Ούτε τώρα το «Ροδίων Άθλησις»

Ούτε αυτή την φορά τα κατάφερε το «Ροδίων Αθλησις» απέναντι στην πρωτοπόρο ΑΕΚ και μάλιστα εκτός έδρας.

Ηττήθηκε με 3-0 σετ και δεν κατάφερε να πετύχει τον στόχο της, που ήταν να πάρει δυο τουλάχιστον σετ και ένα βαθμό που ίσως αργότερα φαινόταν χρήσιμος  στην Ροδίτικη ομάδα. Ο αντίπαλος όμως, όπως φαίνεται και από τα σετ ήταν καλύτερος και πάλι, όπως επίσης και στο Κύπελλο.

Η Ένωση μετά την εύκολη πρόκρισή της στο Κύπελλο, νίκησε και για την 11η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας την Ροδίων Άθλησις με 3-0 σετ.

Έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν σε ακόμα ένα τρίποντο και συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στη διοργάνωση. Ήταν καθαρά θέμα δυναμικότητας αλλά και ψυχολογίας.

Από νωρίς έδειξε τις προθέσεις της η ΑΕΚ, η οποία κατάφερε να μπει με ενέργεια στο παιχνίδι και να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας (10-6). Το  «Ροδίων Άθλησις» προσπάθησε να αντιδράσει (16-12), αλλά η Ένωση με ψυχραιμία και αποφασιστικότητα δεν απειλήθηκε ούτε λεπτό, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στα σετ (25-17).

Στο ξεκίνημα του β΄σετ η ΑΕΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Νίκου Τρατσέλα,  προσπάθησαν να πιέσουν και έφτασαν να μειώσουν σε 5-4. Από εκεί και πέρα, η ΑΕΚ ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή της και πήρε τα ηνία σε μπλοκ και υποδοχή, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο σκορ (17-9). Οι «κιτρινόμαυροι» δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα στη συνέχεια και έτσι έγινε το 2-0 στα σετ (25-20).

Και στο τρίτο σετ το ίδιο σκηνικό διατηρήθηκε και η ΑΕΚ διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας από το ξεκίνημα (8-5). Έπειτα, η Ένωση έδειξε να έχει τις λύσεις απέναντι στο αξιόμαχο σύνολο του νησιού μας  (14-9) και έτσι έφτασε σε μια εύκολη επικράτησε με 3-0 σετ (25-16).

Αναλυτικά τα σετ : 25-17, 25-20, 25-16.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Μαρκάτης-Προκοπίου

ΑΕΚ: Κρέτσης, Αλεξίου, Κουλοχέρης Γ., Παπαδόπουλος, Μάρκου, Αχιλλεόπουλος, Μαυρογάνης, Κανέλλας, Δεληπρίμης, Λάππας, Δραβόπουλος, Σωνάκης.
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ: Μακρής Ν., Ποτολίδης Π., Προδρομίδης Β., Αρβανίτης Ν., Παππάς Α., Γκένοφ Ντ., Μαυράκης Κ., Μοσχούς Χ.

«ΔΩΡΟ» Η ΝΙΚΗ ΤΩΝ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ
Μπορεί το «Ροδίων» να ηττήθηκε από την ΑΕΚ στο ΜΕΤΣ, ωστόσο το «δώρο» το έκανε στη Ροδίτικη ομάδα κρατώντας την στην δεύτερη θέση η ομάδα του Φοίβου, η οποία κέρδισε την Δραπετσώνα με 3-1 σετ