Συνάντησε δυσκολίες ο Ευκλής, απάντησε με αποτελεσματικότητα

Την έβδομη φετινή νίκη του κατέκτησε ο Ευκλής, ο οποίος μετά το προχθεσινό 2-0 επί του Αγίου Γεωργίου δείχνει να σταθεροποιείται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας και να διατηρεί «ζωντανές» της ελπίδες του για την κατάκτηση της προνομιούχου δεύτερης θέσης.

Η ομάδα της Σορωνής ευτύχησε να προηγηθεί πριν καλά καλά οι φίλαθλοι προλάβουν να …βολευτούν στις θέσεις τους στην εξέδρα. Τρία λεπτά μετά την έναρξη, οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ, η άμυνα του «Αγίου» αντέδρασε μουδιασμένα και ο Πουρδάνης άνοιξε το σκορ με ωραία κεφαλιά. (1-0)

Πάντως, το γρήγορο γκολ δεν έδωσε στον Ευκλή την ώθηση που θα περίμεναν οι φίλοι του. Αντίθετα, έδειξε να τον εφησυχάζει, με αποτέλεσμα να αρκεστεί σε μία ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων, η οποία σταδιακά οδήγησε σε απώλεια του ελέγχου στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Ο αξιόμαχος «Άγιος» άρχισε να το πιστεύει και να αντιδρά, στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να γίνει πιεστικός και δημιούργησε τις συνθήκες για να κάνει τη ζημιά, ωστόσο στο 76’, ένα όμορφο σουτ του Κουλουμπράκη έξω από τη μεγάλη περιοχή οδήγησε το σκορ στο 2-0 και το παιχνίδι στο τέλος του, καθώς τα πόδια των φιλοξενούμενων «κόπηκαν» και ο Ευκλής ηρέμησε οριστικά.
Καλή ήταν η διαιτησία των Σπάρταλη, Αναστασοπούλου και Ροδίτη.

Ευκλής: Μακαρούνας, Χατζηκυριάκος, Κουλουμπράκης, Πατάκας, Αγγελής (60’ Σιαναβέλης), Κατσούλης (58’ Χατζηκυριαζής), Λάος, Παπανικολάου, Χειμωνέττος (75’ Σταθάτος), Κουντουράκης (85΄Τζουράς), Πουρδάνης.  Άγιος Γεώργιος: Ψαράς, Κουτσουμπάρης, Κόπελος (56΄Κακούλης Μ.), Παρδαλού, Ζολτάν, Φαρμακαλής, Χατζηνικόλας, Γιωργάς, Κοστόφ (80’ Καϊλακής), Χατζημανώλης, Αφαντενός (56’ Ντύρος).