Βήμα παραμονής για την Κατταβιά

Τεράστιας σημασίας νίκη της Κατταβιάς χθες στο Κορακόνερο με το 1-0 επί του Ποδειδώνα, στην προσπάθεια των «κιτρινόμαυρων» για την παραμονή πια, έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Πάντως οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και άξιζαν τους βαθμούς, αν και …καρδιοχτύπησαν σε μια από τις τελευταίες φάσεις της αναμέτρησης, που παραλίγο να ισοφαριστούν.

Με το ξεκίνημα οι παίκτες του Μανώλη Φραντζή έδειξαν αποφασισμένοι για το «τρίποντο», αφού μόλις στο 5’ ο Κούτσι σέντραρε από δεξιά και ο Μαντινάος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 9’ ήρθε το γκολ για τους Κατταβενούς με σουτ του Μαριεττάκη έξω από την περιοχή, «κρεμώντας» τον Γαλάνη.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Νασόπουλος είχε μακρινό σουτ και το σκάσιμο της μπάλας στο έδαφος πήγε να ξεγελάσει τον Γαλάνη, που εντέλει, έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Ο ίδιος παίκτης για την Κατταβιά επιχείρησε στο 68’ νέο σουτ όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια, στη συνέχεια του… σφυροκοπήματος της ομάδας του.  Δυο λεπτά αργότερα ο Ποζατζίδης έκλεψε από τον Κούτολο και έβγαλε δεξιά για τον Μήτρου …μισό γκολ, όμως ο Γιάννης Σπανός έκοψε την τελευταία στιγμή.

Λόγω της διαμαρτυρίας του σε έντονο ύφος προς τον α’ βοηθό Μοσχάτο, ο προπονητής των φιλοξενούμενων Γιάννης Καραμηνας αποβλήθηκε από τον πάγκο, και δέκα λεπτά μετά άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες στον αγωνιστικό χώρο.

Αιτία ήταν η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γιάννη Σπανού για παρατεταμένο κράτημα στον Μήτρου με αποτέλεσμα να διατηρηθεί εντόνως προς τον διαιτητή Αλέξανδρο Σπάρταλη η αποστολή του Ποσειδώνα.

Τελευταία μεγάλη φάση, όταν λίγο έλειψε να ισοφαρίσει η Κατταβιά, σημειώθηκε στο 87’ σε μια από τις στιγμές που προωθήθηκε ο Γαλάνης κι εκτέλεσε το φάουλ. Στη συνέχεια ο Φασουλέτος τροφοδότησε με το κεφάλι τον Δράκο κι εκείνος με νέα κεφαλιά σημάδεψε εστία, όμως ο Χαλίλ Κιλασίν έδιωξε πάνω στη γραμμή, επίσης με το κεφάλι.

Από την Κατταβιά διακρίθηκαν οι Νασόπουλος και Χαλίλ Κιλασίν ενώ από τον Ποσειδώνα μόνο ο Κοντονικόλας.

Διαιτητής ήταν ο Αλέξανδρος Σπάρταλης με βοηθούς τους Μοσχάτο και Διακοφιλιππή.

Κατταβιά: Παπαβεργής, Σιεχ, Κούτσι (81’ Κιλασίν Κ.), Μαριεττάκης, Κιλασίν Χ. Σαλαμαστράκης, Μαντινάος, Πάπα, Ποζατζίδης, Νασόπουλος, Μήτρου.
Ποσειδών: Γαλάνης, Χατζηγεωργίου, Κούτολος, Σπανός Ι., Φασουλέτος, Τσαβέλης, Καουκάκης (81’ Πέρος), Δράκος, Καραναστάσης, Φελλουζής, Βιλανούτσι (68’ Κοντονικόλας).