«Πνίγηκε» από τα τρίποντα του Απόλλωνα ο Κολοσσός (83-67)

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 268 ΦΟΡΕΣ

Το συντριπτικό τρίτο δεκάλεπτο δεν ήταν αρκετό για να καλύψει τη συνολικά κακή εμφάνιση του Κολοσσού στο κλειστό της Περιβόλας απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας, που «καιγόταν» για τη νίκη. Η ομάδα της Ρόδου δεν απέφυγε τη βαριά ήττα με 83-67 που θα μπορούσε κάλλιστα να είναι πιο επώδυνη καθώς έχανε με διαφορά κοντά στους είκοσι πόντους σχεδόν σε όλη τη διάρκεια.

Οι «μελανόλευκοι» ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο (30-15) αφήνοντας μηδενικά περιθώρια στους φιλοξενούμενους να κάνουν το παιχνίδι τους. Προηγήθηκαν 7-0 και 11-3, με τον Τάιλερ Καλινόσκι να σκοράρει άνετα (έκανε και το 18-10 στο 7’) έχοντας συμπαραστάτη τον Στιβ Μπαρτ τζούνιορ που έβαζε μόνο τρίποντα (6/10) αφού κοντά στο καλάθι είχε 0/6 σουτ!

Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε και το νταμπλ σκορ στο 8’ (20-10) ενώ τα 5/7 τρίποντα των γηπεδούχων στην πρώτη περίοδο συνέβαλλε στο 30-13 το οποίο μεγάλωσε κι άλλο στη συνέχεια (39-20 τρ. Βεργίνη, 47-24 τρ. Μπαρτ).
Ο Κολοσσός απειλείτο με συντριβή στην Περιβόλα και τίποτα δεν έδειχνε ικανό να την περιορίσει, εκτός από τον ίδιο και τον εγωισμό των παικτών. Από αυτόν προήλθε το 15-30 της 3ης περιόδου που έκλεισε την ψαλίδα και την κατέβασε κάτω από τους δέκα πόντους. Αρχικά, μέσα σε πέντε λεπτά, το -23 έγινε -13 με επιμέρους σκορ 4-14 και 56-46 στο 27’ με σερί 9-22!

Σε εκείνο το σημείο ο Άρης Λυκογιάννη δέχθηκε τεχνική ποινή και οι Πατρινοί με 3/3 βολές έκαναν το 59-46 προτού ο Ρέντικ (που δεν έβαζε με τίποτα βολές…) μειώσει σε 59-50. Ο Κολοσσός έδειχνε πως ήθελε να μιμηθεί τον Άρη στο μεταξύ τους παιχνίδι πριν μία εβδομάδα και να κυνηγήσει την ανατροπή των 23π. όταν έκανε το 62-54 με προσπάθεια του Χολ.

Όμως, με τον Ρέλεφορντ να έχει μείνει στους 13π. από το α’ ημίχρονο, τους Άχονεν και Γεωργαλλή να είναι «ακίνδυνοι» από την περιφέρεια συν το απογοητευτικό 9/21 βολές (!!), ο Κολοσσός δεν είχε περαιτέρω «αντίδοτο» στην άγρια δίψα του Απόλλωνα να πάρει το ματς επιβίωσης.

Δεκάλεπτα: 30-15, 47-24(ημιχρ.), 62-54, 83-67
Διαιτητές: Μάνος, Πουρσανίδης Κ., Παγώνης
Απόλλων Π. Carna (Σκουρτόπουλος): Στόκτον, Χίκι 12(3), Μπαρτ τζ. 24(6), Βεργίνης 3(1), Διαμαντάκος 6, Σλαφτσάκης, Μπάβτσιτς, Κουζέλογλου 11(1), Τσιάρας, Καλινόσκι 18(4), Ρέινς 9.
Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 13, Γεωργαλλής, Σαλούστρος 9(1), Ρέλεφορντ 13, Αγγελάκος, Άχονεν, Βασιλόπουλος 7(1), Παπαδάκης 4(1), Γουάτσον 3, Χολ 18(3).

Διαγόρας: Ψάχνει για ένα σημαντικό «διπλό»

Δημήτρης Γκαίδας: «Είναι κομβικό παιχνίδι, θέλουμε τη νίκη»