Ένα δεκάλεπτο «γκρέμισε» το όνειρο για την Μικτή Δωδεκανήσου

Πρόωρα τελείωσε η φετινή περιπέτεια της μικτής ομάδας των Παίδων στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων της ΕΠΟ.

Στο χθεσινό νοκ άουτ παιχνίδι της δεύτερης φάσης της διοργάνωσης, που έγινε στο ενωσιακό γήπεδο της Μίκρας, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Δωδεκανήσου γνώρισε μία «κρύα» ήττα από την ομάδα της ΕΠΣ Ξάνθης με 2-0, πληρώνοντας ένα δεκάλεπτο ψυχολογικό «μπλακ άουτ» στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο ισοδύναμες και από τα πρώτα κιόλας λεπτά έγινε αντιληπτό, πως τον νικητή θα τον αναδείκνυε η λεπτομέρεια και η τύχη, η οποία εν τέλει χαμογέλασε στους Θρακιώτες.

Αφήνοντας πίσω τους το απόλυτα ισορροπημένο πρώτο μέρος, τα παιδιά της Δωδεκανήσου επέστρεψαν στο γήπεδο έχοντας στο «πιάτο», μόλις πέντε λεπτά μετά την επανέναρξη, μία μοναδική ευκαιρία να προηγηθούν.

Ο Κυριόπουλος ανατράπηκε από αντίπαλο αμυντικό μέσα στη μεγάλη περιοχή, ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση της «εσχάτης των ποινών», όμως είδε τον τερματοφύλακα Χατζή να αποκρούει. Η απώλεια του πέναλτι «χάλασε» το μυαλό των παικτών του Θεόδωρου Θεοδώρου, για να έρθουν τα χειρότερα στο 53’, όταν ο Γιουρούκ βρήκε το χώρο να πλαγιοκοπήσει από τα αριστερά και να κάνει το 1-0 με πλασέ.

Πριν οι Δωδεκανήσιοι προλάβουν να συνέλθουν δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα (το πέτυχε στο 56’ ο Αναστασιάδης, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια των αμυντικών) και το παιχνίδι τελείωσε, αφού η απογοητευμένη μικτή δεν κατάφερε να βρει τις λύσεις απέναντι στο αμυντικά άψογο παιχνίδι του αντιπάλου της.

ΕΠΣ Δωδεκανήσου: Ήλιος, Κουλούρας (57’ Καβουσανάκης), Σαλπιγκτίδης, Μαστρογιαννάκης, Σαμιώτης, Κάτσο, Κουλλαλί, Βαρνάβας (35’ Κατσουρός), Κελόγλου (57’ Κυριακούλης), Κυριόπουλος, Μουστάκας (53’ Ράμος)
ΕΠΣ Ξάνθης: Χατζής, Μαρκοσιάν, Κούτρας, Κυριάκης, Χαϊτίδης, Αναστασιάδης, Μετεντζίδης, Πατήρας, Πειστικός (55’ Τσολακίδης), Γιουρούκ (80’ Καραγιώργος), Χότσκα (41’ Ιωσηφίδης)