Και ουσιαστικός και εντυπωσιακός ο Φοίβος

Με το θριαμβευτικό 7-1,  ο Φοίβος επικράτησε του Αστέρα Παστίδας και κρατήθηκε στην πρώτη θέση, κάνοντας ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Α΄ Κατηγορία.

Ήταν ένα ματς που το ήθελαν και οι δυο, αλλά όπως φάνηκε από την αρχή,  το πήρε ο πιο δυνατός. Ο Φοίβος πήρε από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων, πίεσε την περιοχή του Αστέρα, δημιούργησε ευκαιρίες και πετυχαίνοντας σε δυο λεπτά (16΄, 18΄) δυο γκολ πήρε αέρα δύο τερμάτων από τον αντίπαλό του.

Οι γηπεδούχοι σφράγισαν την ανωτερότητα τους στο 30΄, με ένα ακόμα γκολ δείχνοντας ποιος είναι το αφεντικό στο ματς.  Ο Αστέρας στο ίδιο διάστημα, το μόνο που μπόρεσε να πετύχει ήταν να μειώσει σε 3-1. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να λειτουργήσουν περισσότερο αμυντικά και να κυνηγήσουν με αντεπιθέσεις το γκολ και τα κατάφεραν όταν πια ο Φοίβος ήταν μπροστά στο σκορ με διαφορά τριών τερμάτων.

Στο β΄ ημίχρονο ο Φοίβος δεν χαλάρωσε πετυχαίνοντας μάλιστα σε ένα ακόμα δίλεπτο (58΄-60΄) ισάριθμα γκολ και κάπου εκεί, το ματς τελείωσε για τους πρωτοπόρους.

Ο Αστέρας δεν αντέδρασε σε καμία περίπτωση, ούτε στο β΄ μέρος καθώς πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και οι ποδοσφαιριστές του αγωνιστικά δεν ξεπέρασαν την μετριότητα, μη αντέχοντας μάλιστα σε ιδιαίτερη κριτική. Αν θέλει να παραμείνει πάντως στην Κατηγορία, θα πρέπει να προσπαθήσει πάρα πολύ.

Φάσεις και γκολ
5' Ο Ορφανίδης ελίχθηκε από αριστερά, έβγαλε ωραία σέντρα στον Στεφανίδη που πλάσαρε, αλλά έδιωξε ο Παπαμιχαήλ Ρ.

16' Ο Γκινής άλλαξε πολύ ωραία τη μπάλα με τον Στεφανίδη, μπήκε στην περιοχή και σούταρε πετυχαίνοντας το 1-0.

18' Ο Τζιβίλογλου έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Χατζησάββα, αυτός έβγαλε ωραία σέντρα κι ο Μόσχος με κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

30' Ο Γκινής εκτέλεσε κόρνερ, ο Παϊζάνος πήρε την πρώτη κεφαλιά κι ο Καλημέρης με νέα κεφαλιά, νίκησε τον Παπαμιχαήλ Ρ. κάνοντας το 3-0

35' Ο Τζιβίλογλου έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Γκινή, αλλά πρόλαβε κι έδιωξε ο Παπαμιχαήλ Ρ.

40' Ο Γιαννακόπουλος Γ. έβγαλε την σέντρα κι ο Λιαμής με κεφαλιά νίκησε τον Μήλιο πετυχαίνοντας το 3-1.

42' Ο Γκινής έβγαλε τη σέντρα κι ο Καλημέρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

50' Δυνατό σουτ του Τζιβίλογλου έδιωξε σε κόρνερ ο Παπαμιχαήλ Ρ. που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

58' Από ωραία κάθετη μπαλιά του Τζιβίλογλου, ο Ν. Ορφανίδης από το ύψος της περιοχής έπιασε το δυνατό σουτ σημειώνοντας το 4-1.

60' Ο Γκινής βρήκε ωραία τον Τζιβίλογλου που κοντραρίστηκε με τους αμυντικούς του Αστέρα,  η μπάλα έφτασε στον Μόσχο που από κοντά σημείωσε το 5-1.

75' Από πάσα του Μόσχου ο Γκινής από κοντά σημείωσε το 6-1.

81' Από κάθετη μπαλιά του Χατζησάββα ο Γκινής προχώρησε και πλάσαρε τον Παπαμιχαήλ Ρ. γράφοντας το 7-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Διακρίθηκαν από τον Φοίβο οι Γκινής, Ν. Ορφανίδης και ο Τζιβίλογλου όσο έπαιξε. Από τον Αστερα Π. δεν ξεπέρασε την μετριότητα κανείς.

Χωρίς καμιά δυσκολία η διαιτησία των κ.κ. Παπαγιαννίδη, Ορφανού και Σαρρή.

Φοίβος: Κεφάλας (37΄Μήλιος), Ορφανίδης Ν., Χατζησάββας , Καραγεωργίου, Παϊζάνος, Θεοδοσίου, Καλημέρης (55’ Ταφάνι), Μόσχος, Γκινής, Στεφανίδης (32' Καρίκης), Τζιβίλογλου (62' Ζαχαριάς).
Αστέρας: Παπαμιχαήλ Ρ., Παπαμιχαήλ Μ. (62' Λεωνίδου)., Γιαννακόπουλος Στ., Χαριτάκης, Αποστολάτος, Καλαγρής, Σκόρπος, Λιαμής, Γιαννακόπουλος Γ. (68' Αυγενικού), Παγκράτης  (78' Δρακάκης), Κυρίτσης (54' Κόρα).