Το... έσωσε στο τέλος ο Φοίβος

Λαχτάρησε ο Φοίβος χθες στην Κρεμαστή αλλά τελικώς πήρε τη νίκη με τον Κλεόβουλο, για να συνεχίσει να βρίσκεται μόνος πρώτος στη βαθμολογία της Α’ Κατηγορίας.

Στα πρώτα 20 λεπτά οι Λίνδιοι μπήκαν καλύτερα κι έχασαν ευκαιρίες για να προηγηθούν, κάτι  που κατάφερε όμως ο Φοίβος στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Χατζησάββα.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, και πάλι ο Κλεόβουλος είχε την υπεροχή, ισοφάρισε με τον Κολιοκώστα και προηγήθηκε εν συνεχεία χάρις στην εμπειρία του Αλέκου Κακλαμάνου.

Τελικώς οι φιλοξενούμενοι προδόθηκαν από λάθη της άμυνας με αποτέλεσμα να σκοράρει ο Φοίβος στο 81’ και το 84’ με τον Χατζησάββα και τον Στεφανίδη αντιστοίχως, παίρνοντας τη νίκη με 3-2.

Φάσεις και γκολ
1’ Λάθος της άμυνας του Φοίβου και σουτ του Παπαοικονόμου, που έδιωξε ο Μήλιος, με τον Ταγκάεφ εν συνεχεία να πλασάρει σε κενή εστία, πάνω από τα δοκάρια.

5’ Σέντρα του Παπαοικονόμου και προβολή Κολιοκώστα, βρίσκοντας η μπάλα στο δεξί δοκάρι.

16’ Αντίδραση από τον Φοίβο και σέντρα του Γκινή από δεξιά με προβολή του Παϊζάνου, περνώντας η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

27’ Ο Κολιοκώστας έμεινε όρθιος από το μαρκάρισμα του Φωτεινή, ζητώντας εδώ ο Κλεόβουλος πέναλτι, και έπιασε το σουτ, που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Μήλιος.

31’ Κόρνερ από τον Χατζησάββα και κεφαλιά του Πεταυράκη, πέρασε μόλις άουτ.

33’ Κακό διώξιμο του Κωστάκη μετά από προσπάθεια του Τζιβίλογλου με αποτέλεσμα η μπάλα να φτάσει στον Στεφανίδη, που σούταρε αλλά απόκρουσε ο Διακογεωργίου.

38’ Αντεπίθεση του Κλεόβουλου με τον Ταγκάεφ και σέντρα από δεξιά, για να πιάσει ο Αλέκος Κακλαμάνος το γυριστό σουτ το οποίο πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Άλλη μια χαρακτηριστική φάση από τον χθεσινό αγώνα.	             (ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ)
Άλλη μια χαρακτηριστική φάση από τον χθεσινό αγώνα. (ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ)

40’ Σέντρα του Στεφανίδη από δεξιά και πλασέ του Τζιβίλογλου, δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

41’ Σέντρα του Θεοδοσίου, και η κεφαλιά του Γκινή πέρασε μόλις άουτ. Εδώ διαμαρτυρήθηκε ο Φοίβος για πέναλτι αφού ο Διακογεωργίου «γκρέμισε» τον Γκινή κατά την  έξοδό του.

43’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χατζησάββα, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Διακογεωργίου για το 1-0.

45’ Νέα σέντρα από τον Στεφανίδη και πλασέ του Γκινή στο αριστερό δοκάρι, ενώ κατά την επαναφορά, ο Καλημέρης μπερδεύτηκε και δεν μπόρεσε να σκοράρει.

46’ Συνδυασμός Παπαοικονόμου-Κακλαμάνου, με τον δεύτερο να τροφοδοτεί τον Κολιοκώστα ο οποίος με σουτ από αριστερά έκανε το 1-1.

61’ Σέντρα του Ταγκάεφ από δεξιά και ο Κολιοκώστας έστρωσε στον Αλέκο Κακλαμάνο, για το σουτ και το 1-2.

81’ Συρτό σουτ του Χατσησάββα έξω από την περιοχή, κατέληξε στα δίχτυα. 2-2

84’ Με ωραία σέντρα από δεξιά, ο Γκινής έβγαλε μόνο τον Στεφανίδη κι αυτός με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Καλή η διαιτησία του Λάζαρου Δουλγέρη και των βοηθών του, Μαυρουδή και Αυγενικού.

Από τον Φοίβο διακρίθηκαν οι Χατζησάββας, Γκινής και Στεφανίδης ενώ από τον Κλεόβουλο οι Παπαοικονόμου, Αλέκος Κακλαμάνος και Γαϊτάνος.

Φοίβος: Μήλιος, Καραγεωργίου, Χατζησάββας Φωτεινής, Παϊζάνος, Τζιβίλογλου (92’ Ζαχαριάς), Θεοδοσίου, Καλημέρης (68’ Πανταζόπουλος), Πεταυράκης (61’ Φτάκλας), Γκινής, Στεφανίδης.
Κλεόβουλος: Διακογεωργίου, Κουκουτσέλας, Νίκολλι, Κωστάκης (51’ λτ. Χαμιτάι), Κακλαμάνος Ε., Μπαϊρακτάρης (46’ λτ. Νικηταράς), Παπαοικονόμου, Κακλαμάνος Α., Γαϊτάνος (82’ Κολιάδης), Ταγκάεφ (85’ Ευαγγελίδης).