Εκλογές ΕΠΣΔ: Το ενδιαφέρον σε πρόσωπα και βαθμό ανανέωσης

  Στα πρόσωπα που θα εκλεγούν, συνδυαστικά με το βαθμό ανανέωσης που θα επέλθει στο διοικητικό σχήμα, επικεντρώνεται το ενδιαφέρον στις σημερινές εκλογές για την ανάδειξη των μελών της νέας Εκτελεστικής Επιτροπής της ΕΠΣΔ. Οι εργασίες της Γ.Σ. (των αρχαιρεσιών θα προηγηθεί η συζήτηση επί του διοικητικού και του οικονομικού απολογισμού) θα ξεκινήσουν στις 7 το απόγευμα στην αίθουσα εκδηλώσεων του ξενοδοχείου «Πλάζα», ενώ οι παράγοντες των ομάδων καλούνται να βρίσκονται επί τόπου μία ώρα νωρίτερα, καθώς η Ένωση θα κόψει την πρωτοχρονιάτικη πίτα της.

 Οι εκπρόσωποι των σωματείων αναμένεται να ζήσουν τις πιο ήρεμες εκλογές των τελευταίων ετών, καθώς την ψήφο τους διεκδικεί μόνο ο συνδυασμός «Ενωτική Ποδοσφαιρική Συμμαχία Δωδεκανήσου» του Παναγιώτη Διακοφώτη, που θα ανανεώσει τη θητεία του στην προεδρία της Ένωσης για άλλη μία τετραετία.
 

Οι εκπρόσωποι των 67 σωματείων που έχουν δικαίωμα ψήφου μπορούν να βάλουν σταυρό σε 7 έως 10 από τους συνολικά 16 υποψήφιους για μία θέση στην Εκτελεστική Επιτροπή, ενθυμούμενοι πως ο υποψήφιος πρόεδρος δεν χρειάζεται σταυρό, καθώς εκλέγεται αυτόματα. Κάθε άλλη επιλογή (π.χ. 6 σταυροί ή 11 σταυροί) θα καταστήσει το ψηφοδέλτιο άκυρο, ενώ τρεις σταυρούς θα πρέπει να τοποθετήσουν υποχρεωτικά στο μέρος του ψηφοδελτίου που αναγράφονται τα ονόματα των υποψηφίων για την Εξελεγκτική Επιτροπή.

 Τη δήλωση εμπιστοσύνης των ποδοσφαιρικών συλλόγων της Δωδεκανήσου ζητούν σήμερα οι παρακάτω:  

 Εκτελεστική Επιτροπή
1 .    Άγας Νικόλαος του Παναγιώτη
2.     Αδαμάκης Μιχαήλ του Θεοδόσιου
3.     Καππάκας Γεώργιος του Θωμά
4.     Κασιώτη Σοφία του Νικολάου
5.     Κεχαγιόγλου Γεώργιος του Ιωάννη
6.     Λουιζίδης Δημοσθένης (Δήμος) του Αλέξανδρου

7.     Μικρόπουλος Ιωάννης του Θεόδωρου
8     Παπασεβαστός Ηρακλής του Νικόλαου
9.     Παυλίδης Γεώργιος του Μιχαήλ
10.     Πελλός Θεοφάνης του Ιωάννη
11.     Στεργενάκης Αναστάσιος του Αντωνίου

12.     Στεφανάκης Θεοδόσης του Παύλου
13.     Τσουκαλάς Ευάγγελος του Αθανασίου
14.     Φωτάρας Νεκτάριος του Ιωάννη
15.     Χατζηπαυλής Δημήτριος του Μιχαήλ
16.    Ψέλλας Χρυσόστομος (Χρήστος) του Δημητρίου

Εξελεγκτική Επιτροπή
1.     Γλεντής Κωνσταντίνος του Ηλία
2.     Ιωαννίδης Νικόλαος του Μηνά
3.     Παλαιολόγος Μιχαήλ του Αντωνίου
4.     Σημαντηράκης Ιωάννης του Αναστάσιου
5.     Στεργάκης Αγαπητός του Στέργου