Ιστορική στιγμή για τη Δόξα Καρδάμαινας

Την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της, πανηγυρίζει από χθες η Δόξα Καρδάμαινας.

Η ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου παρά το γεγονός πώς έπαιζε από το 54΄ με δέκα παίκτες, άντεξε μέχρι το τέλος, όντας και τυχερή και πετυχαίνοντας εκείνη δύο γκολ, το δεύτερο μάλιστα σε καθοριστική χρονική στιγμή της παράτασης  κέρδισε τον ΑΕΡΑ με 2-1 και πήρε το ένα εισιτήριο του τελικού του Κυπέλλου.

Σε αυτόν θα αντιμετωπίσει την άλλη ομάδα της Κω τον ΔΙ.Α ο οποίος είναι ο δεύτερος φιναλίστ του θεσμού.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον ΑΕΡΑ να πιέζει, να έχει την κατοχή της μπάλας και να έχει μετατρέψει σε μονόλογο το παιχνίδι, αλλά να μην έχουν οι παίκτες του τον τρόπο να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου είδαν δυο φορές στις προσπάθειες τους  τη μπάλα, να σταματάει στα κάθετα δοκάρια του Ξενιτίδη.

Στο β΄ μέρος η αριθμητική ισορροπία άλλαξε νωρίς καθώς στο 54΄ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον πολύ καλό χθες Αρκούδα κι έμειναν με δέκα παίκτες Παρά το γεγονός αυτό, η Δόξα έφτασε στο γκολ στο 82΄(0-1). Το γκολ αυτό δεν το χάρηκαν οι φιλοξενούμενοι πολύ, αφού ο ΑΕΡΑ ισοφάρισε στο 86΄, και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.  Εκεί στο 118΄ ο Τρουμπούνας έκανε το λάθος και ο Λαμάι πέτυχε το 1-2, χαρίζοντας μεγάλη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του.

Μετά το 1-2, οι γηπεδούχοι είχαν το τέταρτο δοκάρι..

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

28΄Ο Λυριστής εκτέλεσε φάουλ κι ο Λόης με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Ξενιτίδη.

39΄Ο Ξενιτίδης καλά τοποθετημένος, έδιωξε δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή του Γιαννακάκη.

42΄Ο Μασάδο εξαπολύει δυνατό σουτ, η μπάλα αποκρούεται από το δεξί δοκάρι, επιστρέφει στον Λυριστή, εκείνος πασάρει εκ νέου στον Μασάδο, που σουτάρει εκ νέου αλλά…πάλι στο δεξί κάθετο.

54΄Ο Αρκούδας βλέπει την κόκκινη του κ. Παπαγιαννίδη (δεύτερη κίτρινη) για τράβηγμα από την φανέλα του Γιαννακάκη και η Δόξα έμεινα με 10 παίκτες.

82΄Ο Πης εκτέλεσε φάουλ, ο Χατζησεβαστός ξεχασμένος στην πλάτη της άμυνας του ΑΕΡΑ με κοντινό πλασέ, νίκησε τον Δαρζέντα γράφοντας το 0-1

86΄Ο Χατζησεβαστός θα τραβήξει τον Μασάδο στην περιοχή , κι ο κ. Παπαγιαννίδης καταλόγισε αμέσως πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Μασάδο πετυχαίνοντας το 1-1.

Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ

110΄Ο Νικολής έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Λυριστή, εκείνος έπιασε το δυνατό σουτ,  αλλά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

118΄Ο Παντέλης πραγματοποίησε παράλληλη σέντρα, ο Τρουμπούνας έκανε το λάθος κι ο Λαμάι που πήρε τη μπάλα απέφυγε και τον Δαρζέντα και πλάσαρε γράφοντας το 1-2

119΄Από κόρνερ του Νικολή και αδράνεια της άμυνας της Δόξας, η μπάλα ήρθε στον Φιάμπολη, που μέσα από την περιοχή σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Από τον ΑΕΡΑ προσπάθησαν οι Δανάς και Γιαννακάκης. Από τη Δόξα κορυφαίος ήταν ο Λαμάι και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Αρκούδας και Χατζησεβαστός.

Χωρίς κανένα πρόβλημα οι κ.κ. Παπαγιαννίδης, Τσέτσος και Στεφανάκης.

ΑΕΡΑ: Δαρζέντας, Γιαννακάκης, Τσούλος (82΄Φιάμπολης), Μαλλιάκας, Δανάς, Πλύγκος ΜΓ., Πλύγκος Μ., Λυριστής, Στεφανής (32΄Τρουμπούνας), Μασάδο, Λόης (76΄Νικολής).
ΔΟΞΑ ΚΑΡΔ: Ξενιτίδης (119΄Γιακούμαρος), Μουνούχος (82΄Κάτσι), Χατζηπαναγιώτης, Μποϊλής, Κουρζής, Χατζησεβαστός, Ζερβός (83΄Παντέλης), Μέμα, Πής, Αρκούδας, Λαμάι (118΄Κατσαρός).