Κατταβιά-Κλεάνθης 1-3: Την εγκλώβισε στο άγχος της

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 202 ΦΟΡΕΣ

Μόνο στο δεύτερο ημίχρονο παίχθηκε χθες ποδόσφαιρο στο Καρακόνερο. Ο καλύτερος και πιο αποτελεσματικός Κλεάνθης επιβλήθηκε της Κατταβιάς με 3-1 και την άφησε καθηλωμένη στην επίφοβη 13η θέση της βαθμολογίας της Α’ κατηγορίας

Καρακόνερο
Αν το χθεσινό παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries ανάμεσα στην Κατταβιά και τον Κλεάνθη τελείωνε στο ημίχρονο, είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο πως οι λιγοστοί «ηρωικοί» φίλαθλοι που βρέθηκαν στην εξέδρα του ενωσιακού γηπέδου θα μετάνιωναν πικρά για την επιλογή τους να αψηφίσουν τον άσχημο καιρό για να ταλαιπωρήσουν τα μάτια τους. Ευτυχώς όμως υπήρχε και η επανάληψη…

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια πιο ορεξάτες, με τον Κλεάνθη να μπαίνει πιο γρήγορα στο πνεύμα του αγώνα, να σκοράρει δις στις αρχές και να βάζει τα θεμέλια για την τελική επικράτησή του με 3-1. Με τη νίκη τους, οι Παραδεισιώτες «έπιασαν» τον Απόλλωνα Καλυθιών στην 4η θέση (έχουν από 37 βαθμούς), ενώ οι Κατταβενοί παρέμειναν καθηλωμένοι στην άβολη και επίφοβη 13η θέση του πίνακα.

Το παιχνίδι έμελλε να κριθεί μέσα σ’ ένα πεντάλεπτο. Στο 49’, ο Μπερετούλης δοκίμασε την τύχη του από μακριά και δικαιώθηκε με το παραπάνω για την επιλογή του, καθώς η «οβίδα» του κατέληξε στο «παραθυράκι» του Παπαβεργή, ενώ στο 54’ και μετά από εκτέλεση φάουλ του Πελέκη από τα αριστερά, η άμυνα των γηπεδούχων συνελήφθη «κοιμώμενη», με τον ξεχασμένο στο δεύτερο δοκάρι Γεωργαλλή να «γράφει» το 0-2 με εύκολη κεφαλιά. Οι ελπίδες της Κατταβιάς αναπτερώθηκαν στο 69’. Ο Μαϊλης μάρκαρε απρόσεκτα τον Πάπα μέσα στη μεγάλη περιοχή και τον ανέτρεψε, με τον παθόντα να μειώνει σε 1-2 με εύστοχο χτύπημα από τη βούλα του πέναλτι.

Παρά τη μείωση του σκορ οι φιλοξενούμενοι δεν αγχώθηκαν απέναντι σε μία φιλότιμη και πεισματάρα, πλην όμως επιθετικά μπερδεμένη Κατταβιά, συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο, στο 75’ άγγιξαν τον τρίτο γκολ με τον Γεωργαλλή (μετά από θαυμάσια ενέργεια, πλάσαρε ψηλοκρεμαστά στο οριζόντιο δοκάρι), για να το πετύχουν τελικά στο 80’, με υπέροχο δυνατό σουτ του Πελέκη από τα πλάγια δεξιά της μεγάλης περιοχής.
Καλή ήταν η διαιτησία των Τσοπανάκη, Καραγιάννη και Σαρρή.