Κολοσσός: Περίπατος με ΦΟΒ,  «θρίλερ» με Ηράκλειο

Πολύ κοντά στη νίκη, που κατά πάσα πιθανότητα θα του χάριζε την πρώτη θέση στον Όμιλο και την πρόκριση στην τελική φάση του Πανελλήνιο Πρωταθλήματος Εφήβων, βρέθηκε την περασμένη Κυριακή ο Κολοσσός ο οποίος αντιμετώπισε το Ηράκλειο και γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες με 58-61.

Οι πρωταθλητές Κρήτης είχαν πάρει προβάδισμα έντεκα πόντων (39-50) στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου όμως οι «θαλασσί», με επιμέρους σκορ 18-8, πλησίασαν σε 57-58, περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Στην τέταρτη περίοδο και οι δύο ομάδες εστίασαν περισσότερο στην άμυνά τους με αποτέλεσμα να έχουν επιθετικό πρόβλημα (7-6 το σκορ του τελευταίου δεκαλέπτου) και να χάνουν ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Ο χρόνος κυλούσε για να φτάσουν στο 39’ και το Ηράκλειο, με 1/2 βολές, να προηγηθεί 57-59. Νέες χαμένες επιθέσεις και σχεδόν δέκα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, έγινε ένα λάθος στο κατέβασμα της μπάλας που οδήγησε σε αιφνιδιασμό των Κρητικών και στο 57-61, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με μία βολή ο Γεωργαλλής.
Δεκάλεπτα: 17-15, 35-36(ημιχρ.), 51-55, 58-61

Κολοσσός (Γρεμμενάς): Τσούλλος, Βακόνδιος 2, Γεωργαλλής 9(1), Χατζηγεωργίου 14(1), Μιρόσαβιτς 1, Βασιλαράκης 4(1), Γανωτάκης, Παπαδόπουλος 14(1), Κωνστάντουρας, Γεωργίου 14.
Ηράκλειο (Τζανής): Μαραγκουδάκης 17(2), Βιδάκης, Καλλέργης 6(2), Γεωργόπουλος 2, Γκίζης, Βολιτάκης 2, Στιβακτάκης 10(1), Κίτσος 17, Μηλαθιανάκης 3(1), Αλεξάκης, Κυπριωτάκης 4.

Την επόμενη μέρα και παρά τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία, οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου βρήκαν κίνητρο απέναντι στον ΦΟΒ και με την περιφέρεια να «πετάει φωτιές», επικράτησαν 72-45.

Ο Κολοσσός σημείωσε συνολικά 16 τρίποντα, με τον Βασιλαράκη να κάνει «πράγματα και θαύματα» έχοντας 27 πόντους με 9 τρίποντα (και εξαιρετικό ποσοστό)!

Στα αξιοσημείωτα της χθεσινής αναμέτρησης, η τελευταία συμμετοχή του Θοδωρή Γεωργαλλή ο οποίος επέστρεψε στη Ρόδο για να αφοσιωθεί στο διάβασμα καθώς οι περισσότεροι «θαλασσί» δίνουν πανελλήνιες σε δύο μήνες.
Δεκάλεπτα: 12-20, 17-33(ημιχρ.), 28-55, 45-72

ΦΟ Βροντάδου (Αμεντάς): Κιρκινέζης 12(1), Παιδούσης 6(2), Γάνιαρης, Ροδίτης, Λεώδης 8(1), Χωριανόπουλος 7, Ζαρκάδης, Κοκκινάκης 2, Στείρος 8, Βλαττάς 2.
Κολοσσός (Γρεμμενάς): Τσούλλος 2, Βακόνδιος, Χατζηγεωργίου 16(2), Μιρόσαβιτς 5(1), Βασιλαράκης 27(9), Γεωργαλλής 9(3), Παπαδόπουλος 5(1), Κωνστάντουρας, Μακρής 2, Γανωτάκης 2, Γεωργίου 4.