Μπάσκετ: Στην Κω για την κούπα οι νεανίδες

Μετά την Κάλυμνο, σε ακόμη ένα νησί του βορείου συγκροτήματος διεξάγεται φέτος το φάιναλ φορ των νεανίδων, με τον Ιπποκράτη Κω να αναλαμβάνει ρόλο οικοδεσπότη αυτό το Σαββατοκύριακο.

Η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου θα είναι, φυσικά, παρούσα στη διεκδίκηση του τίτλου καθώς προκρίθηκε ως δεύτερη από τον Όμιλο Νήσων, με έξι νίκες σε οχτώ παιχνίδια και μέσο όρο επίθεσης σχεδόν 55 πόντους.

Πρώτη και αήττητη, με οχτώ νίκες σε ισάριθμους αγώνες, τερμάτισε η ΕΑΚΑ η οποία θα προσπαθήσει να διατηρήσει τα σκήπτρα της. Με Νίννη και Χρυσάκη στη σύνθεσή της, δηλαδή τα «χρυσά» κορίτσια που πέρσι έγραψαν ιστορία με τον διπλό τίτλο (νεανίδες, κορασίδες), η ομάδα της Καλύμνου θα πάει φουλ για το repeat.

Πρώτο εμπόδιο για την ΕΑΚΑ προς τον τελικό του F4 θα είναι ο Κολοσσός. Τα κορίτσια του Στάθη Βλαχοδήμου είναι συνεπή στο φετινό τους ραντεβού στο φάιναλ φορ καθώς πέρασαν ως δεύτερα από τον Όμιλο Ρόδου, πίσω από τον Ιάλυσο που έκανε το 4Χ4, με την καλύτερη επίθεση σε ολόκληρη την κατηγορία (μ.ο. 61,5π.).

Οι «ερυθροκίτρινες» θα παραταχθούν στο κλειστό γυμναστήριο της Κω με εφτά αθλήτριες από την προσφάτως πρωταθλήτρια ομάδα των κορασίδων.

Τα ρόστερ των τεσσάρων ομάδων που θα διεκδικήσουν τον τίτλο της πρωταθλήτριας Δωδεκανήσου 2017-18 έχουν ως εξής:

ΕΑΚΑ                                                         ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ
ΟΝ/ΜΟ                              ΕΤ. ΓΕΝ.      ΟΝ/ΜΟ                                    ΕΤ.ΓΕΝ.

Βαρδαούλη Καλλιόπη        2002           Γιαλούση Αικατερίνη               2002
Ζωγραφάκη Σοφία             2002           Κουτρέτση Ελένη                     2002
Κυπραίου Νομική               2002           Κουτρέτση Ξανθίππη                2002
Μύτικα Μαρία                    2002           Αθανασοπούλου Βασιλίτσα      2004
Σμαλιού Ευδοκία               2002           Μιλίκοβιτς Σάρα                         2005
Γεωργαρά Γεωργία           2003           Φρούντζα Θεμελίνα                    2003
Αλαχούζου Μαρία             2000            Γκοτζάι Άντζελα                         2004
Κλειδαρά Πελαγία             2000            Κιαπόκα Κωνσταντίνα                2004
Νίννη Ευδοκία                   2001             Μουχατζίρη Άννα                      2003
Εργά Σοφία                        2001             Αρβανιτάκη Σταματία                2002
Γεωργαρά Μαρία              2001              Κουντουριώτη Ειρήνη              2004
Χρυσάκη Μαρία                2001              Καλούδη Αναστασία                  2004
Γλυνάτση Μαρία               2001              Νικηταρά Μαρία                         2000
Χατζησουλεϊμάν Φατμά    2000
Κουτρέτση Μαρία              2001
Χατζηστέργου Δήμητρα    2001
Προπονητής: Τσακαλίδης Σωτήριος     Προπονητής: Αργυρίου Πέτρος

ΙΑΛΥΣΟΣ                                                  ΚΟΛΟΣΣΟΣ
ΟΝ/ΜΟ            
                  ΕΤ.ΓΕΝ.                            ΟΝ/ΜΟ                        ΕΤ.ΓΕΝ.
Πούπα Ρέα                        2000                Χατζηδάκη Ζήνα                           2002
Στεφανίδη Κατερίνα        2000                Παπαδοπούλου Παρασκευή         2002
Ντέτσκα Αιμιλία                2000                Βαλάσκα Ανδριάνα                       2003
Βόλα Κατερίνα                 2001                Γκινίκα Άννα Μαρία                       2002
Λιαμή Σέβη                        2001                Σκιαδά Καθολική                           2002
Αμπαζάϊ Πάμελα                2002                Παπαθανασίου Κατερίνα              2004
Δανελλάκη Ειρήνη           2002                Πέρου Ειρήνη                                2002
Χατζηδαβιτίδη Αναστασία    2002            Μάχλη Δούκισσα                           2000
Ρούσου Κατερίνα              2003                Κλωνάρη Κατερίνα                        2000
Χούλη Μαίρη                      2003                Κάκα Βέρα                                     2000
Βελή Μαρία                        2003                Χατζημιχαήλ Λουκία                     2001
Καμπούρη Μαρία                2003                Σουλούνια Θεοδώρα                   2001
Ντίντα Μελίνα                    2001
Προπονήτρια: Λαού Μαρία        Προπονητής: Βλαχοδήμος Στάθης

Το πρόγραμμα των αγώνων:
Σήμερα
Κλειστό Κω (18.30’) Ιάλυσος – Ιπποκράτης
Διατησία: Γιακουμής - Βλάσσης
Κλειστό Κω (20.30’) ΕΑΚΑ – Κολοσσός
Διαιτησία: Βλάσσης - Διαμαντής

Αύριο
Κλειστό Κω (10.00’) Μικρός Τελικός
Διαιτησία: Βλάσσης - Διαμαντής
Κλειστό Κω (12.00’) ΤΕΛΙΚΟΣ
Διαιτησία: Γιακουμής – Βλάσσης