Απόλλων Καλυθιών - Αστέρας Παστίδας: «Καλημέρα σας» και «αντίο σας»

Ένα γκολ με το «καλημέρα», ένα λίγα λεπτά πριν αποχαιρετήσει το κοινό του και αυτό του ήταν αρκετό για να φτάσει σε μία νίκη (2-0), η οποία τον διατηρεί σε μία βαθμολογική θέση που του επιτρέπει να συνεχίσει να ελπίζει βάσιμα στο όνειρο.

Ο Απόλλων Καλυθιών ήταν αρκούντως πειστικός και αποτελεσματικός απέναντι στον Αστέρα Παστίδας, που πάλεψε μεν με πείσμα, όμως βρήκε απέναντί του μία ομάδα που διέθετε μεγαλύτερη εμπειρία, είχε περισσότερες λύσεις και ισχυρότερο κίνητρο.

Οι ποδοσφαιριστές του Χρυσόστομου Χάσταλη έβαλαν το νερό στο αυλάκι πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο. Στο 4’ και μετά από πάσα του Μαθιού, ο Καντιμοίρης υποδέχθηκε την μπάλα, την έστειλε με πλασέ στο δεξί δοκάρι, με τον Παλάζη να βρίσκεται στη σωστή θέση για να πάρει την επαναφορά και να τελειώσει από κοντά τη «δουλειά».

Στο 9’, ο Αστέρας απείλησε με μακρινό, πλην όμως άστοχο σουτ του Γιαννακόπουλου Γ., στο 13’ ο Παπαμιχαήλ εξουδετέρωσε με δύσκολη διπλή προσπάθεια το πλασέ του Παλάζη από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 44’ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων κατέγραψε άλλη μία όμορφη επέμβαση, αποκρούοντας με τα ακροδάχτυλα το ψηλοκρεμαστό πλασέ που έκανε ο Μαθιός μετά από κάθετη μπαλιά του Γεωργιάδη.

Ο Παναγιώτης Μαθιός σε μια από τις ευκαιρίες να σκοράρει. ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι διατήρησαν την υπεροχή και τον έλεγχο, δυσκολεύτηκαν στην παραγωγή ευκαιριών, καθώς ο Αστέρας απέφυγε να ανοιχθεί, περιμένοντας κάποια καλή αντεπίθεση.

Περισσότερους χώρους άρχισαν να βρίσκουν οι Καλυθενοί μετά το 70’. Στο 71’, ο Μαθιός δεν σημάδεψε αποτελεσματικά στο πλασέ του από κοντά (πήρε πάσα από τον Διακουράκη), στο  83’ πάντως διόρθωσε την αστοχία συμμετέχοντας στο δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Από δική του σέντρα βρέθηκε σε θέση βολής ο Παλάζης, που είδε το μεν πλασέ του να σταματάει στο σώμα του Παπαμιχαήλ, στη συνέχεια της φάσης όμως τον Γεωργιάδη να διαμορφώνει το τελικό 2-0 με άψογο τελείωμα από το ύψος του πέναλτι.

Ο Γεωργιάδης (δεξιά) σκόραρε χθες για τους γηπεδούχους. ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

Ο νεαρός τερματοφύλακας του Αστέρα, Παπαμιχαήλ επεμβαίνει σωτήρια σε μια σημαντική φάση. ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

Στα ελάχιστα λεπτά που απέμεναν μέχρι το τέλος το σκορ δεν άλλαξε λόγω των… δοκαριών. Στο 84’ ο Αστέρας είχε οριζόντιο σε πλασέ του Κυρίτση (μετά από φάουλ του Σκόρπου και κεφαλιά-πάσα του Καλαγρή), ενώ δύο λεπτά αργότερα Παλάζης έστειλε την μπάλα στο δεξί της αντίπαλης εστίας, ατυχώντας κατά την ολοκλήρωση μίας όμορφης δικής του προσπάθειας.

Καλή ήταν η διαιτησία των Τσοπανάκη, Σαρρή και Καραγιάννη.

Απόλλων Καλυθιών: Ροδίτης, Σαχίνης, Μπάρδης, Κυρίτσης (88’ Ροκάι), Γεωργιάδης, Διακουράκης (83’ Καλαϊτζίδης), Φλεβάρης, Καντιμοίρης, Μαθιός (86’ Γιορδαμνής), Κίτσος (60’ Κάλτσης), Παλάζης.
Αστέρας Παστίδας: Παπαμιχαήλ, Γιαννακόπουλος Στ., Χαριτάκης, Αποστολάτος, Καρύδης, Καλαγρής, Σαββάκης (46’ Κονόμι), Γιαννακόπουλος Γ. (85’ Λυδάκης), Λεωνίδου (65’ Κόρα), Αμπντουλάι (60’ Κυρίτσης), Σκόρπος.