Διαγόρας Βατίου - Κλεόβουλος: Καλός είναι κι ο βαθμός

Φοβόταν ο …Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη, προχθές στο Βάτι όπου και συναντήθηκαν ο τοπικός Διαγόρας με τον Κλεόβουλο, θέλοντας αμφότεροι βαθμούς ώστε να μην μπλέξουν σε… τυχόν περιπέτειες όσον αφορά την παραμονή τους.

Η πρώτη καλή φάση σημειώθηκε στο 15’ με το διαγώνιο σουτ του Χαρτοφύλλη για τους γηπεδούχους και την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.

Εν συνεχεία, ο Κολιοκώστας άνοιξε το σκορ κι έβαλε μπροστά τον Κλεόβουλο στο 22’ κάνοντας ωραίο πλασέ από κοντά, αλλά οι Βατενοί έδειξαν τις… διαθέσεις τους αφού αντέδρασαν… ακαριαία, όταν ο Ζερβός σούταρε δύο λεπτά αργότερα και η μπάλα, αφού κόντραρε στον Κωστάκη, κατέληξε στα δίχτυα.

Τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Διαγόρας Βατίου βρήκε ευκαιρία να πάρει κεφάλι και ο Κατσαρής δεν χαρίστηκε όταν σούταρε έξω από την περιοχή και βρήκε στόχο, για το 2-1.

Αφότου συμπληρώθηκαν δύο λεπτά αγώνα στην επανάληψη ο Κλεόβουλος πάντως ισοφάρισε σε μια από τις πολύ καλές προσπάθειες του Παπαοικονόμου και το σουτ του  από κοντά.

Στο 53’ ο Διαγόρας Βατίου όμως κατάφερε χάρις τον Χότζα και το σουτ του απέναντι από τον Χρυσανθή να σκοράρει, με τον Κλεόβουλο πάντως να μην δείχνει διατεθειμένος να χάσει αυτό τον αγώνα, κάτι που φάνηκε από την άμεση αντίδραση και το εύστοχο πλασέ από τον Ευαγγελίδη, για το τελικό 3-3 στο 55’.

Δεδομένου του ότι ο αγώνας στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν μοιρασμένος από πλευράς κατοχής της μπάλας κι ευκαιριών, το τελικό 3-3 μπορεί να θεωρηθεί ένα δίκαιο σκορ δίνοντας παράλληλα υπερπολύτιμους βαθμούς.

Διαιτητής  της αναμέτρησης ήταν ο Τάσος Γιαννουκάς με βοηθούς τους Μαυρουδή και Λαζό.

Διαγόρας Βατίου: Μαυρουδής, Μοσχής, Καραγιάννης, Έλληνας, Αδάμος, Κατσαρής, Ζερβός, Χαρτοφύλλης (55’ Χότζα), Ζωάννου, Λαζίδης, Καμπούρης (48’ Βασιλειάδης).
Κλεόβουλος: Χρυσανθής, Μπαϊρακτάρης, Χαμιτάι, Κωστάκης, Κακλαμάνος Ε., Μυριαλλής, Παπαοικονόμου (85’ Διακογεωργίου), Κουκουτσέλας, Γαϊτάνος, Κολιοκώστας (80’ Κακλαμάνος Ι.), Ευαγγελίδης.