Άγιος Γεώργιος: Τη λύση από τα έντεκα βήματα ο Κοστόφ…

Νίκη περισσότερο γοήτρου πέτυχε ο Άγιος Γεώργιος χθες στη Μαλώνα με τον Πολυβώτη, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής στη Β’ Κατηγορία (β’ όμιλος), χάρις σε δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Τοντόρ Κοστόφ.

Πάντως οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν νωρίς-νωρίς κοντά στο γκολ, με τον Κοστόφ να βγάζει ωραία μπαλιά στον Χατζηνικόλα στο 2’, που σούταρε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Αφού πέρασαν δέκα λεπτά, και πάλι ο Κοστόφ, πάσαρε στον Παρδαλό αλλά αυτός από το σημείο του πέναλτι αστόχησε κι έτσι το μηδέν παρέμεινε.

Στο 40’ ο Πολυβώτης είχε τη μεγάλη ευκαιρία να φύγει προηγούμενος στα αποδυτήρια, αφού ο Δερμιτζάκης έβγαλε μόνο του τον Πάπα απέναντι από το Ψαρά αλλά σούταρε άουτ.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Άγιος Γεώργιος θέλησε να… καθαρίσει τον αγώνα κι έτσι ένα σουτ δυνατό του Χατζηνικόλα στο 56’ απόκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ ο Κετσές, για να γίνει στο 58’ πια το 1-0 μετά την ανατροπή του παίκτη που έχασε προηγουμένως τη σημαντική ευκαιρία, δείχνοντας ο διαιτητής Χρήστος Κασιώτης το σημείο του πέναλτι.

Ο Κοστόφ ανέλαβε την εκτέλεση και βρήκε δίχτυα, όπως το έπραξε και στο 60’ με νέο πέναλτι σε ανατροπή του Γιωργά από τον Τάσο Σφακιανό, για να βάλει τις βάσεις της νίκης.

Σε μια από τις προσπάθειές τους να ξαναμπούν στο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία όταν ο Κακιάς σούταρε και η μπάλα πέρασε εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στο 65’, αλλά ούτε κι όταν έμεινε ο Άγιος Γεώργιος με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Ζολτάν με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα λίγο μετά, μπόρεσαν να το καταφέρουν.

Διαιτητής ήταν ο Χρήστος Κασιώτης με βοηθούς του Καλκαβούρα και Στεφανάκη

Άγιος Γεώργιος: Ψαράς, Κουτσουμπάρης (81’  Μπρισνόβαλης), Ζολτάν, Παρδαλός (46’ Καυκάκής), Σκορδάς, Χατζηνικολού (77’ Παπουλιάς), Χατζηνικόλας, Γιωργάς, Κακκούλης (73’ Λικάι), Κοστόφ, Χατζημανώλης.

Πολυβώτης: Κετσές, Κακιάς (86’ Κουλάκης), Χατζηνικολάου Χ. (85’ Καραλίγκας), Σφακιανός Α., Καρακωσταντίνος, Χασαπλαδάκης (73' Παπαδάκης), Χατζηνικολάου Β. Δ., Χατζηνικολάου Β. Κ., Δερμιτζάκης.