Στους διεκδικητές του τίτλου ο Διαγόρας

Μετά την Καλλιθέα, και ο Διαγόρας «σκούπισε» στην πρώτη φάση των πλέι οφ (Όμιλος Ρόδου) την αντίπαλό του και προκρίθηκε στο φάιναλ φορ του πρωταθλήματος ανδρών, το οποίο θα φιλοξενηθεί στο κλειστό γυμναστήριο των Καλυθιών αμέσως μετά τις γιορτές του Πάσχα.

Η ομάδα του Κυριάκου Μάγου έκανε το 2-0 απέναντι στη Γαλάζια Ακαδημία, με «διπλό» στο Βενετόκλειο (62-66) το βράδυ της Κυριακής, παρουσία αρκετού κόσμου που επέλεξε να παρακολουθήσει από κοντά τη συναρπαστική αυτή αναμέτρηση.

Παρότι ο Γιώργος Μαρουλλάκης ήταν «παροπλισμένος» λόγω τραυματισμού και ο Καταβαίνης δεν έχει βρει ακόμα τα καλά του «πατήματα», ο «γηραιός» είχε σε εξαιρετική μέρα τον «συνήθη ύποπτο» Γιάννη Βογιατζή και κυρίως τον 19χρονο Γιώργο Γεωργουλάκο ο οποίος πήρε πάνω του το παιχνίδι στο β’ ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και με τον Βογιατζή να αναλαμβάνει τις προσπάθειες, προηγήθηκαν 2-11. Η Γαλάζια Ακαδημία απάντησε με ένα εντυπωσιακό 18-0 σερί, κρατώντας άποντο τον Διαγόρα για περίπου εννέα λεπτά!

Ο Καλούτσικος έφερε την ομάδα του και πάλι κοντά στο σκορ (22-20) όμως η «βόμβα» του Φίλιππου Βαρβαρέσου και το καλάθι του Λιβησιανού κράτησαν την απόσταση για τους γηπεδούχους (27-20).

Η ανατροπή έγινε στο 3ο δεκάλεπτο με τον Διαγόρα να «εκτελεί» από τα 6.75μ. (37-42 στο 28’) και τη Γαλάζια Ακαδημία να έχει σοβαρό πρόβλημα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Ο τραυματισμός του Σάκη Ξυπολιτά (παρακολούθησε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο από τη γραμμή του άουτ όπου είχε δεχθεί τις υπηρεσίες του γιατρού του αγώνα καθώς και των ανθρώπων της Γαλάζιας) ήταν καθοριστικός αφού μετά την ισοφάριση με τον Ματσαμά (44-44 στο 32’) οι γηπεδούχοι «κόλλησαν» στην οργάνωση του παιχνιδιού, κάνοντας αρκετά λάθη και δίνοντας την ευκαιρία στον Διαγόρα να ξεφύγει με 48-60 στο 35’.

Ο Μάγος μπορεί να φώναζε στους παίκτες του ότι το ματς δεν είχε τελειώσει ακόμη αλλά οι «κυανέρυθροι» δεν τον άκουσαν εγκαίρως και με «αιχμή» τον Παντελή Κωσταρίδη η Γαλάζια Ακαδημία έφτασε στον πόντο (62-63) μόλις 33’’ πριν το φινάλε.

Ο νεαρός Γεωργουλάκος όμως ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών στα 27’’ και το τρίποντο του Κουρμαδιά για την ισοφάριση ήταν άστοχο. Το τελικό σκορ έγραψε με μία βολή ο Βογιατζής στα 4’’.

Δεκάλεπτα: 9-11, 30-26(ημιχρ.), 39-44, 62-66
Διαιτητές: Αντωνίου, Νικηφορίδης

Γαλάζια Ακαδημία (Βλαχοδήμος): Ξυπολιτάς 13(1), Ματσαμάς 11(1), Κουρμαδιάς 9(1), Βαρβαρέσος Δ., Σαουλίδης, Βαρβαρέσος Φ. 3(1), Λιβησιανός 6, Κωσταρίδης 18(1), Γκοτζάι 2.
Διαγόρας (Μάγος): Βογιατζής 18(1), Γεωργουλάκος 21(4), Καταβαίνης 2, Πιέτρι 2, Ζάρρας, Βασιλειάδης 8(1), Καλούτσικος 9, Μαρκουλής, Μαρινάκης 6.