Στεγνό «καθάρισμα» στη βροχή για τον Διαγόρα

Κερατσίνι
  Ήταν που ήταν δύσκολο να δημιουργήσει για να σκοράρει πάνω στον βαρύ, λόγω της συνεχούς και έντονης βροχόπτωσης, αγωνιστικό χώρο, είδε και τον  διαιτητή Σφέτσια να παίζει με τα νεύρα του καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και στο τέλος να του στερεί, με το «έτσι θέλω», έστω και τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο διαιτητής από τη Σάμο «εφηύρε», στο 91’, πέναλτι για…  «χέρι» του Μήτκα μετά από απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Σκεντεράι, με τον τελευταίο να ευστοχεί από την «άσπρη βούλα» και να διαμορφώνει το τελικό 1-0.
 Το τέλος του εναρκτήριου παιχνιδιού της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας βρήκε τους ανθρώπους του «γηραιού» να πνέουν τα μένεα για τη διαιτησία και να κάνουν λόγο για ξεκάθαρη αλλοίωση αποτελέσματος.

Όπως έλεγαν χθες, το πέναλτι- «φάντασμα» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων δεν ήταν τίποτα περισσότερο από το «κερασάκι» σε μία άθλια «παράσταση», που ξεκίνησε από τα πρώτα λεπτά. Ανάποδα φάουλ, διαφορετικά κριτήρια τόσο στην εφαρμογή των κανονισμών, όσο και στον πειθαρχικό τομέα και δύο πέναλτι που ζητήθηκαν και ποτέ δεν δόθηκαν συνέθεσαν το σκηνικό του χθεσινού αγώνα, που με το αποτέλεσμά του, αφήνει τον Διαγόρα πίσω στην προσπάθειά του να διεκδικήσει την πρωτιά.

Για το ματς καθ’ αυτό μάλλον δεν χρειάζεται να γραφούν πολλά. Ο κάκιστος καιρός δεν βοήθησε να παιχθεί ποδόσφαιρο, οι δύο ομάδες δεν ξέφυγαν από τη μετριότητα, οι φάσεις που δημιουργήθηκαν μπροστά στις δύο εστίες μετρήθηκαν στα δάχτυλα του ενός χεριού και πέραν τούτου… ουδέν.

Αν υπάρχει κάτι παρήγορο για το Διαγόρα, είναι πως την ερχόμενη Τετάρτη δίνει αγώνα κυπέλλου με τη Δόξα Καρδάμαινας, συνεπώς θα έχει την ευκαιρία να «σβήσει» τις κόκκινες κάρτες των Σουάνη και Ευαγγελιδάκη. Ο πρώτος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για τις διαμαρτυρίες του, στη φάση του 91’, ενώ ο δεύτερη επιδίωξε την αποβολή του (με δεύτερη και αυτός), καθώς είχε συμπληρώσει τέσσερις κίτρινες.
Βοηθοί του Σφέτσια ήταν ο Πρέντζας από τη Δυτική Αττική και ο Τσολακίδης από την Αθήνα.