Η μεγάλη πρόκληση για τη Ραφαέλα Σπανουδάκη

Η καθιερωμένη συνάντηση των μελών της εθνικής ομάδας στίβου, πριν μια μεγάλη διοργάνωση, έγινε προχθές το βράδυ στο ξενοδοχείο, όπου μένει η αποστολή στο Μπέρμιγχαμ.

Αθλητές και προπονητές άκουσαν τον εθνικό προπονητή Γιάννη Κουτσιώρα και τον αρχηγό αποστολής Παναγιώτη Δημάκο για διαδικαστικά ζητήματα, που αφορούν στη διοργάνωση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κλειστού στίβου, καθώς και ευχές για καλή επιτυχία.

Το κλίμα στην ελληνική ομάδα είναι πολύ καλό, οι αθλητές είχαν την ευκαιρία να κάνουν κανονικά την προπόνησή  τους, ενώ χθες ταξίδεψε στο Μπέρμιγχαμ και η Ελισάβετ Πεσιρίδου, που έμεινε πίσω, λόγω της ίωσης που την ταλαιπώρησε τις τελευταίες ημέρες.

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μπέρμιγχαμ ξεκίνησε χθες αλλά σήμερα αγωνίζεται η Ροδίτισσα Ραφαέλα Σπανουδάκη στα 60μ. της διοργάνωσης για ένα όσο γίνεται καλύτερο πλασάρισμα. Η αθλήτρια του ΓΣ Ηλιούπολης μετά την άκυρη εκκίνηση πέρσι στο Ευρωπαϊκό κλειστού του Βελιγραδίου, θέλει να προχωρήσει στη φετινή διοργάνωση σ’ ένα αγώνισμα με τον εντονότερο συναγωνισμό, γι’ αυτό θα συμμετάσχει στις 12.35 στον προκριματικό κι αν περάσει, θα έχει την ευκαιρία παρουσίας στα ημιτελικά (20.50), με τον τελικό να διεξάγεται στις 22.38.

Η αθλητική ταυτότητα της Ραφαέλας Σπανουδάκη:
Προπονητής: Κώστας Βογιατζάκης
Σωματείο: ΓΣ Ηλιούπολης
Φετινό/Ατομικό ρεκόρ: 7.29/7.29
Προηγούμενη συμμετοχή στη διοργάνωση: -
Κορυφαία 2018: 7.02 Ολιβερ (ΗΠΑ)
Μετάλλια 2016: Πιερ (ΗΠΑ) 7.02, Σίπερς (Ολλανδία) 7.04, Τόμσον (Τζαμάικα) 7.06

Πρόγραμμα
Παρασκευή (2/3) 12.35 προκριματικός
Παρασκευή (2/3) 20.50 Ημιτελικός
Παρασκευή (2/3) 22.38 60 μ. (Γ) Τελικός
Μαρία Μπελιμπασάκη (400 μ.)
Το πρόγραμμα στο Παγκόσμιο του Μπέρμιγχαμ:

Σήμερα (2/3) ΕΡΤ2 12.00/21.05
Πρωί

12.00 60 μ. (Α) 7αθλου
12.18 60 μ. εμπ. (Γ) 5αθλου
12.35 60 μ. (Γ) προκριματικός Σπανουδάκη
12.40 Μήκος (Α) 7αθλου
13.20 400 μ. (Α) προκριματικός

13.55 Υψος (Γ) 7αθλου
14.00 Σφαιροβολία (Α) 7αθλου
14.10 400 μ. (Γ) προκριματικός Μπελιμπασάκη
14.50 3.000 μ. (Α) προκριματικός
15.15 Σφαιροβολία (Γ) 5αθλου

Απόγευμα
20.05 60 μ. εμπ. (Γ) προκριματικός Πεσιρίδου
20.50 60 μ. (Γ) Ημιτελικός
21.13 800 μ. (Α) προκριματικός
21.35 Μήκος (Α) Τελικός Τεντόγλου
21.45 Υψος (Α) 7αθλου
21.48 1.500 μ. (Γ) προκριματικός

22.10 Σφαιροβολία (Α) Τελικός
22.17 800 μ. (Γ) 5αθλου
22.32 400 μ. (Γ) Ημιτελικός
23.06 400 μ . (Α) Ημιτελικός
22.38 60 μ. (Γ) Τελικός

Σάββατο (3/3) ΕΡΤ2 12.00/20.00
Πρωί

12.00 60 μ. εμπ. 7αθλου
12.15 60 μ. (Α) προκριματικός
13.00 Τριπλούν (Γ) Τελικός Παπαχρήστου
13.05 Επί κοντώ (Α) 7αθλου

13.15 1.500 μ. (Α) προκριματικός
13.45 Σφαιροβολία (Α) Τελικός
13.50 800 μ. (Γ) προκριματικός
14.31 4Χ400 μ. (Α) προκριματικός
15.05 4Χ400 μ. (Γ) προκριματικός

Απόγευμα
20.00 Επί κοντώ (Γ) Τελικός Στεφανίδη
20.05 60 μ. εμπ. (Γ) Ημιτελικός
20.30 60 μ. εμπ. (Α) προκριματικός Δουβαλίδης
21.08 Τριπλούν (Α) Τελικός
21.11 60 μ. (Α) Ημιτελικός

21.35 800 μ. (Α) Τελικός
21.50 1.000 μ. (Α) 7αθλου
22.05 400 μ. (Γ) Τελικός
22.20 400 μ. (Α) Τελικός
22.39 1.500 μ. (Γ) Τελικός
22.55 60 μ. εμπ. (Γ) Τελικός
23.09 60 μ. (Α) Τελικός

Κυριακή (4/3) ΕΡΤ2 16.40
17.00 Επί κοντώ (Α) Τελικός Φιλιππίδης/Καραλής
17.05 60 μ. εμπ. (Α) Ημιτελικός
17.27 Μήκος (Γ) Τελικός

17.35 3.000 μ. (Α) Τελικός
17.58 800 μ. (Γ) Τελικός
18.12 1.500 μ. (Α) Τελικός
18.30 4Χ400 μ. (Γ) Τελικός
19.00 60 μ. εμπ. (Α)Τελικός
19.25 4Χ400 μ. (Α) Τελικός