Πρόκριση την ύστατη ώρα

Η τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος ανδρών στον Όμιλο Ρόδου θα διεξαχθεί σε δύο δόσεις, καθώς ορίστηκαν δύο αναμετρήσεις αύριο και μία την Τετάρτη 14/2.

Αύριο στην τέντα, ο Διαγόρας θα υποδεχθεί τη Σύμη στο πιο αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής καθώς οι μεν γηπεδούχοι έχουν εξασφαλίσει την παρουσία τους στα πλέι οφ, οι δε φιλοξενούμενοι θα κλείσουν τη σεζόν πρόωρα αφού έμειναν εκτός τετράδας. 

Στις Καλυθιές και όχι στην Κρεμαστή, η πρωτοπόρος Καλλιθέα θα υποδεχθεί στις 20.30’ τον Ιάλυσο που προσπαθεί να μείνει «ζωντανός» για την παρουσία του στα πλέι οφ αλλά, σε περίπτωση ήττας, θα πρέπει να περιμένει μέχρι την Τετάρτη για το αποτέλεσμα του αγώνα Ροδίων Άθλησις – Γαλάζια Ακαδημία για να ξέρει αν θα μπει στην τετράδα ή όχι. 

Γνωρίζοντας το αποτέλεσμα του αγώνα του Ιάλυσου από την Παρασκευή, το Ροδίων Άθλησις θα υποδεχθεί τη Γαλάζια Ακαδημία και είτε θα είναι αδιάφορο (αν δηλαδή κερδίσει ο Ιάλυσος την Καλλιθέα) είτε θα «καίγεται» για τη νίκη προκειμένου να κατακτήσει την τέταρτη θέση της βαθμολογίας. 

Από κει και πέρα, στο βόρειο συγκρότημα, ορίστηκε η τελευταία αγωνιστική με τους ΑΕ Δικαίου και Ηρακλή 2000 να υποδέχονται τους Φοίβο και Αίολο αντίστοιχα, ωστόσο εκκρεμεί ακόμη η έβδομη αγωνιστική και το ένα από τα δύο παιχνίδια θα διεξαχθεί την Τετάρτη όπου ο Αίολος θ’ αντιμετωπίσει τον Φοίβο.  

Το πρόγραμμα των αγώνων έχει ως εξής:
ΟΜΙΛΟΣ ΡΟΔΟΥ (14η αγωνιστική)
Αύριο
Τέντα (16.15’) Διαγόρας – Σύμη
Καλυθιές (20.30’) Καλλιθέα – Ιάλυσος
Τετάρτη 14/2
Ροδίων Παιδεία (21.00’) Ροδίων Άθλησις – Γαλάζια Ακαδημία
Βαθμολογία: 1) Καλλιθέα 22β., 2) Διαγόρας 19, 3) Γαλάζια Ακαδημία 18, 4) Ιάλυσος 16, 5) Ροδίων Άθλησις 16, 6) Σύμη 14, 7) Ήλιος -. 
*το εφηβικό του Κολοσσού συμμετέχει άνευ συναγωνισμού. 
*ο Ήλιος έχει αποβληθεί από το πρωτάθλημα.

ΟΜΙΛΟΣ ΝΗΣΩΝ (10η αγωνιστική)
Σάββατο 10/2
Κλειστό Κω (17.00’) ΑΕ Δικαίου – Φοίβος
Κλειστό Κω (19.00’) Ηρακλής 2000 – Αίολος
Τετάρτη 14/2
Κλειστό Κω (19.30’) Αίολος – Φοίβος (7η αγ.)
Βαθμολογία: 1) ΑΕ Δικαίου (7-0) 14β., 2) Ηρακλής 2000 (4-2) 10, 3) Φοίβος (2-4) 8, 4) Αίολος (2-3) 7, 5) ΕΑΚΑ (0-6) 6. 
*η ΕΑΚΑ δεν έχει εκτίσει το ρεπό της.