ΕΠΣ Δωδεκανήσου: Εκλογές για έναν, με «παλιούς» και αέρα ανανέωσης

Το αναπάντεχο της τελευταίας στιγμής δεν έγινε, με τον ποδοσφαιρικό κόσμο της Δωδεκανήσου να είναι έτοιμος να βιώσει, στις 9 Φεβρουαρίου, ίσως τις πιο ήρεμες εκλογές για την ανάδειξη νέας διοίκησης στην ΕΠΣΔ.

Η παράταξη «Ενωτική Ποδοσφαιρική Συμμαχία Δωδεκανήσου» του σημερινού προέδρου και μέλους του Δ.Σ. της ΕΠΟ, Παναγιώτη Διακοφώτη, είναι, όπως αναμενόταν,  ο μοναδικός συνδυασμός που κατέρχεται, συνεπώς το ενδιαφέρον μεταφέρεται στο πεδίο των δέκα προσώπων που θα επιλέξουν τα σωματεία για τις θέσεις της Εκτελεστικής Επιτροπής.

Την ψήφο των συλλόγων διεκδικούν επτά από τους παράγοντες της σημερινής διοίκησης (οι Κώστας Κωτικώστας και Βάγιος Γαμβρούδης δεν κατεβαίνουν, ενώ ο Γιάννης Σημαντηράκης διεκδικεί μία θέση στην Εξελεγκτική Επιτροπή), ενώ υπάρχει η επιλογή εννέα νέων προσώπων, που είναι γνωστά από τη διαδρομή τους ως παρατηρητές αγώνων και παράγοντες ομάδων.   

Ο συνδυασμός «Ενωτική Ποδοσφαιρική Συμμαχία Δωδεκανήσου»:
Υποψήφιος Πρόεδρος

Διακοφώτης Παναγιώτης του Αντωνίου

Υποψήφιοι για μία θέση στην Εκτελεστική Επιτροπή
Άγας Νικόλαος του Παναγιώτη
Αδαμάκης Μιχαήλ του Θεοδόσιου
Καππάκας Γεώργιος του Θωμά
Κασιώτη Σοφία του Νικολάου
Κεχαγιόγλου Γεώργιος του Ιωάννη
Λουιζίδης Δημοσθένης (Δήμος) του Αλέξανδρου
Μικρόπουλος Ιωάννης του Θεόδωρου
Παπασεβαστός Ηρακλής του Νικολάου
Παυλίδης Γεώργιος του Μιχαήλ
Πελλός Θεοφάνης του Ιωάννη
Στεργενάκης Αναστάσιος του Αντωνίου 
Στεφανάκης Θεοδόσης του Παύλου
Τσουκαλάς Ευάγγελος του Αθανασίου
Φωταράς Κυριάκος του Ιωάννη
Χατζηπαυλής Δημήτριος του Μιχαήλ
Ψέλλας Χρυσόστομος (Χρήστος) του Δημητρίου

Οι υποψήφιοι για την Εξελεγκτική Επιτροπή
Γλεντής  Κωνταντίνος του Ηλία
Ιωαννίδης Νικόλαος του Μηνά
Παλαιολόγος Μιχαήλ του Αντωνίου
Σημαντηράκης Ιωάννης του Αναστάσιου
Στεργάκης Αγαπητός του Στέργου  

Δικαίωμα ψήφου για 67
Όπως ανακοίνωσε χθες η ΕΠΣΔ, δικαίωμα ψήφου έχουν τα παρακάτω εξήντα επτά σωματεία:
Κατταβιά, ΑΕ Λέρου, ΑΕΡΑ, Τήλος, Άγιος Γεώργιος, Άγιος Ισίδωρος, Αδελφοσύνη, ΑΕ Κως, Αθλέτικο Αφάντου, Ακουσίλαος, Αλθαιμένης, Αναγέννηση Ασφενδιού, Αναγέννηση Έμπωνα, Ανταγόρας, Αντίμαχος, ΑΟ Δικαίου, Σύμη, Απόλλων Απολλώνων, Απόλλων Καλυθιών, Αργοναύτες Καλύμνου, Άρης Αρχαγγέλου, Αρένα, Νηρέας, Ρόδος, Χάλκη, Ασπίδα Απολακκιάς, Αστέρας Μασσάρων, Αστέρας Παστίδας, ΑΣΤΙΡ, Ατρόμητοι, Βαθύ, ΓΑΣ Ιάλυσος, Πάνθηρες, Διαγόρας Ρόδου, Δαμάγητος, Δήμητρα, Διαγόρας Βατίου, Διγενής,  Δόξα Καρδάμαινας, Δόξα Ψίνθου, Δωριέας, Εθνικός Αρχίπολης, Ευαγόας, Ευκλής, Ηρακλής Λάρδου, Ηρακλής Μαριτσών, Θύελλα Πυλώνας, Ιππότες, Καλυμνιακός, Κλεάνθης, Κλεόβουλος, Κύπρος, Νικαγόρας, Νίκη Ρόδου, Ξάνθος Πάτμου, Όμιλος Αθλοπαιδιών Κω, Μόνοια, Ορφέας, ΠΑΟ Κω, Πολυβώτης Νισύρου, Πολύστρατος, Ποσειδών Καρπάθου, Ροδιακός, Σταυρός Καλυθιών, Ταξιάρχης Αρχαγγέλου, Φιλίνος Κω, Φοίβος Κρεμαστής.