Back to back τίτλος για τον Κολοσσό στους έφηβους! (φωτορεπορτάζ)

Η «χρυσή» φουρνιά του Κολοσσού στην κατηγορία των εφήβων έκανε και πάλι το θαύμα της, κατακτώντας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το πρωτάθλημα στα Δωδεκάνησα!

Με απόλυτα πειστική εμφάνιση στον τελικό του φάιναλ φορ, που φιλοξενήθηκε στη Λέρο, με αντίπαλο τον Ιάλυσο, οι «θαλασσί» σήκωσαν και φέτος την κούπα και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Ο Ιάλυσος, που είχε τερματίσει πρώτος στον Όμιλο, έκανε ένα σπουδαίο πρώτο ημίχρονο, έπαιξε πολύ όμορφο μπάσκετ, αλλά στο δεύτερο μισό «λύγισε» από την αποφασιστικότητα του Κολοσσού που απλώς ήθελε περισσότερο τον τίτλο και το απέδειξε.

Την 3η θέση κατέλαβε ο οικοδεσπότης Πανιώνιος Λέρου, ο οποίος βρέθηκε για δεύτερη σερί χρονιά στην τελική φάση του πρωταθλήματος εφήβων κι αυτό αποτελεί φυσικά μεγάλη επιτυχία για ένα τόσο μικρό (αλλά θαυματουργό) νησί.

Όσο για την ΕΑΚΑ, που πέρασε στο φάιναλ φορ την ύστατη ώρα λόγω της αποχώρησης του Ιπποκράτη, προσπάθησε όσο μπορούσε αλλά ήταν φανερό πως βρίσκεται μία ταχύτητα πιο πίσω.

Φυσικά, ο περισσότερος κόσμος αναρωτιόταν στο φινάλε πώς θα είχε εξελιχθεί άραγε αυτό το φάιναλ φορ αν ο Ιπποκράτης έδινε κανονικά το «παρών» στη διοργάνωση…

ΤΕΛΙΚΟΣ: ΚΟΛΟΣΣΟΣ – ΙΑΛΥΣΟΣ 58-43
Με προβάδισμα τεσσάρων πόντων προηγήθηκε γρήγορα ο Κολοσσός στο 2’ κι ένα λεπτό αργότερα, ο Βασιλαράκης στην πρώτη του προσπάθεια από τα 6.75μ., έγραψε το 9-3, με τον Ιάλυσο να σκοράρει σε αυτό το διάστημα μόνο με τις βολές του Μπόζιτς. Χρειάστηκε να περάσουν τέσσερα λεπτά για να μπει το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς, ύστερα από κλέψιμο μπροστά στα απλωμένα χέρια του Χατζηγεωργίου, με τον Μπόζιτς στον αιφνιδιασμό.

Ο ίδιος έκανε το 11-8 στο 5’ ενώ όταν ο Ιάλυσος άρχισε να παίρνει σκορ και από άλλους παίκτες, με ένα σερί 7-0, το ηλεκτρονικό ταμπλό έγραψε 14-17 και 16-20, ενώ την ίδια ώρα ο Κολοσσός προσπαθούσε να βρει λύσεις με περιφερειακά σουτ τα οποία έως εκείνη τη στιγμή δεν του έβγαιναν, παρότι οι 17π. του δεκαλέπτου προήλθαν από έξι διαφορετικούς αθλητές.

Η είσοδος του Κωνσταντίνου Παντελίδη ήταν το «κλικ» που έψαχνε ο Ιάλυσος για να ξεφύγει με 19-27 στο 14’ αφού και τέσσερις πόντους έβαλε και τον Χατζηγεωργίου έπιασε στα μαρκαρίσματα. Όμως ο Κολοσσός δεν υπήρχε περίπτωση να αφήσει να του φύγει το παιχνίδι από τόσο νωρίς και κρατώντας άποντο τον αντίπαλό του για τρία λεπτά, ισοφάρισε σε 27-27 με τρίποντο (και ταμπλό) του Χατζηγεωργίου στη λήξη των 24’’. Το 11-0 σερί των «θαλασσί» τους έδωσε ξανά προβάδισμα 84’’ για το ημίχρονο.

Έπρεπε να λήξουν και τα 84’’ για να έρθει το μπάζερ μπίτερ του Τριανταφύλλου και να φέρει για ακόμη μία φορά το ματς στα ίσια.

Παίζοντας καλή άμυνα στον Μπόζιτς και τον Γεωργαλή να «πυροβολεί κατά ριπάς», ο Κολοσσός ξέφυγε 40-35 στο 27’, με τα αδέρφια Παντελίδη να έχουν μαζί 1/6 βολές. Στον αγωνιστικό χώρο οι «μάχες» ήταν «ομηρικές», πολλές φορές οι παίκτες των δύο ομάδων βρέθηκαν να διεκδικούν την μπάλα ξαπλωμένοι στο παρκέ ενώ τα επιθετικά ριμπάουντ δεν βοήθησαν όσο θα μπορούσαν, σύμφωνα με τη συχνότητα που τα μάζευαν οι «θαλασσί».

Κομβικό ήταν το σημείο που το 40-39 έγινε 48-39 (32’) με τους Μιρόσαβιτς και Χατζηγεωργίου, και τον Ιάλυσο να είναι απελπιστικά άστοχος από τη γραμμή του τριπόντου με τους Κοντάκο και Τριανταφύλλου, αν και αρκετά σουτ ήταν αμαρκάριστα. Ακόμη πιο καθοριστικές οι τρεις χαμένες βολές στο 37’ των Κοντάκου, Μπόζιτς πριν το τρίποντο του Τσούλλου με το οποίο έγινε το 51-43 ενώ άλλο ένα επιθετικό ριμπάουντ έδωσε την ευκαιρία στον Κολοσσό να ξεφύγει για πρώτη φορά με +10, δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Δεκάλεπτα: 17-20, 30-30(ημιχρ.), 42-39, 58-43
Διαιτητές: Φάκαρος, Αντωνίου

Κολοσσός (Γρεμμενάς): Τσούλλος 6(2), Βακόνδιος, Γεωργαλής 11(3), Χατηγεωργίου 8(1), Μιρόσαβιτς 2, Βασιλαράκης 7(2), Λυράς, Παπαδόπουλος 2, Κωνστάντουρας, Οθείτης 8, Γανωτάκης 4, Γεωργίου 10.
Ιάλυσος (Παπακώστας): Παντελίδης Κ. 8, Χούλης 2, Τριανταφύλλου 5(1), Μπόζιτς 16(3), Κατσιδώνης 1, Παντελίδης Π. 3(1), Καστρουνής, Μπόζιος, Κοντάκος 4, Τσαμπικάκης, Νουμερόπουλος 2.

*ο τελικός ξεκίνησε στις 12.00’ εφόσον το απαγορευτικό στα ακτοπλοϊκά δρομολόγια θα κρατούσε τις αποστολές στη Λέρο και δεν υπήρχε πίεση χρόνου.

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ: Πανιώνιος Λέρου – ΕΑΚΑ 86-39
Με τον Αντώνη Φλούρο και τον Στέλιο Γιαλιζή, που έπαιξε κανονικά παρά το ότι είχε χάσει την προηγούμενη μέρα όλο το τέταρτο δεκάλεπτο λόγω ενοχλήσεων στη γάμπα, ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 8-1 ωστόσο η ΕΑΚΑ πλησίασε σε 10-6 με τους Λάμπο και Μούγκρο. Αυτό ήταν και το μόνο διάστημα που οι Λεριοί επέτρεψαν στην αντίπαλό τους να ελπίζει στη νίκη.

Με τον Μαρούγκα να κάνει την αρχή ηρεμώντας το παιχνίδι με εύστοχο τρίποντό του, και τον Στέλιο Γεωργίου να οργανώνει υποδειγματικά και να μοιράζει έξυπνες τελικές πάσες, ο Πανιώνιος έτρεξε ένα σερί 20-0(!!) κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 30-6.

Η μεγάλη διαφορά υπέρ των γηπεδούχων από τόσο νωρίς δεν σήμαινε ότι θα το πήγαιναν …χαλαρά στη συνέχεια. Συνέχισαν να τρέχουν και να πιέζουν και στο 17’ ήταν μπροστά με 46-16, με τους Φλούρο και Γεωργίου Σ. να έχουν ήδη από 14 και 10 πόντους και από καμιά δεκαριά ριμπάουντ και ασίστ αντίστοιχα.

Με το γκολ φάουλ του Ηλία και το καλάθι του Μαρούγκα στο 28’ η διαφορά εκτινάχθηκε στο +40 (67-27) ενώ το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου ήταν 24-5.

Πολύ όμορφη στιγμή του αγώνα ήταν η αποχώρηση του Στέλιου Γεωργίου από το παρκέ στο 39’, γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο καθώς για τον ταλαντούχο πόιντ γκαρντ του Πανιωνίου αυτό ήταν το τελευταίο του παιχνίδι ως έφηβος.

Δεκάλεπτα: 30-6, 46-22(ημιχρ.), 70-27, 86-39

Πανιώνιος Λέρου (Μωραΐτης): Γεωργίου Σ. 20(2), Μαρούγκας 11(1), Γεωργίου Γ. 2, Κοντραφούρης 2, Ηλίας 6(1), Κουμπάρος, Φλούρος 24, Γιαλλιζής Π. 4(1), Κανάρης 4, Γιαλλιζής Σ. 13.
ΕΑΚΑ (Κοσσαρής): Ζαΐρης 3(1), Μπουλαφέντης, Μούγκρος 13(1), Λάμπος 6, Χαντζάρας 3(1), Μπαϊράμης, Κουλλιάς, Λεούσης 7, Κουλιανός 6(1), Σδρέγας, Σιδέρης, Μιλάτος.

*ο μικρός τελικός ξεκίνησε με 20λεπτη καθυστέρηση λόγω διακοπής ρεύματος στην ευρύτερη περιοχή.

Α’ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ: Πανιώνιος Λέρου – Ιάλυσος 45-57
Με τον Στέφαν Μπόζιτς να σκοράρει, να κατεβάζει ριμπάουντ, να οργανώνει και να μοιράζει τελικές πάσες, ο Ιάλυσος προηγήθηκε 11-5 στα μισά της πρώτης περιόδου, δείχνοντας αποφασισμένος να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα και να «πατήσει» από νωρίς σε ένα σταθερό προβάδισμα.

Ο Πανιώνιος είχε τον ενθουσιασμό της εξέδρας, έτρεξε με κάθε ευκαιρία και προσπαθούσε να «τρυπήσει» την αντίπαλη άμυνα κοντά στο καλάθι, επιχειρώντας ταυτόχρονα να φθείρει με φάουλ τη φροντ λάιν του Ιάλυσου. Όμως στο 8’ ήταν τα περιφερειακά σουτ των γηπεδούχων που έφεραν το ματς στα ίσια (13-13).

Η είσοδος του Κωνσταντίνου Παντελίδη μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα έσπασε αφ’ ενός την άμυνα ζώνης του Πανιωνίου και αφ’ ετέρου έκλεψε στην μπάλα στο πρώτο κατέβασμα βγαίνοντας στον αιφνιδιασμό και πετυχαίνοντας φάουλ γκολ (13-19).

Όμως, ο Πανιώνιος αντέδρασε και ψύχραιμα και γρήγορα και με όμορφες συνεργασίες, όπου η μπάλα κυκλοφορούσε στην επίθεση και η άμυνα έσφιγγε από το ύψος του κέντρου, αρχικά μείωσε σε 18-19 και στο 11’ πήρε προβάδισμα, με τον Φλούρο να έχει ήδη εφτά πόντους.

Παρά τη σημαντική αστοχία του στις βολές, ο Ιάλυσος μετά κόπων και βασάνων πέρασε και πάλι μπροστά στο 16’, με κλέψιμο και καλάθι του Δημήτρη Χούλη (20-26) όμως το αντιαθλητικό φάουλ στον Στέλιο Γεωργίου, ο οποίος είχε μείνει στους δύο πόντους, έκανε και πάλι τον ημιτελικό ντέρμπι! Και κάπου εκεί άρχισε το πραγματικό σόου του Μπόζιτς ο οποίος, ξεκινώντας από πολύ καλές άμυνες, βγήκε σε δύο αιφνιδιασμούς και με το ένα τελείωμα φάσης καλύτερο από το άλλο διαμόρφωσε το +11 για την ομάδα του (24-35), με τον ίδιο να έχει 14 πόντους.

Ο Πανιώνιος έπρεπε όχι μόνο να καλύψει μία σεβαστή διαφορά αλλά έπρεπε να διαχειριστεί και τα τρία προσωπικά φάουλ των Στέλιου Γιαλιζή και Γιώργου Γεωργίου.

Με επιμέρους σκορ 1-7 στα πρώτα πέντε λεπτά της 3ης περιόδου, ο Ιάλυσος αποσπάστηκε κι άλλο στο σκορ (25-42 στο 25’), με τον Μπόζιτς να έχει στήριξη σε επίθεση και ριμπάουντ από τον Νουμερόπουλο. Αντίθετα, ο Πανιώνιος «κόλλησε» επιθετικά, ήταν πολύ άστοχος παρότι πίεσε πολύ και προσπάθησε να τρέξει όσο περισσότερο μπορούσε.

Όμως, ο τραυματισμός του Στέλιου Γιαλλιζή στο 29’ περιόρισε κι άλλο τις λύσεις των γηπεδούχων που είχαν σταθερά τον Ιάλυσο σε απόσταση διψήφιας διαφοράς.

Ακόμη και όταν ο Μαρούγκας έκανε το 41-52 ήρθε αμέσως η απάντηση από τον Μπόζιτς (23π.).

Για τον Ιάλυσο σοβαρότερο λόγο για πονοκέφαλο αποτέλεσε ο τραυματισμός του Νουμερόπουλου στα δάχτυλα του δεξιού χεριού στο 34’ καθώς είχε δώσει πολλές «μάχες» κάτω από το καλάθι και είχε προσφέρει πολύ μεγάλη βοήθεια.

Δεκάλεπτα: 16-19, 24-35(ημιχρ.), 36-49, 46-57

Πανιώνιος Λέρου (Μωραΐτης): Γεωργίου Σ. 16(1), Μαρούγκας 6(2), Γεωργίου Γ. 3(1), Κουμπάρος, Κοντραφούρης, Ηλίας 2, Φλούρος 7, Γιαλλιζής Π. 5(1), Κανάρης 2, Γιαλλιζής Σ. 5(1).
Ιάλυσος (Παπακώστας): Τριανταφύλλου 3, Νουμερόπουλος 11, Χούλης 2, Μπόζιτς 23(2), Κατσιδώνης 3(1), Παντελίδης Κ. 5, Καστρουνής 3(1), Μπόζιος, Κοντάκος 8(1), Παντελίδης Π., Τσαμπικάκης.

Β’ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ: ΕΑΚΑ – Κολοσσός
Πολύ δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του Κολοσσού στον ημιτελικό με την ΕΑΚΑ και με πολύ καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, προηγήθηκε 11-0 στο 4’. Στα επόμενα έξι λεπτά όμως οι Καλύμνιοι έκαναν νταμπλ σκορ (10-5), με τον Ζαΐρη να σημειώνει οχτώ πόντους.

Στα τελευταία 22’’ της πρώτης περιόδου, ο Γεωργίου με τα επιθετικά του ριμπάουντ, ύστερα από τη χαμένη βολή του Χατζηγεωργίου, έδωσε ανάσα στην ομάδα του που έχασε λίγο το μυαλό της στην επίθεση μετά το αρχικό της ξεκίνημα.

Τα πολλά περιφερειακά σουτ και από τις δύο ομάδες κράτησαν πολύ χαμηλά την επίθεση έως ότου ο Κολοσσός αποφάσισε να πάει κοντά στο καλάθι με τους Παπαδόπουλο και Οθείτη (10-26) μέχρι το 15’ όταν ο Βασιλαράκης με το πρώτο του τρίποντο στον αγώνα εκτίναξε τη διαφορά στο +17 (12-29).

Με τον Χατζηγεωργίου να είναι ιδιαίτερα ζωηρός και δραστήριος στο παρκέ, ο Κολοσσός έδειχνε να σφύζει από ενέργεια και ταχύτητα και το 17-37 ήρθε πολύ φυσιολογικά ενώ την ίδια ώρα η ΕΑΚΑ ήταν πολύ άστοχη, τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε πολύ εύκολα για τους περσινούς πρωταθλητές καθώς η ΕΑΚ έβαλε τέσσερις πόντους στην 3η περίοδο και στο 29’ το σκορ ήταν 26-57, τελειώνοντας ουσιαστικά από νωρίς την υπόθεση «πρόκριση».

Δεκάλεπτα: 10-19, 22-42(ημιχρ.), 26-57, 34-73

ΕΑΚΑ (Κοσσαρής): Ζαΐρης 10(2), Μπουλαφέντης, Μούγκρος 7, Λάμπος 3, Μιλάτος 1, Μπαϊράμης, Κουλλιάς, Λεούσης 5(1), Κουλιανός, Χαντζάρας 7(1), Σδρέγας, Σιδέρης.
Κολοσσός (Γρεμμενάς): Τσούλλος 3(1), Βακόνδιος 8(2), Λυράς, Χατζηγεωργίου 17, Μιρόσαβιτς 3, Βασιλαράκης 14(4), Γεωργαλής 5(1), Παπαδόπουλος 10(2), Κωνστάντουρας 2, Οθείτης 4, Γανωτάκης, Γεωργίου 7.

Οι απονομές
Στην ομάδα που κατέλαβε την 3η θέση, τον Πανιώνιο Λέρου, μετάλλια απένειμε ο Έπαρχος ενώ στον φιναλίστ Ιάλυσο η πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου κ. Μαρία Παπαφώτη. Στον πρωταθλητή Κολοσσό το κύπελλο και τα μετάλλια απένειμε ο δήμαρχος Λέρου κ. ενώ στον MVP (Πολυτιμότερος Παίκτης) του F4, Φραντζέσκο Γεωργίου, ο υποστηρικτής της τοπικής ομάδας, κ. Παλαπουγιούκ.