Στην «οδό των ονείρων» του ο Κλεόβουλος!

Λίνδος
Τι κι αν μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ως το αουτσάιντερ του ζευγαριού;  Όπως έκανε στο παιχνίδι με τον Φοίβο, έτσι και χθες κόντρα στον Άρη, ο Κλεόβουλος έκλεισε το… μάτι σε όσους του έδιναν τις λιγότερες πιθανότητες και με όπλο τον συνηθισμένο πλέον… «φονικό κυνισμό» του, πανηγύρισε τη νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Δωδεκανήσου με 2-1.

Όσο για τους «κιτρινόμαυρους», που ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα καλύτεροι, πλήρωσαν τον συνδυασμό της αδυναμίας τους να αξιοποιήσουν τις σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησαν και των φθηνών λαθών στην άμυνά τους.
Οι φίλαθλοι παρακολούθησαν ένα ωραίο παιχνίδι, το οποίο κέρδισε ο πιο ψύχραιμος, ο πιο «έξυπνος» και ο πιο τυχερός.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με εμφανή στόχο να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να δημιουργήσουν από νωρίς συνθήκες πίεσης, όμως δεν… πρόλαβαν, καθώς ο Κλεόβουλος «δάγκωσε» πρώτος. Ήταν 9’, όταν ο πολύπειρος Αλέκος Κακλαμάνος ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι, μετουσίωσε σε γκολ το καλοεκτελεσμένο φάουλ τουΤαγκάεφ από τα αριστερά (1-0).

Ο Άρης ξεπέρασε σχετικά γρήγορα το μούδιασμα, στο 19’ απείλησε μ’ ένα αξιόλογο, αλλά άστοχο σουτ του Χατζηνικόλα από πλεονεκτική θέση, ωστόσο στο 25’ παραλίγο να την «πατήσει» για δεύτερη φορά, όταν ο Κακλαμάνος αστόχησε από κοντά, μετά από απόκρουση του Καραγιάννη σε κοντινή κεφαλιά του Κολιοκώστα (τη σέντρα έβγαλε ο Μπαϊρακτάρης).

Στο 35’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Μάλλιου (υποδείχθηκε από τον βοηθό Μοσχάτο πριν πλασάρει) και δύο λεπτά αργότερα ο Άρης ισοφάρισε. Ο Κοντόγιαννος έβγαλε τη σέντρα στην καρδιά της αντίπαλης μεγάλης περιοχής, ο Χατζηνικόλας «πάτησε» τη μπάλα για τον Μάλλιο που σούταρε με δύναμη, με τον Χρυσανθή να βάζει τα χέρια του, αλλά να μη γλιτώνει, καθώς η μπάλα κατέληξε στο «παραθυράκι» του.

Ο Άρης συνέχισε να πιέζει και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε ανεπανάλπτη ευκαιρία να πάρει «κεφάλι». Ο Αξιώτης εκτέλεσε φάουλ, η απόκρουση του Χρυσανθή έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, οι Νικήτας και Γκίκας δεν μπόρεσαν, λόγω ασυνεννοησίας, να τη σπρώξουν στα δίχτυα, ακολούθησε πλασέ από τον Μάλλιο, για να σώσει τελικά πάνω στη γραμμή ο Αλέκος Κακλαμάνος.

Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με τη διαφορά πως οι γηπεδούχοι διέγνωσαν τα προβλήματα στην ανασταλτική λειτουργία των αντιπάλων τους και απαντούσαν στην πίεση με επικίνδυνες αντεπιθέσεις, τις οποίες εκδήλωναν με μεγάλη ευκολία. Σε μία απ’ αυτές στο 50’, ο Παπαοικονόμου δέχθηκε την κάθετη πάσα από τον Ταγκάεφ, ωστόσο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καραγιάννη από θέση τετ α τετ. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Χρυσανθή να αποκρούσει ενστικτωδώς σε κόρνερ το σουτ του Γκίκα μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ενώ στο 62’, ο Χαμιτάι γλίτωσε τον Κλεόβουλο από ένα δεύτερο γκολ, ολοκληρώνοντας, πάνω στη γραμμή, την απόκρουση του Χρυσανθή σε γυριστό σουτ του Νικήτα.
Στο 68’ ο Γκίκας αστόχησε για εκατοστά σε κεφαλιά, μετά από σέντρα του Αξιώτη και στο 71’ οι «κιτρινόμαυροι» ξεσηκώθηκαν δικαίως, βλέποντας τον βοηθό Σαρρή να σταματάει, με λανθασμένη υπόδειξη για οφσάιντ, τον Κρεκούκια που έφευγε μόνος του προς την αντίπαλη εστία.

Το φάουλ που κέρδισε ο Κλεόβουλος στο 78’ έμελλε να κρίνει το ματς. Ο Ταγκάεφ εκτέλεσε από τα δεξιά, ο Αλέκος Κακλαμάνος κατέβασε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και τελείωσε άψογα με διαγώνιο πλασέ, κάνοντας το 2-1 και χαρίζοντας στην ομάδα του τη σπουδαία πρόκριση.

Στα λεπτά που απέμειναν ο Άρης τα έπαιξε όλα για όλα, έφτασε μία ανάσα από το γκολ σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις, αλλά…
Στο 83’, ο Σακελλάρης πλάσαρε από πλάγια θέση, με την μπάλα να περνάει παράλληλα με τη γραμμή χωρίς να υπάρξει πόδι να τη σπρώξει στα δίχτυα, στο 86’ και μετά από κόρνερ του Αξιώτη και σουτ του Μάλλιου από το ύψος του πέναλτι, ο Χαμιτάι έσωσε πάνω στη γραμμή, ενώ στο 88’, η κεφαλιά του Σακελλάρη, έπειτα από σέντρα του Μπαϊρακτάρη, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
Καλός ήταν ο διαιτητής Πατσιόπουλος, σφοδρά παράπονα έχει ο Άρης από τους βοηθούς Μοσχάτο και Σαρρή.

Κλεόβουλος
Χρυσανθής, Νίκολλι, Χαμιτάι, Κωστάκης, Κακλαμάνος Λ., Μπαϊρακτάρης, Παπαοικονόμου (88’ Κολιάδης), Γαϊτάνος (46’ λ.τ. Νικηταράς), Κακλαμάνος Α. (82’ Ευαγγελίδης), Κολιοκώστας, Ταγκάεφ