Τρελαίνει κόσμο η Καρδάμαινα…

Βάλθηκε να… τρελάνει κόσμο στο δεύτερο γύρο  η Δόξα Καρδάμαινας, που προχθές κέρδισε 2-1 και τον Απόλλωνα Καλυθιών στην Κω, γι’ αυτό δείχνει πια έτοιμη να διεκδικήσει με περίσσιο πάθος τη σωτηρία της.

Οι Καλυθενοί ωστόσο ξεκίνησαν… φουριόζοι και θα μπορούσαν στο 9’ να είχαν ανοίξει το σκορ, αν ο Γεωργιάδης δεν πλάσαρε από κοντά άουτ. Τρία λεπτά μετά, ο Παλάζης έπιασε ένα δυνατό σουτ κι ο Γιακούμαρος απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ, όπως έκανε και στην κεφαλιά του Μπάρδη στην αμέσως επόμενη φάση.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης η Δόξα έκλεισε τους χώρους και βγήκε σωστά σε μια επίθεση της στο 56’ για το 1-0. Αυτό έγινε όταν ο Αρκούδας πίεσε κι έκλεψε την μπάλα από τον Σαχίνη, για να σκοράρει σουτάροντας δυνατά μέσα από την περιοχή.

Στο 68’ ο Απόλλων ισοφάρισε με γκολ για …όσκαρ του Μπάρδη, αφού πήρε την μπάλα από τη μεσαία γραμμή κι όταν έφτασε λίγο έξω από την περιοχή της Δόξας, «κεραυνοβόλησε» τον Γιακούμαρο.

Η Καρδάμαινα είχε τεράστια ευκαιρία στο 86’ με το φάουλ του Ζερβού και την κεφαλιά του Αρκούδα στο οριζόντιο δοκάρι, για να σουτάρει εν συνεχεία ο Μουνούχος άουτ. Παρόλα αυτά, η νίκη για τους γηπεδούχους ήρθε στο 88’ και την εύστοχη αυτή τη φορά εκτέλεση φάουλ του Ζερβού, για το 2-1.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δημαράκης με βοηθούς τους Πατσιαούρα και Φραγκιαδάκη.

Δόξα: Γιακούμαρος, Μουνούχος, Κάτση, Χατζησεβαστός, Κουρζής Α., Μποϊλής (73’ Χατζηαντωνίου), Αρκούδας (92’ Παντελής), Ζερβός, Πης, Κόκκαλης (82’ Τάλλαρος), Χατζηπαναγιώτης.
Απόλλων: Ροδίτης, Σαχίνης, Νικολός (60’ Σαββούλης Τ.), Μπάρδης, Φλεβάρης (71’ Πέπα), Καλτσής, Διακουράκης, Κίτσος, Παλάζης, Μαθιός (89’ Γιορδαμνής), Γεωργιάδης.