Κοίταξε στα μάτια τον Κυπελλούχο Ελλάδας, Παναθηναϊκό Superfoods, ο Κολοσσός H Hotels

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 669 ΦΟΡΕΣ

Μετά από εφτά σερί νίκες στο Βενετόκλειο, ο Κολοσσός H Hotels γνώρισε δύο συνεχόμενες ήττες οι οποίες, ωστόσο, είναι λίγο ως πολύ «εντός προγράμματος». Μετά τον πρωταθλητή Ολυμπιακό, η ομάδα της Ρόδου κόντραρε για ένα ημίχρονο και τον Κυπελλούχο Ελλάδας, Παναθηναϊκό Superfoods, από τον οποίο ηττήθηκε με 73-82, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Η εμφάνιση των «θαλασσί» ήταν άκρως ενθαρρυντική αφού κατάφεραν να κοιτάξουν στα μάτια τον αντίπαλό τους για τρία δεκάλεπτα. Τους κόστισαν τα βεβιασμένα λάθη, τα οποία οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο, και η αναποτελεσματική άμυνα πάνω στον Μάικ Τζέιμς που έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο όπου τον έμαθε το ελληνικό κοινό πριν τρία χρόνια!

Με «όπλο» το περιφερειακό σουτ και τους Σίνγκλετον, Γκάμπριελ να μοιράζονται τις επιθετικές προσπάθειες, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 8-1 και 17-7 στα πρώτα πέντε λεπτά. Η είσοδος του Γεωργαλλή συμμάζεψε αρκετά την άμυνα των γηπεδούχων και με τρίποντο του αρχηγού η διαφορά άρχισε να μειώνεται (14-19).

Ο Άρης Λυκογιάννης συνέχισε τις αλλαγές για να βρει το ιδανικό σχήμα για να σταματήσει το φρενήρη ρυθμό των «πρασίνων». Ο νεοεισελθής Σαλούστρος έκανε το 18-21 και ο Χολ, με κλέψιμο και εύκολο καλάθι στον αιφνιδιασμό, το 22-25 του δεκαλέπτου. Παίκτης «κλειδί» για το ισορροπημένο ημίχρονο αποδείχθηκε ο Ερλ Γουάτσον ο οποίος πέτυχε και τους 12 πόντους του (με 6/6 δίποντα) στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Ο πάγκος ήταν αυτός που βοήθησε τον Κολοσσό H Hotels να κοντράρει τον αντίπαλό του. Ο Σαλούστρος με φάουλ γκολ έκανε το 25-27 προτού ισοφαρίσει ο Γουάτσον μόλις ενάμισι λεπτό από το ξεκίνημα της β’ περιόδου. Οι γηπεδούχοι όχι μόνο έφεραν το ματς στα ίσια αλλά πέρασαν και μπροστά με το δεύτερο τρίποντο του Γεωργαλλή (32-29). Ο πρώην «θαλασσί», Μάικ Τζέιμς, πέτυχε δύο γρήγορα καλάθια για το 32-33 αλλά ο Σαλούστρος ήταν και πάλι παρών σε μία ωραία συνεργασία κοντά στο καλάθι (34-33).

Το τρίτο προσωπικό φάουλ του Ρέντικ στο 15’ αντιμετωπίστηκε ψύχραιμα και δεν αλλοίωσε το ρυθμό που είχαν βρει οι Ροδίτες. Παρότι Τζέιμς και Σίνγκλετον έκαναν το 36-43 με 7-0 σερί στο 17’, ο Κολοσσός αντέδρασε σωστά και ισοφάρισε 44-44 με τρίποντο του Άχονεν. Στα τελευταία 11’’ του ημιχρόνου, ο Γουάτσον, εν μέσω πανηγυρισμών, έστειλε ισόπαλες τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο άποντος μέχρι εκείνη τη στιγμή (αλλά και μετά) Φελντέιν ήταν η κύρια αιτία για το 12-2 του Παναθηναϊκού Superfoods στο «καυτό» τρίλεπτο της γ’ περιόδου όταν το 48-52 έγινε 48-58 (2/2 τρίποντα). Ρέντικ και Ρέλεφορντ μείωσαν σε 51-58 και 55-61 αλλά ο Κολοσσός σκόραρε κυρίως με βολές αφού η άμυνα των φιλοξενουμένων «έσφιξε» και τον κράτησε μόλις στους εννέα πόντους.

Το καλάθι του Μπουρούση έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (55-66) και ο Τζέιμς στο 32’ έγραψε το 58-71, που ήταν η μέγιστη τιμή της. Ο Αμερικανός, που «καθάρισε» με τρίποντο για τον Παναθηναϊκό στο ματς της Παρασκευής με την Ούνικς, «καθάρισε» και στο Βενετόκλειο όταν στο 35’ έκανε το 64-76, με σουτ τριών πόντων και μπροστά σε δύο προσωπικούς «φρουρούς»! Ήταν ένα κομβικό σημείο με τον Κολοσσό να προσπαθεί να φθείρει τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ κοντά στο καλάθι αλλά να μην κερδίζει τα φάουλ που έπρεπε. Έτσι, ακόμη και όταν ο Ρέλεφορντ έκανε το 69-76 στο 37’, οι «θαλασσί» δεν πήραν τίποτα ούτε από την προσπάθεια του Ρέντικ ούτε από αυτή του Αμερικανού γκαρντ. Την ίδια ώρα, Παππάς και Τζέιμς ήταν εύστοχοι από τη γραμμή (69-80) και κάπου εκεί το ματς τελείωσε.

Δεκάλεπτα: 22-25, 46-46(ημιχρ.), 55-64, 73-82

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Μπίκας, Σκούτας

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Ρέντικ 14, Τσούκου, Γεωργαλλής 8(2τρ., 4 κλεψ.), Σαλούστρος 12(1), Ρέλεφορντ 7(1), Άχονεν 5(1τρ., 4ασ.), Βασιλόπουλος 3(8ρ.), Παπαδάκης, Γουάτσον 12, Χολ 12.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12(2τρ., 3 κοψ.), Ρίβερς 5(1), Τζέιμς 19(1τρ., 6 κερδ. φάουλ), Φώτσης 3, Παππάς 4, Φελντέιν 6(2), Χαραλαμπόπουλος 3, Γκάμπριελ 12(2), Τζεντίλε, Μπουρούσης 7, Καλάθης 11(2τρ., 5 ασίστ).

Γιορτή αναπαράστασης των Ολυμπιακών Αγώνων στο 12ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου!

Με 28 μετάλλια επέστρεψαν οι «Πιγκουίνοι» από τη Χαλκίδα!