«Καθάρισε» ο... Ηρακλής για την Τήλο

Με την αναμέτρηση ανάμεσα στη Σύμη και την Τήλο χθες στο Κορακόνερο, ξεκίνησε το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής για τη Β’ Κατηγορία.

Η Τήλος πήρε τη νίκη 1-0 και συνεχίζει να ελπίζει στην 2η θέση του β’ ομίλου ώστε να διεκδικήσει άνοδο με μπαράζ, αν και εκκρεμεί ακόμη η απόφαση από την πειθαρχική επιτροπή για το παιχνίδι της στη Λάρδο με τον Ηρακλή. Μόλις στο 12’ οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή ευκαιρία με πλασέ του Ηρακλή Σακελλάρη, απόκρουση του Χατζηπέτρου και σουτ εν συνεχεία από τον Μόσχο, άουτ.

Η Σύμη έκανε αισθητή την παρουσία της στο 24’ μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρίκκα και την μπάλα να περνά δίπλα από τα δοκάρια του Χατζηνικόλα. Τέσσερα λεπτά μετά, από την μπαλιά του Μόσχου και το πλασέ του Ηρακλή Σακελλάρη έγινε το 0-1.

Παρόλα αυτά, η Σύμη προσπάθησε να αντιδράσει στην επανάληψη και ανέβασε την απόδοσή της, χάνοντας μοναδική ευκαιρία στο 55’ όταν ο Χότζα έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στη συνέχεια ο Μόσχου, προσπάθησε να «σφραγίσει» τη νίκη για την Τήλο, εκτελώντας το φάουλ από καλό σημείο, χωρίς αποτέλεσμα, για να γίνουν άλλα δύο καλά σουτ από πλευράς γηπεδούχων έως το τέλος. Κατ’ αρχάς αυτό του Ρίκκα πέρασε μόλις άουτ στο 66’, ενώ του Ζουρούδη στο 83’ το απέκρουσε ο Χατζηνικόλας.

Διαιτητής ήταν ο Λάζαρος Δουλγέρης με βοηθούς τους Τσέτσο και Βλάχο

Σύμη: Χατζηπέτρος Σ., Χατζηπέτρος Μ., Τσαουσέλλης, Κατσιμπράκης (46’ Λεβεντέρης Α.), Χατζηπέτρος Ν., Ράπι Α., Ρίκκα, Καραγιάννης (69’ Κουμπιάδης), Ζουρούδης, Λιγκάνσι, Λεβεντέρης Π. (46’ Χότζα).
Τήλος: Χατζηνικόλας, Χατζηφούντας, Φυλακούρης (79’ Βογιατζής), Οίκουτας, Χριστοφής, Ρούκο, Φλέγκας, Οικονόμου, Μόσχου (92’ λτ. Δανιήλ), Σακελλάρης Η., Αγκόλι.