Τα πρώτα εισιτήρια για τους τελικούς του σχολικού πρωταθλήματος

Στο κλειστό γυμναστήριο των Καλυθιών συνεχίστηκε χθες το σχολικό πρωτάθλημα μπάσκετ για τα λύκεια της Ρόδου, με το 3ο ΓΕΛ να προκρίνεται στον τελικό των αγοριών την προσεχή Πέμπτη.

Η ομάδα του Κώστα Δόσπρα πήρε το ντέρμπι με το 2ο ΓΕΛ Ρόδου και πλέον περιμένει τον αντίπαλό της από την αναμέτρηση της Τετάρτης, μεταξύ των 1ου ΓΕΛ / 4ου ΓΕΛ (παίζουν την Τρίτη) και ΓΕΛ Κρεμαστής.

Εξάλλου, χθες ξεκίνησαν την προσπάθειά τους και οι ομάδες των κοριτσιών, με το ΓΕΛ Ιαλυσού να επικρατεί δύσκολα του 3ου ΓΕΛ και να προκρίνεται στον τελικό που επίσης θα διεξαχθεί την Πέμπτη 22/2.

Τα χθεσινά παιχνίδια:

3ο ΓΕΛ Ρόδου – ΓΕΛ Ιαλυσού 13-23 (κορίτσια)

Οχτάλεπτα: 7-8, 9-14(ημιχρ.), 9-18, 13-23

Διαιτητές: Μάγος, Φραγκεσκάκης

3ο ΓΕΛ Ρόδου (Ξυπολιτάς): Ντίντα, Κατταβενάκη, Χατζηδάκη, Αβδούλ – Ζαδέ, Παπαθανασίου, Αμπελά 5(1), Πέρου 4, Κάκα, Κανέλλη 4.

ΓΕΛ Ιαλυσού (Σουρλής): Δανελλάκη 14, Καζάκη, Καράμπη, Ντέτσκα 4, Στεφανίδη, Αμπαζάι 3, Κιουρζή, Πούπα, Λιαμή 2.

3ο ΓΕΛ Ρόδου – 2ο ΓΕΛ Ρόδου 33-22 (αγόρια)

Οχτάλεπτα: 4-7, 14-13(ημιχρ.), 24-17, 33-22

Διαιτητές: Μάγος, Φραγκεσκάκης

3ο ΓΕΛ Ρόδου (Δόσπρας): Βιτζηλαίος 1, Μπόζιτς 10(3), Κωνστάντουρας, Κωνσταντάκης 6, Βακόνδιος 1, Γιαννακάκης 2, Γκινής, Τριανταφύλλου 5(1), Κατσιδώνης 4, Μιρόσαβιτς 2, Καραϊσαρίδης, Χάρης 2.

2ο ΓΕΛ Ρόδου (Ρακόπουλος): Παντέχης Ν., Παντέχης Γ., Σύκαλλος, Χατζηδημητρίου, Νικήτας, Σαββάκης 9(1), Μουσάκου 3(1), Οικονομίδης, Βεργωτής 5(1), Βασιλαράκης 5(1).
 

4ο ΓΕΛ Ρόδου – ΓΕΛ Αφάντου 60-21 (αγόρια)

Οχτάλεπτα: 17-5, 32-13(ημιχρ.), 46-17, 60-21

Διαιτητής: Μάγος

4ο ΓΕΛ Ρόδου (Φραγκεσκάκης): Φορμπς 2, Κονάκης 2, Μακρής 13(1), Γαβαλάς 2, Νικολάου 2, Καρπάθιος 2, Πασχαλίδης 2, Μαντικός 22, Γεωργίου 13.

ΓΕΛ Αφάντου (Καζάνας): Αναστασού 2, Μπακίρης 13(2), Ζήκας 2, Βαλσαμής 2, Κώστας, Σπανός 2, Κρητικός, Λαουδίκος, Φουστέρης.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

ΑΓΟΡΙΑ

(1) ΓΕΛ Αρχαγγέλου – 3ο ΓΕΛ Ρόδου            13-56

(2) 2ο ΓΕΛ Ρόδου – Πυθαγόρας                        46-26

(3) 1ο ΓΕΛ Ρόδου – ΓΕΛ Ιαλυσού                        54-12

(4) 4ο ΓΕΛ Ρόδου – ΓΕΛ Αφάντου                        60-21

(5) 3ο ΓΕΛ Ρόδου – 2ο ΓΕΛ Ρόδου                        33-22
 

Τρίτη 20/2

(09.30’) 1ο ΓΕΛ Ρόδου – 4ο ΓΕΛ Ρόδου            (6)

Τετάρτη 21/2

(09.30’) Νικητής 6 – ΓΕΛ Κρεμαστής            (7)

Πέμπτη 22/2

(09.30’) 3ο ΓΕΛ Ρόδου – Νικητής 7

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

(1) 4ο ΓΕΛ Ρόδου – ΓΕΛ Ιαλυσού                        13-23

Τρίτη 20/2

(10.30’) 1ο ΓΕΛ Ρόδου – Μουσικό                        (2)

Τετάρτη 21/2

(10.30’) Νικητής 2 – 3ο ΓΕΛ Ρόδου                        (3)

Πέμπτη 22/2

(10.30’) ΓΕΛ Ιαλυσού – Νικητής 3.