Αποστολή εξετελέσθη για την ΑΕΡΑ

Η πίεση του «πρέπει» απουσίαζε, οι ποδοσφαιριστές του Νικαγόρα και της ΑΕΡΑ μπήκαν στο γήπεδο απελευθερωμένοι και με στόχο να το ευχαριστηθούν και το αποτέλεσμα ήταν οι φίλαθλοι να απολαύσουν ένα ανοιχτό και όμορφο παιχνίδι, το τέλος του οποίου βρήκε τους φιλοξενούμενους του Βαγγέλη Χοσάδα να κατακτούν μία νίκη γοήτρου με 3-2.

Η ΑΕΡΑ εξαργύρωσε την υπεροχή της 18’, όταν μετά από σέντρα του Στελλά από τα δεξιά και τις κόντρες που ακολούθησαν, η μπάλα στρώθηκε στον Λυριστή, ο οποίος έκανε το 1-0 με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τον έλεγχο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ενώ αν ήταν στοιχειωδώς πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια, θα μπορούσαν να αποσυρθούν στα αποδυτήρια έχοντας ευρύτερο προβάδισμα.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο Νικαγόρας επέστρεψε «φουριόζος» και στο 50’ έφερε το ματς στα ίσια χάρη στην απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κρεμμύδα. Μετά το 60’ η ΑΕΡΑ ξαναβρήκε τον καλό εαυτό της, πίεσε και μέσα σε διάστημα τριών λεπτών σκόραρε δις.

Στο 66’ ο Πλύγκος υποδέχθηκε την μπάλα μετά την κούρσα του Μαλλιάκα από τα αριστερά και την έστειλε στο «παραθυράκι» του Πέρου με έξοχο δυνατό σουτ, ενώ στο 68’, ο Λυριστής εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Φούσκα.

Στο 83’, ο τελευταίος διόρθωσε το λάθος του , καθώς μείωσε σε 3-2, τελειώνοντας με υποδειγματικό πλασέ το γύρισμα του Ζερβού μετά από αντεπίθεση, ωστόσο στο 90’ έγινε μοιραίος για τους γηπεδούχους, καθώς χαράμισε τετ α τετ. Σημειώνεται, πως ελλείψει άλλων επιλογών, ο Βαγγέλης Χοσάδας έριξε στο παιχνίδι στο 84’, στη θέση του τραυματία Στελλά, τον τερματοφύλακα Δαρζέντα.

Εύκολο απόγευμα πέρασαν οι Παρχαρίδης, Αλέκος και Δημόπουλος.

Νικαγόρας: Πέρος, Δρόσος (57’ Σεβαστάκης), Φούσκας, Κοκκαλάκης (37’ λ.τ. Ζερβός), Διακογιάννης Λ., Παπαβασιλείου, Στρατής, Ατσαλάκης, Μπίλλης Μ. (46’ Διακογιάννης Α.), Κρεμμύδας, Μπίλλης Χ. (58’ Κουζούκας).
ΑΕΡΑ: Κοντογεωργάκης, Μαλλιάκας, Δανάς, Κωνσταντινίδης, Πλύγκος, Τσούλλος (72’ Μίγκλης), Στελλάς (84’ λ.τ. Δαρζέντας), Λόης, Λυριστής, Νικολής, Καλογύρου (46’ Χάλαρης).