Στη διεκδίκηση των πιθανοτήτων η Δόξα Καρδάμαινας

Δεν το βάζει κάτω η ομάδα της Δόξας Καρδάμαινας και φαίνεται πως θα το παλέψει μέχρι τέλος, διεκδικώντας τις όποιες πιθανότητές της για παραμονή στην κατηγορία.

Προχθές φρόντισε να τις αυξήσει, καθώς νίκησε στην έδρα της την Κατταβιά με 4-1, μειώνοντας τη διαφορά της από τη γραμμή σωτηρίας στους έξι βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, αλλά οι παίκτες του Μανόλη Φραντζή κατάφεραν να ισοφαρίσουν προσωρινά με τη συμπλήρωση του μισάωρου.

Συγκεκριμένα στο 12’ ο Πης εκτέλεσε φάουλ και ο Κόκκαλης από κοντά έκανε το 1-0, ενώ στο 29’ με κεφαλιά ο Νασόπουλος, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 40’ οι δύο ομάδες έμειναν με 10 παίκτες. Ο Πης έκανε σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μαριεττάκη κι αυτός αντέδρασε πηγαίνοντας απειλητικά προς τον παίκτη της Δόξας. Στη «φάση» μπήκε και ο Αρκούδας που έσπρωξε τον Μαριεττάκη, με αποτέλεσμα μετά από 2λεπτη διακοπή, ο διαιτητής να αποβάλλει Μαριεττάκη και Αρκούδα.

Πριν τη λήξη του ημιχρόνου (43’) η Δόξα κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα, όταν ο Ζερβός με κοντινό πλασέ έκανε το 2-1.

Στην επανάληψη αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν υπέρ τους τον άνεμο, οι της Δόξας ήταν αυτοί που πέτυχαν και τρίτο γκολ. Στο 68’ ο Μέμα έβγαλε κάθετη πάσα στον Ζερβό που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-1.

Στο 84’ διαμορφώθηκε το τελικό 4-1, με τον Ζερβό να δίνει ασίστ πάσα στον Λαμάι κι αυτός από κοντά την έστειλε στα δίχτυα.

Χωρίς πρόβλημα η διαιτησία των Τονίδη, Καραμούτα, Γιαμούζη.

Οι συνθέσεις
Δόξα: Γιακούμαρος, Μουνούχος, Χατζηπαναγιώτης, Κουρζής Α., Κάτση (85’ Καλλούδης), Μποϊλής, Λαμάι, Ζερβός (88’ Κουρζής Σ.), Κόκκαλης (53’ Μέμα), Αρκούδας, Πης (75’ Μαύρος).
Κατταβιά: Καβουκλής, Αυγέρης (67’ Μήτρου), Κιλασίν Κ., Μαριετάκκης, Δημητριάδης, Σαλαμαστράκης, Μαντινάο, Κούτσι, Πάπα, Νασόπουλος, Ποζατζίδης.