Νέος πολύτιμος, έστω κι ένας βαθμός για την Κατταβιά

Νέος πολύτιμος,  έστω κι ένας βαθμός για την Κατταβιά

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 246 ΦΟΡΕΣ

Έχοντας την αριθμητική υπεροχή στις Καλυθιές από το 30’, πήρε ισοπαλία 1-1 από τον Απόλλωνα που προηγήθηκε

Πολύτιμη ισοπαλία απέσπασε από τον Απόλλωνα Καλυθιών η Κατταβιά, στην προσπάθειά της να παραμείνει στην κατηγορία.

Με πλεονέκτημε από το 30’ του αγώνα, καθώς οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κυρίτση, κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα, αν και θα μπορούσαν, αν τολμούσαν περισσότερο, να πάρουν κάτι παραπάνω.

Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους προσπάθησαν μέχρι το τελευταίο λεπτό να πάρουν τη νίκη, αλλά τα σχέδιά τους άλλαξαν από το 30’ μετά την αποβολή, καθώς αναγκάσθηκαν να διαφοροποιήσουν το σχήμα τους.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο με λιγοστές φάσεις, μπήκαν στην επανάληψη πιο αποφασισμένοι. Μετά από τρεις καλές φάσεις στην τέταρτη άνοιξαν το σκορ.

Όμως οι παίκτες του Μανώλη Φραντζή αφυπνίστηκαν μετά το γκολ και πέρασαν στην επίθεση. Η απάντηση ήρθε γρήγορα, ισοφαρίζοντας με πέναλτι το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι Καλυθενοί. Μέχρι το τελικό σφύριγμα δεν σημειώθηκε κάτι πολύ σημαντικό, πλην μιας ευκαιρίας του Μήτρου στο 89’.

Φάσεις - Γκολ:
16’ Ο Μήτρου πρόλαβε την έξοδο του Ροδίτη, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.

28’ Ο Κυρίτσης δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τους γηπεδούχους με 10 παίκτες από αρκετά νωρίς.

50’ Λάθος του Κιλασίν στην άμυνα, ο Καλαϊτζίδης επωφελήθηκε και από θέση τετ α τετ πλάσαρε πάνω στον Παπαβεργή.

53’ Ο Φλεβάρης γύρισε την μπάλα από δεξιά και ο Σαββούλης Τ. έπιασε το σουτ, το οποίο όμως πέρασε άουτ.

62’ Ο Μπάρδης ελίχθηκε από αριστερά μπήκε στην περιοχή αλλά το διαγώνιο πλασέ που επιχείρησε έφυγε λίγο άουτ.

68’ Ο Γεωργιάδης απέφυγε ωραία έναν αμυντικό και με συρτό πλα΄σε στην αριστερή γωνία της εστίας του Παπαβεργή, έκανε το 1-0 για τον Απόλλωνα.

73’ Μπροστινή μπαλιά του Νασόπουλου στον Μήτρου, που μαρκαρίστηκε στην περιοχή από τον Κίτσο κι έπεσε στο έδαφος, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να δείξει το σημείο του πέναλτι το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι γηπεδούχοι. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Νασόπουλος, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

89’ Πλασέ του Μήτρου από το ύψος της μικρής περιοχής, απέκρουσε ο Ροδίτης.

Καλύτεροι από τους γηπεδούχους ήταν οι Γεωργιάδης, Φλεβάρης και Σαχίνης, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Νασόπουλος, Πάπα και Μαριεττάκης.

Δεν απέφυγε τις γκρίνιες των γηπεδούχων η διαιτησία των Δουλγέρη, Μπέκα, Βλάχου, ιδιαίτερα για τη φάση του πέναλτι.

Απόλλων: Ροδίτης, Διακουράκης (30’ Κότσος), Σαχίνης (87’Κατσαμάκης), Νικολός, Καλαϊτζίδης (76’ Σαββούλης Α.), Μπάρδης, Γεωργιάδης, Σαββούλης Τ. (70’ Κιότος), Φλεβάρης, Μαθιός, Κυρίτσης
Κατταβιά: Παπαβεργής, Κιλασίν, Σαλαμαστράκης, Σιέχ, Μαριεττάκης, Κούτσι (80’ Κουμπιάδης), Μαντινάος, Νασόπουλος, Ποζατζίδης, Μήτρου, Πάπα (87’ Ντούπι).

Κι ο Λούκα Μπραΐκοβιτς τον… χαβά του στο Αλεξάνδρειο!