Παιδικό: «Διπλό» κορυφής με σούπερ Παντελίδη ο Ιάλυσος (φωτορεπορτάζ)

Μέσα σε κλίμα έντασης, διεξήχθη το ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος παίδων (Όμιλος Ρόδου) ανάμεσα στον Κολοσσό και τον Ιάλυσο.

Υπήρξαν πολλές μουρμούρες, ειδικά από τον προπονητή των φιλοξενούμενων αλλά και μερίδα γονέων που παρακολουθούσαν το παιχνίδι από την εξέδρα, που σκίασαν το κατά τα άλλα πολύ συναρπαστικό ματς το οποίο κέρδισε δίκαια ο Ιάλυσος, καλύπτοντας τη διαφορά του πρώτου αγώνα και περνώντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι νεαροί «ερυθροκίτρινοι» έκαναν ένα σπουδαίο πρώτο δεκάλεπτο (4-21), ξέφυγαν ακόμη και με +18 (6-24) όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο και μείωσαν σε 23-27.

Ωστόσο, δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να περάσουν μπροστά στο σκορ και ο Ιάλυσος με «αιχμή» τον πολύ δραστήριο και κεφάτο Παντελίδη Κ., που πέτυχε τους 15 από τους 19 πόντους του στο β’ ημίχρονο, κράτησε το προβάδισμα κι έφτασε στη νίκη με διαφορά εννέα πόντων (είχε χάσει με 4π. στον α’ γύρο).

Δεκάλεπτα: 4-21, 23-27(ημιχρ.), 30-37, 41-50

Διαιτητές: Καρακωνσταντόπουλος, Αρνάς

Κολοσσός (Ξυπολιτάς): Αμπελάς Ι. 6, Βιτζηλαίος 6(1), Σεχρεμελής 6, Βακιρτζής 8, Βακόνδιος 3, Κωνσταντάκης, Κωνστάντουρας 2, Μιρόσαβιτς 8, Μαντικός 2, Μακρής.
Ιάλυσος (Μαρκάκης): Παντελίδης Κ. 19, Τσαμπικάκης 8(1), Τριντής 3(1), Σύρμας, Παντελίδης Π. 10, Χειμωνέττος, Πάνιτς 2, Κοντός 8(2), Μπόζιος.