ αρκούσε για να κάνει το 3-2 και να σκορπίσει στην εξέδρα την αγωνία. Εν τέλει, οι φίλοι των γηπεδούχων δεν χρειάστηκε να αγχωθούν για περισσότερα από δύο λεπτά, καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ και την αδυναμία των αμυντικών να απομακρύνουν σωστά, ο Δουλγέκος διαμόρφωσε με κοντινό πλασέ το τελικό 4-2.
 Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Φραγκιαδάκης, με βοηθούς τους Δημαράκη και Πατσιαούρα. Οι του ΑΕΡΑ είναι έξαλλοι με τους βοηθούς, αμφισβητώντας, ως οφσάιντ,  τα πρώτα τρία από τα τέσσερα τέρματα των γηπεδούχων.