Έφτασε μία ανάσα από το φάιναλ φορ

Απίστευτη εξέλιξη είχε ο προχθεσινός προημιτελικός του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών ανάμεσα στον Ιπποκράτη και τον ΠΑΟΚ, παρότι το θέαμα δεν ήταν ιδιαιτέρως ποιοτικό. Οι γηπεδούχες άργησαν πολύ να «ξυπνήσουν», βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμη και με δώδεκα πόντους, ισοφάρισαν, πέρασαν μπροστά αλλά ένα επιπόλαιο λάθος (σε επαναφορά) έδωσε το δικαίωμα στο «δικέφαλο» του Βορρά να φύγει νικητής από την Κω και με το εισιτήριο για το φάιναλ φορ στις αποσκευές του.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ είχε διψήφιο προβάδισμα (13-23), με τον Ιπποκράτη ν’ αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα στην επίθεσή του. Το γεγονός ότι πέτυχε όλους κι όλους 48 πόντους μέσα στο γήπεδό του είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα της δυστοκίας του στο χθεσινό ματς.

Λίγο πριν το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 34-22 ενώ ήταν μπροστά με +10 (30-40) μέχρι τα μισά της 3ης περιόδου.

Ο Ιπποκράτης έκανε την αντεπίθεσή του και αρχικά ισοφάρισε σε 44-44 και αμέσως μετά προηγήθηκε 48-45! Η Ρέντμον έφερε και πάλι το ματς στα ίσια με τρίποντο (39’) αλλά τα κορίτσια του Γιάννη Παπούλη είχαν άλλη μία ευκαιρία να πάρουν τη νίκη. Όμως στην επαναφορά της μπάλας έκαναν λάθος, οι Θεσσαλονικιές πέτυχαν το νικητήριο καλάθι στον αιφνιδιασμό και προκρίθηκαν στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου.

Δεκάλεπτα: 16-23, 24-34(ημιχρ.), 35-42, 48-50

Διαιτητές: Γρίβα, Γιακείμη

Ιπποκράτης (Παπούλης): Κασάπογλου 7, Σίντι 14(2), Κάμπελ 18, Γούναρη 6, Δρεττάκη, Σβύνου 3, Καλυμνιοναρή, Πατμίου.

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κυρατζή 3, Τελίδου 13 (2), Ρέντμον 19 (1), Σπανίδου 2, Σταυρίδου 11 (1), Κατωπόδη, Ταρπάγκου, Κλέμονς, Διαμαντίδου, Κοντογεώργου.