Μάγκας Διγενής και…  «αστεράκια» ο πρωτοπόρος Φοίβος!

Φωτιά στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries έβαλε ο Διγενής!

Η ψυχωμένη ομάδα του Σάσα Γιόνοβιτς δεν «θαμπώθηκε» από την αύρα του πρωτοπόρου, τον αντιμετώπισε σαν… συνδιεκδικήτρια και ανταμείφθηκε με μία σπουδαία νίκη γοήτρου με 2-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι πιο συγκεντρωμένοι, έλεγξαν την κατάσταση στον χώρο της μεσαίας γραμμής και «δάγκωσαν» στην πρώτη φάση που βρήκαν την άμυνα των αντιπάλων τους χαλαρή. Ήταν το 21’, όταν ο Μοσκιού υποδέχθηκε την μπάλα στα πλάγια δεξιά και μετά από μία ωραία κίνηση, έβγαλε σέντρα-ξυραφιά προς το ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο Νίκας πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με μία έξοχη κεφαλιά την έστειλε να αναπαυτεί στη δεξιά γωνία της εστίας του Κεφάλα (1-0).

Έπρεπε να περάσει το 30’ για να αρχίσει να συνέρχεται ο υποτονικός Φοίβος, ο οποίος παρότι δεν δημιούργησε ευκαιρίες,  τον τρόπο να ισοφαρίσει, χάρη στο πανέμορφο απ’ ευθείας φάουλ του Χατζησάββα από τα πλάγια δεξιά.

Στην επανάληψη οι Κρεμαστενοί βρήκαν έναν στοιχειώδη ρυθμό και τον τρόπο να κυκλοφορήσουν αξιοπρεπώς την μπάλα, κέρδισαν τη μάχη του κέντρου, ενώ απώλεσαν δύο μοναδικές ευκαιρίες να πετύχουν δεύτερο γκολ. Στο 48’ ο Γκινής στάθηκε άτυχος, καθώς το έξυπνο διαγώνιο σουτ που επιχείρησε από τον άξονα σταμάτησε στη ρίζα της δεξιάς δοκού του εξουδετερωμένου Μανωλάγκα, ενώ εννέα λεπτά αργότερα, και πάλι ο Γκινής αστόχησε, πιεζόμενος, σε πλασέ από θέση τετ α τετ.

Μετά το 65’ ο Διγενής άρχισε να νοικοκυρεύει ξανά το παιχνίδι του και να πιέζει πιο ψηλά, με τον Φοίβο να αδυνατεί να δώσει διάρκεια στην πίεσή του, να παραδίδεται στη νευρικότητα και να περιορίζει την επιθετική δραστηριότητά του σε σπασμωδικές απόπειρες να φέρει την μπάλα στην αντίπαλη μεγάλη περιοχή με γεμίσματα και ατομικές ενέργειες.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, το ματς έφτασε στο 89’, χρονικό σημείο που ο γεμάτος αυτοπεποίθηση Διγενής πέτυχε το δεύτερο τέρμα του. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κετσέ από τα αριστερά και προς το πρώτο δοκάρι, ο Μικκιού κινήθηκε πιο γρήγορα στην μπάλα και προλαβαίνοντας τους αμυντικούς, την έστειλε στα δίχτυα με θαυμάσιο γυριστό πλασέ (2-1).

Τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξαν τίποτα. Ο Φοίβος συνέχισε να ψάχνει ανορθόδοξα και περιμένοντας περισσότερο την τύχη κι ένα λάθος αντιπάλου, τη φάση για το γκολ της ισοφάρισης, ενώ οι γηπεδούχοι συνέχισαν να μη δίνουν δικαιώματα, αμυνόμενοι παθιασμένα και σωστά. Μάλιστα, στο 93’ παραλίγο να πετύχουν και τρίτο γκολ, ωστόσο ο Κεφάλας αντέδρασε αποτελεσματικά στο απ’ ευθείας φάουλ του Παπασταμάτη από τον άξονα και απέκρουσε εντυπωσιακά, εκτινασσόμενος στη δεξιά γωνία του.

Καλή ήταν η διαιτησία των Παπαβασιλείου, Σπάρταλη και Μοσχάτου.

Διγενής: Μανωλάγκας, Παπασταμάτης, Κώτης, Σκούμπρος, Χουτεσιώτης, Μοσκιού (75’ Καματερός), Μικκιού, Κετσές (89’ Διακάκης), Χατζηνικόλας (84’ Κούτσι), Τσιπιζίδης (59’ Καρπαθάκης), Νίκας
Φοίβος: Κεφάλας, Καραγεωργίου, Χατζησάββας, Παϊζάνος, Πεταυράκης (52’ Ταφάνι,  77’ λ.τ. Καρίκης), Θεοδοσίου, Καλημέρης (46’ Τζιβίλογλου), Μόσχος, Στεφανίδης, Γκινής, Ορφανίδης Ν.