Αναβλήθηκε η «στέψη» του Ορφέα

Λίγη υπομονή θα πρέπει να κάνει ο Ορφέας ώστε να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλητής στον α’ όμιλο της Β’ Κατηγορίας αφού χθες γνώρισε την ήττα εκτός έδρας από την Τήλο με 3-1, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής.

Με τη νίκη της μάλιστα αυτή, η Τήλος ισοβαθμεί στη 2η θέση για την παρουσία στα μπαράζ ανόδου, με τον Άγιο Ισίδωρο, αλλά φυσικά εκκρεμεί η απόφαση της πειθαρχικής επιτροπής σχετικώς με τα όσα συνέβησαν στο γήπεδο Λάρδου κόντρα στον Ηρακλή και καταγράφηκαν στο φύλλο αγώνος.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο τους γκολ στο 18’ αφού τότε ο Μόσχου έκανε σέντρα και ο Ηρακλής Σακελλάρης σκόραρε με προβολή.

Αφού συμπληρώθηκαν δυο λεπτά στην επανάληψη, ο Ηρακλής Σακελλάρης και πάλι, σε αντεπίθεση και σουτ του από πλάγια σημείωσε το 2-0, αλλά ο Ορφέας μείωσε ύστερα από αυτογκόλ του Οίκουτα στο 70’, διεκδικώντας έστω την επιθυμητή ισοπαλία.

Αντί γι’ αυτό όμως, η Τήλος σημείωσε κι άλλο γκολ στις καθυστερήσεις πια του αγώνα μετά από σουτ του Μόσχου, απόκρουση του Μπιλιά και εύστοχο πλασέ του Βογιατζή στην επαναφορά.

Ο Ορφέας ευχαριστεί μέσω και της «ΑΡ» την Τήλο για την άριστη φιλοξενία και συγχαίρει το διαιτητικό τρίο (Σπάρταλης- Μπέκας- Ροδίτης) για την παρουσία του στο παιχνίδι.

Αναφέρεται πως, πριν από την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πρώην προέδρου του Παντηλιακού Αχιλλέα Χατζημιχάλη, που ''έφυγε'' προχθές από τη ζωή.

Τήλος: Χατζηνικολάου, Χατζηφούντας, Φυλακούρης (81’ Χαχάνης), Σακελλάρης Κυρ., Οίκουτας, Χριστοφής, Φλέγκας (85’ Βογιατζής), Σακελλάρης Ηρ., Μόσχου (92’ Δανιήλ), Αγκόλι, Οικονόμου.
Ορφέας: Μπιλιάς, Καρπάτσης, Τσακίρης, Αντωνιάδης, Καμπούρης, Ντουρμισάι, Στεργιόπουλος, Κώστας, Λόσε, Αυγουστάκης, Κόττορος (46’ Νίλο).