Ο πρόεδρος της ΚΕΔ Δωδεκανήσου σφυρίζει επίσημα παιχνίδια!

Ιδιαίτερα αλγεινή εντύπωση προκάλεσε το όνομα του Στέλιου Βιτζηλαίου στους χθεσινούς ορισμούς των διαιτητών για τους αγώνες του Σαββατοκύριακου.

Επικαλούμενη η ΚΕΔ / ΤΕ ΕΟΚ τη σοβαρή έλλειψη μελών του Συνδέσμου Δωδεκανήσου για να καλυφθούν οι ανάγκες του διημέρου, ο ίδιος ο πρόεδρος της ΚΕΔ όρισε τον εαυτό του (!) και ξαναπιάνει τη σφυρίχτρα σε επίσημα παιχνίδια, σχεδόν δέκα χρόνια μετά την αποχώρησή του από την ενεργό δράση. 

Ακόμη και αν υποθέσουμε ότι έχει τη φυσική κατάσταση (γιατί δε θα σφυρίξει ένα παιχνίδι αλλά έξι!) αλλά και τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις που τον θέτουν ικανό να διευθύνει αγώνες, ο πρόεδρος της ΚΕΔ / ΤΕ ΕΟΚ είναι δηλωμένος στους μη εν ενεργεία διαιτητές του ΣΔΚΔ κι όμως πήρε την απόφαση και στα νησιά να ταξιδέψει (Κάλυμνο, Κω) και φυσικά να αμειφθεί κανονικά! 

Όσο περιορισμένος και αν είναι ο αριθμός των διαθέσιμων διαιτητών αυτή τη στιγμή, ο …αυτοορισμός του προέδρου της ΚΕΔ / ΤΕ ΕΟΚ θα έπρεπε να είχε αποφευχθεί καθώς δίνει αφορμή για πληθώρα αρνητικών σχολίων και ακόμη περισσότερο αρνητικών συμπερασμάτων. Θα έπρεπε να αναβληθούν παιχνίδια, όπως έγινε το προηγούμενο Σαββατοκύριακο, ή να ορίζονται αγώνες κι άλλες μέρες εκτός Σαββατοκύριακου για να ελαφραίνει το πρόγραμμα. 

Σημειώνεται, επίσης, πως οι μεγάλες ανάγκες για κάλυψη των αγώνων οδήγησαν και στην επιλογή «επιστράτευσης» του Γιώργου Ξανθού ο οποίος, αν μη τι άλλο, είναι πολύ πιο ενεργός από τον Βιτζηλαίο δεδομένου ότι σφύριζε μέχρι και πέρσι σε εθνικές κατηγορίες (και τοπικό) ενώ φέτος συνεχίζει και διευθύνει παιχνίδια μπάσκετ με αμαξίδιο. Έγινε η σχετική τηλεφωνική επικοινωνία, με το πρώην αξιολογημένο μέλος του ΣΔΚΔ να αρνείται την πρόταση, αφού έχει αγνοηθεί στους ορισμούς εδώ κι ένα χρόνο! 

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές των αγώνων:
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Όμιλος Ρόδου (4η αγωνιστική)

Σήμερα 
Βενετόκλειο (17.30’) Κολοσσός – Διαγόρας
Διαιτητές: Νικηφορίδης, Βλάσσης 
Ρεπό: Ιάλυσος

Όμιλος Νήσων (4η αγωνιστική)
Αύριο
Κλειστό Κω (17.00’) Ιπποκράτης – Ακαδημία Καλύμνου
Διαιτητές: Βιτζηλαίος, Πατμίου
Ρεπό: ΕΑΚΑ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ
Όμιλος Ρόδου (7η αγωνιστική)

Σήμερα
Κρεμαστή (18.00’) Ελπίς – Διαγόρας
Διαιτητές: Διαμαντής, Βράκα 
Ροδίων Παιδεία (21.00’) Ροδίων Άθλησις – Γαλάζια Ακαδημία
Διαιτητές: Μητσού, Βράκα 

Αύριο
Ιαλυσός (19.30’) Ιάλυσος – Κολοσσός
Διαιτητές: Αντωνίου, Αρνάς 

Όμιλος Νήσων (7η αγωνιστική)
Σήμερα 
Κάλυμνος (14.00’) Ακαδημία – Πανιώνιος Λέρου
Διαιτητές: Βιτζηλαίος, Πετρόπουλος

Αύριο
Πυλί (12.00’) ΑΕ Δικαίου – Ιπποκράτης 
Διαιτητής: Βιτζηλαίος
ΕΑΚΑ – Ξάνθος Πάτμου 20-0(α.α.)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ
Όμιλος Νήσων (6η αγωνιστική)

Σήμερα
Πυλί (11.00’) ΑΕ Δικαίου – Φοίβος
Διαιτητής: Μάγκος 
Κλειστό Κω (18.00’) Ιπποκράτης – ΕΑΚΑ
Διαιτητές: Βιτζηλαίος, Πετρόπουλος 
Ρεπό: Ακαδημία Καλύμνου

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ
Όμιλος Νήσων 

Σήμερα 
Κλειστό Κω (15.00’) ΑΕ Δικαίου – Ξάνθος Πάτμου
Διαιτητής: Πατμίου 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Όμιλος Ρόδου (4η αγωνιστική)

Αύριο
Ιαλυσός (17.00’) Ιάλυσος – Διαγόρας 
Διαιτητές: Αντωνίου, Διαμαντής 
Ρεπό: Κολοσσός

Όμιλος Νήσων (8η αγωνιστική)
Σήμερα 
Καρδάμαινα (14.00’) Ηρακλής 2000 – Ιπποκράτης
Διαιτητής: Μάγκος

Αύριο
Κλειστό Κω (12.00’) Ηρακλής 2000 – Ξάνθος Πάτμου (10η αγ.)
Διαιτητής: Πετρόπουλος
Κλειστό Κω (19.00’) Ανταγόρας – ΑΕ Δικαίου 
Διαιτητής: Βιτζηλαίος 
ΑΕ Δικαίου – ΕΑΚΑ αναβολή

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ
Α’ Όμιλος Ρόδου (6η αγωνιστική)

Σήμερα 
Βενετόκλειο (10.00’) Γαλάζια Ακαδημία – Διαγόρας Α’
Διαιτητές: Αντωνίου, Τσατταλιού
Βενετόκλειο (19.30’) Κολοσσός Α’ – Ιάλυσος Α’
Διαιτητές: Αρνάς, Τσατταλιού 
Ρεπό: Ελπίς

Β’ Όμιλος Ρόδου (6η αγωνιστική)
Αύριο
Ιαλυσός (13.30’) Ιάλυσος Β’ – Κολοσσός Β’
Διαιτητές: Χατζηγεωργίου, Βράκα 
Ροδίων Παιδεία (14.00’) Ροδίων Άθλησις – Διαγόρας Β’
Διαιτητές: Μητσού, Μελλίνη 
Ρεπό: ΑΟ Σταματίου

Όμιλος Νήσων (6η αγωνιστική)
Αύριο
Κάλυμνος (10.45’) ΕΑΚΑ – Φοίβος Β’
Διαιτητής: Μάγκος 
Κάλυμνος (14.45’) Ακαδημία Β’ – Φοίβος Α’ (13η αγ.)
Διαιτητής: Μάγκος.