«Ξέσπασε» στον  Πολύστρατο η Κύπρος

Προχθές το βράδυ στα Κοσκινού δόθηκε η συνέχεια του αγώνα ανάμεσα στην Κύπρο και τον Πολύστρατο, ο οποίος και διεκόπη στους Αγίους Αποστόλους το Σάββατο 10 Μαρτίου στο 25’, όταν τραυματίστηκε ο Άκης Παπακώστας από την ομάδα των Λαέρμων στο κεφάλι σε σύγκρουση με τον τερματοφύλακα Ερνίκιολη.

Όσα λεπτά παίχθηκε ποδόσφαιρο τότε επιτεύχθηκαν δύο γκολ, κατ’ αρχάς για την Κύπρο στο 11’ με τον Πρέτσι και εφτά λεπτά αργότερα από τον Τριπολίτη όσον αφορά τους φιλοξενούμενους.

Υπό το φως των προβολέων η Κύπρος πήρε τελικώς τη νίκη με 6-2, αφού στο 27’ σκόραρε ο Τριανταφυλλίδης πιάνοντας «κεραυνό» έξω από την περιοχή ενώ έξι λεπτά μετά ο ίδιος με διαγώνιο πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ.

Η Κύπρος συνέχισε να πιέζει, και αυτό είχε αποτέλεσμα, αφού ο Πρέτσι σημείωσε το 4-1 στο 37’ με διαγώνιο σουτ, για να επαναληφθεί και στο δεύτερο ημίχρονο το ίδιο σκηνικό όταν ο Κονίδης πλάσαρε μέσα από την περιοχή στο 59’ και έκανε το 5-1. Ο Αναστασιάδης μείωσε, αφού πλάσαρε εύστοχα στο 76’ για τους «πράσινους» και αφού πέρασαν δύο λεπτά ο Τριανταφυλλίδης εκμεταλλεύτηκε ασυνεννοησία Ερνίκιολη-Μπακαρή και με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 6-2.

Η συγκεκριμένη αναμέτρηση εντασσόταν στο πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής για το β’ όμιλο στη Β’ Κατηγορία, με τον Πολύστρατο να χάνει σημαντική ευκαιρία να πιάσει τον Ευκλή στη 2η θέση, που οδηγεί σε μπαράζ ανόδου.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μανώλης Παπαγιαννίδης με βοηθούς τους Στεφανάκη και Καραγιάννη.

Κύπρος: Τύρελης (81’ Μάγκος), Κεχαγιόγλου, Σταματουλάς, Κενενούνης, Μαχλής, Κονίδης (70’ Ζαχαρίας), Χατζηνικόλας, Ροδίτης (65’ Τραγάκης), Πρέτσι, Τριανταφυλλίδης, Γουλόπουλος.
Πολύστρατος: Ερνίκιολης, Χωρίτης, Αναστασιάδης, Κοιλιάς (58’ Χατζηδημητρίου), Χατζηκαλημέρης (46’ Χαριλάου), Κωστίδης, Τριπολίτης, Μπακαρής, Παπαβασιλείου, Χατζημιχαήλ, Γεωργαλλής.