Ισοφάρισε με ψυχή ο Κολοσσός, "τελικός" την Τετάρτη στο Ρέθυμνο

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 348 ΦΟΡΕΣ

Ο Κολοσσός H Hotels άντεξε στο Βενετόκλειο στον καταιγισμό τριπόντων από το Ρέθυμνο Cretan Kings (15/43), ξεπέρασε την αστοχία του στις βολές (13/28) και την απουσία του τραυματία Τρέβορ Ρέλεφορντ, ήταν πιο εύστοχος από τον αντίπαλο του έξω από τα 6,75 μέτρα (9/16) και γενικά καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε σε 1-1 με νίκη με 78-73, την σειρά της πρώτης φάσης των πλέι οφ της STOIXIMAN.GR Basket League. Έτσι η πρόκριση στην επόμενη φάση θα κριθεί οριστικά στην Κρήτη την προσεχή Τετάρτη (26/4, 17:00).

Στον πρώτο αγώνα η κρητική ομάδα είχε επιστρέψει από το -17 και πήρε τη νίκη στην παράταση. Σήμερα (23/4), οι «θαλασσί» ανέτρεψαν την διαφορά των 10 πόντων στο 19’ και των 8 στο 27’, και έφτασε στην πολύτιμη επικράτηση. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, τον οποίο ακολούθησαν σε απόδοση οι Τζέσε Τσούκου, Λάνγκστον Χολ, ενώ καθοριστικός ήταν στο τέλος ο Ρόοπε Άχονεν.

Στο πρώτο ημίχρονο τον έλεγχο είχε το Ρέθυμνο Cretan Kings χάρις στην πολύ καλή άμυνα του και τον εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση. Η κρητική ομάδα τελείωσε το πρώτο μέρος με 10/23 τρίποντα και προβάδισμα επτά πόντων (39-32).

Με τέσσερα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα (δύο από τον Γκάρι Τάλτον, και από ένα των Χριστόφορου Ραζή, Μιχάλη Καμπερίδη), το Ρέθυμνο Cretan Kings προηγήθηκε με 16-12, με 2’ και 41’’ να απομένουν για την λήξη της πρώτης περιόδου.Ο Κολοσσός H Hotels με τρίποντο του Τζέσε Τσούκου και κάρφωμα του Ερλ Γουάτσον προσπέρασε με 19-17, 2’ και 17’’ μετά την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου και τέσσερις νέους πόντους του Γουάτσον προηγήθηκε με 23-20, με 5’ και 55’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο επόμενο πεντάλεπτο, όμως, η κρητική ομάδα κυριάρχησε στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 19-6 με τους Χάρη Γιαννόπουλο, Ανδρέα Χριστοδούλου να πετυχαίνουν από δύο τρίποντα και τον Ρο Σάφτενααρ ένα, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (39-29), 52’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γιάννη Γεωργαλλή διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου (39-32).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 11-6 στο πρώτο πεντάλεπτο με έξι πόντους του Παναγιώτη Βασιλόπουλου και τρίποντο του Άχονεν μείωσαν στο καλάθι (45-43). Το Ρέθυμνο Cretan Kings, ωστόσο, απάντησε με δύο τρίποντα των Φιτζπάτρικ, Γιαννόπουλου και ένα καλάθι του Άρνολντ και ξέφυγε με 8 (53-45), 3’ και 17’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος είχε βρει ρυθμό, όμως, και με πέντε πόντους του και δύο βολές του Χρήστου Σαλούστρου, ο Κολοσσός H Hotels πλησίασε στον πόντο (53-52) με 1’ και 44’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Οι «θαλασσί» συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με τρίποντο του Χολ και δύο βολές του Τσούκου, προσπέρασαν με 57-56, 57’’ πριν το τέλος της περιόδου.

Με καλάθια των Τάλτον, Άρνολντ, η κρητική ομάδα ανέκτησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με τρεις (60-57) στις αρχές του τελευταίου δεκάλεπτου. Ο Τάλτον με τρίποντο έδωσε την δυνατότητα στο Ρέθυμνο Cretan Kings να ξεφύγει με τέσσερις (63-59) στο 31’. Ο Κολοσσός H Hotels, ωστόσο, με σερί 6-0 σε διάστημα δύο λεπτών με τέσσερις πόντους του Τσούκου, προσπέρασε ξανά (65-63), με 6’ και 26’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν. Με τρεις βολές του Καμπερίδη, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 66-65, στο 35’.Οι «θαλασσί» ανέκτησαν το προβάδισμα και ξέφυγαν με 6 (72-66), 2’ και 44’’ πριν το τέλος του αγώνα ύστερα από σερί 7-0 σε διάστημα σχεδόν δύο λεπτών, με δύο καλάθια του Σαλούστρου και τρίποντο του Άχονεν.

Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του 27χρονου Φινλανδού γκαρντ, ο Κολοσσός H Hotels προηγήθηκε με 7 (75-68), με 2’ και 13’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Με τρίποντο του Γιαννόπουλου και δύο βολές του Καμπερίδη, το Ρέθυμνο Cretan Kings έγινε πάλι απειλητικό (75-73), 1’ και 32’’ πριν το τέλος της συνάντησης. Στη συνέχεια και έως το τέλος, ωστόσο, η κρητική ομάδα αστόχησε σε τρία τρίποντα, σκόραραν μόνο οι «θαλασσί» με καλάθι του Βασιλόπουλου (77-73 20’’ πριν τη λήξη) και μια βολή του Σαλούστρου και πήραν τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 14-16, 32-39(ημιχρ.), 57-58, 78-73

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Πουρσανίδης Κ., Γεωργιάδης

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Λιάπης 3(1), Ρέντικ 6, Τσούκου 13(1), Γεωργαλλής 3(1), Σαλούστρος 7, Αγγελάκος, Άχονεν 9(3), Βασιλόπουλος 18(1), Παπαδάκης, Γουάτσον 7, Χολ 12(2).

Ρέθυμνο Cretan Kings (Βετούλας):Φιτζπάτρικ 7(1), Τάλτον 21(3), Καμπερίδης 8(1), Ραζής 3(1), Άρνολντ 7(1), Λέμον 4(1), Σάφτενααρ 5(1), Γιαννόπουλος 12(4), Χριστοδούλου 6(2),

Τώνης Μαρτίνης: «Η Ρόδος είχε στοχοποιηθεί!»

Γ’ κατηγορία ΕΠΣΔ: Σήμερα η 29η αγωνιστική

Διαγόρας: Το Σάββατο με Παναθηναϊκό Β’