Νέες διακρίσεις για το ροδίτικο μπριτζ

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 182 ΦΟΡΕΣ

Η ομάδα «Καταξενός» αποτελούμενη από μέλη του Ομίλου Ρόδου πήρε την πρώτη θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα την περασμένη βδομάδα στην Αθήνα

Συνεχίζονται οι πανελλήνιες επιτυχίες για τον Όμιλο Αγωνιστικού Μπριτζ Ρόδου.

Συγκεκριμένα, στο 52ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ομάδων, που διεξήχθη στην Αθήνα την περασμένη εβδομάδα (16-18 Μαρτίου), η ομάδα «Καταξενός», με συμμετέχοντες αθλητές τους Καταξενό Γιώργο, Παυλούς Δημήτρη, Αναστάχα Λουκά και Πεζανάκη Νίκο (όλοι αθλητές του ΟΑΜΡ), κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία 1-11 με εξαιρετική εμφάνιση και στις τρεις ημερίδες.

Πολύ καλή ήταν και η πορεία της ομάδας «Ζαφείρης» με αθλητές τους Ζαφείρη Μιχάλη, Φυσίκα Παρασκευή, Ματθαίου Σεβαστή και Γρηγορά Νίκο, που κατέληξε 6η στην κατηγορία 1-9 του ίδιου πρωταθλήματος.

Σε τοπικό επίπεδο οι αγώνες ζευγών του ΟΑΜΡ πραγματοποιήθηκαν κανονικά την περασμένη εβδομάδα. Τη Δευτέρα, 12 Μαρτίου, ξεκίνησε νέο πενθήμερο τουρνουά ζευγών όπεν και στην πρώτη αυτή ημερίδα υπήρξαν 15 συμμετοχές. Τις τρεις πρώτες θέσεις κατέλαβαν οι:

1. Τυραδέλλη Α. – Τσάβαλος Α. 61,90 %
  2. Τσελεπής Λ. – Σβίγγος Ι. 61,11 %
  3. Δουλγέρη Α. – Κώστογλου Κ. 60,71 %

Η ημερίδα εντάσσεται στο ταυτόχρονο τουρνουά ζευγών Όπεν, που διοργανώνει ο Όμιλος Πνευματικού Αθλητισμού Φιλοθέης (Ο.Π.Α.Φ.) σε συνεργασία με την Ελληνική Ομοσπονδία Μπριτζ (Ε.Ο.Μ.) κάθε Δευτέρα. Στο ταυτόχρονο τουρνουά συμμετέχουν 20 όμιλοι από όλη την Ελλάδα και στη συγκεκριμένη ημερίδα αγωνίστηκαν 272 ζεύγη, παίζοντας τις ίδιες ακριβώς διανομές. Οι αθλητές του Ο.Α.Μ.Ρ. κατέλαβαν τις εξής θέσεις:

10. Τυραδέλλη Α. – Τσάβαλος Α. 62,74 %

16. Τσελεπής Λ. – Σβίγγος Ι. 60,81 %

32. Ράμος Ε. – Καβαλάκης Ι. 58,67 %

Την Τρίτη, 13 Μαρτίου, σειρά είχε το τουρνουά ζευγών κατηγορίας 1-9 με 14 συμμετοχές. Στις τρεις πρώτες θέσεις ανέβηκαν οι:

1. Ζαφείρης Μ. – Φυσίκα Π. 63,49 %
  2. Τσιμπιδάκη Ε. – Δουλγέρη Α. 61,51 %
  3. Διαιτητής ΕΟΜ – Μηναδάκη Φ. 59,13 %

Και η ημερίδα αυτή εντάσσεται σε ταυτόχρονο τουρνουά ζευγών 1-9, στο οποίο συμμετείχαν 157 ζεύγη από 11 ομίλους πανελλαδικά. Οι θέσεις των αθλητών του ΟΑΜΡ ήταν οι:

3. Ζαφείρης Μ. – Φυσίκα Π. 64,63 %

5. Τσιμπιδάκη Ε. – Δουλγέρη Α. 62,67 %

32. Sokol M. – Φώκιαλη Ε. 56,12 %

Η αγωνιστική δραστηριότητα της εβδομάδας ολοκληρώθηκε την Τετάρτη, 14 Μαρτίου, με το τουρνουά ζευγών όπεν, στο οποίο υπήρξαν 13 συμμετοχές. Τις τρεις πρώτες θέσεις κατέλαβαν οι: