Βαλίτσες για Σχηματάρι ετοιμάζουν 18 Δωδεκανήσιοι

Τις… αποσκευές τους ετοιμάζουν οι αθλητές και οι αθλήτριες από τα Δωδεκάνησα με εξασφαλισμένη την πρόκριση στην πανελλήνια φάση του σχολικού πρωταθλήματος στίβου μέσω των αγώνων πριν το Πάσχα στον Άγιο Κοσμά.

Συνολικά έντεκα αγόρια και εφτά κορίτσια από τα λύκεια του νομού μας θα συμμετάσχουν στους αγώνες του Σχηματαρίου, στο στάδιο «Ευάγγελος Δεπάστας» στις 18 και 19 Απριλίου, προκειμένου να διεκδικήσουν πια μετάλλια.

Στις 18 του μήνα οι αγώνες είναι προγραμματισμένοι να ξεκινήσουν στις 9 το πρωί και να ολοκληρωθούν στις 9 το βράδυ ενώ την επόμενη μέρα θα έχουν πάλι την ίδια ώρα εκκίνησης, για να διεξαχθεί πια το τελευταίο αγώνισμα στις 13.40.

Βάσει των συμμετοχών, οι παρουσίες της Δωδεκανήσου στην πόλη της Βοιωτίας θα είναι δυνατές με πιθανότητες φυσικά διεκδίκησης μεταλλίου.
Τα αγωνίσματα στη διοργάνωση του Σχηματαρίου θα είναι τα παρακάτω:

ΜΑΘΗΤΕΣ:
ΑΛΜΑΤΑ: άλμα επί κοντώ – άλμα σε μήκος – άλμα τριπλούν –άλμα σε ύψος.
ΡΙΨΕΙΣ: σφαιροβολία - δισκοβολία - ακοντισμός – σφυροβολία.
ΔΡΟΜΟΙ: 100 μ. - 200 μ. - 400 μ. - 800 μ. - 1500 μ. - 3000 μ. - 110 μ. με εμπόδια - 400 μ. με εμπόδια - 2000 μ. με φυσικά εμπόδια.
ΒΑΔΗΝ: 10.000 μ.
ΣΥΝΘΕΤΑ: Δέκαθλο
Α΄ΗΜΕΡΑ: 100 μ. – άλμα σε μήκος – σφαιροβολία – άλμα σε ύψος – 400 μ.
Β΄ΗΜΕΡΑ: 110 μ. εμπόδια – δισκοβολία – άλμα επί κοντώ – ακοντισμός – 1.500 μ.

ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ:
ΑΛΜΑΤΑ: άλμα επί κοντώ – άλμα σε μήκος – άλμα τριπλούν – άλμα σε ύψος.
ΡΙΨΕΙΣ: σφαιροβολία – δισκοβολία – ακοντισμός – σφυροβολία.
ΔΡΟΜΟΙ: 100 μ. – 200 μ. – 400 μ. – 800 μ. – 1500 μ. – 3000 μ. – 110 μ. με εμπόδια – 400 μ. με εμπόδια –
2000 μ. με φυσικά εμπόδια.
ΒΑΔΗΝ: 5000 μ.
ΣΥΝΘΕΤΑ: Έπταθλο
Α΄ΗΜΕΡΑ: 100 μ. εμπόδια – άλμα σε ύψος – σφαιροβολία – 200 μ.
Β΄ΗΜΕΡΑ: άλμα σε μήκος – ακοντισμός – 800 μ.

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
-Στους αγώνες μετέχουν μαθητές και μαθήτριες οι οποίοι φοιτούν σε Δημόσιο ή Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο (ΓΕ.Λ.), Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑ.Λ.) ή σε κάθε εκπαιδευτικό ίδρυμα αρμοδιότητας του ΥΠ.Π.Ε.Θ. του οποίου ο τίτλος απόλυσης είναι ισότιμος με τον τίτλο του Γενικού Λυκείου. Οι συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες πρέπει να φοιτούν κανονικά, οι οποίοι/ες έχουν γεννηθεί κατά το δέκατο όγδοο έτος πριν από το έτος τέλεσης των αγώνων ή τα τρία επόμενα.

[Παράδειγμα: Το έτος 2018 μετέχουν μαθητές-μαθήτριες που γεννήθηκαν το 2018 - 18 = 2000, 2001 και 2002 καθώς και όσοι γεννήθηκαν το 2003 και φοιτούν στην Α΄ τάξη Λυκείου].
-Έτος τέλεσης των αγώνων λογίζεται το έτος που λήγει το σχολικό έτος [π.χ. το σχολικό έτος 2017 - 2018 λογίζεται σαν 2018].

- Μαθητές και μαθήτριες που φοιτούν στο σχολείο με αρχική εγγραφή ή μετεγγραφή που είναι σύμφωνη με τις κείμενες διατάξεις.
-Δικαίωμα συμμετοχής έχει κάθε μαθητής ή μαθήτρια μόνο σε ένα αγώνισμα.
-Στους αγώνες δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ, κανένας μαθητής/τρια και για κανένα λόγο.

Οι συμμετοχές από τα σχολεία της Δωδεκανήσου:

Επώνυμο

Όνομα

Όνομα

 

Αγώνισμα

 

 

Πατέρα

Σχολείο που φοιτά

 

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

ΧΡΗΣΤΟΣ

ΙΩΣΗΦ

ΙΔ.ΕΚΠ.ΠΥΘΑΓΟΡΑ

100Μ

ΝΤΕΤΣΙΚΑΣ

ΙΩΑΝΝΗΣ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

3ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ

200Μ

ΔΙΑΚΟΣΤΕΦΑΝΗΣ

ΣΕΡΓΙΟΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΓΕΛ ΑΝΤΙΜΑΧΕΙΑΣ

800Μ

ΕΛΛΗΝΑΣ

ΑΝΔΡΕΑΣ

ΙΩΑΝΝΗΣ

1ο ΕΠΑΛ ΚΑΛΥΜΝΟΥ

2000 Φ.Ε

ΤΟΤΟΛΙΔΗΣ

ΗΛΙΑΣ

ΧΡΙΣΟΣΤΟΜΟΣ

ΙΔ.ΕΚΠ.ΠΥΘΑΓΟΡΑ

110Μ ΕΜΠ

ΚΑΤΡΑΜΑΔΟΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

ΓΕΛ ΛΕΡΟΥ

ΤΡΙΠΛΟΥΝ

ΠΑΘΙΑΚΗΣ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΑΝΤΩΝΙΟΣ

2ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ

ΕΠΙ- ΚΟΝΤΩ

ΠΑΠΑΓΡΗΓΟΡΙΟΥ

ΑΓΓΕΛΟΣ-ΜΙΧΑΗΛ

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

2οΓΕΛ ΡΟΔΟΥ

ΕΠΙ- ΚΟΝΤΩ

ΔΙΑΚΟΓΙΩΡΓΗΣ

ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ

ΕΠΑΛ ΚΩ

ΔΙΣΚΟΣ

ΜΕΜΑ

ΜΑΡΚΕΛΟ

ΣΚΕΛΖΕΝ

2οΓΕΛ ΡΟΔΟΥ

ΣΦΥΡΑ

ΠΑΝΣΕΛΗΝΑΣ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΓΕΛ ΣΟΡΩΝΗΣ

ΔΕΚΑΘΛΟ

 

 

Επώνυμο

Όνομα

Όνομα

 

Αγώνισμα

 

 

Πατέρα

Σχολείο που φοιτά

 

ΜΩΡΑΪΤΗ

ΣΜΑΡΑΓΔΑ

ΠΑΝΤΕΛΗΣ

ΓΕΛ ΙΑΛΥΣΟΥ

100Μ ΕΜΠ

ΚΟΥΤΗ

ΝΙΚΟΛΕΤΑ

ΑΧΙΛΛΕΑΣ

1ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ

100Μ ΕΜΠ

ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΔΟΥ

ΓΕΩΡΓΙΑ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

4ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ

400ΕΜΠ

ΜΑΓΚΟΥΛΙΑ

ΜΑΡΙΑ

ΠΑΥΛΟΣ

1ο ΓΕΛ ΚΑΛΥΜΝΟΥ

ΣΦΑΙΡΑ

ΜΑΝΩΛΑ

ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΤΣΑΜΠΙΚΑ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

2ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ

ΕΠΤΑΘΛΟ

ΜΑΡΙΝΟΥ

ΜΑΛΕΝΑ-ΕΛΕΝΗ

ΠΑΥΛΟΣ

1ο ΓΕΛ ΚΑΛΥΜΝΟΥ

ΕΠΤΑΘΛΟ

ΜΑΓΟΥ

ΦΩΤΕΙΝΗ

ΚΥΡΙΑΚΟΣ

1ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ

ΕΠΤΑΘΛΟ