Υπερασπίζεται το «κάστρο» του ο Ιπποκράτης

Με εξαίρεση τον πανίσχυρο και πρωτοπόρο Ιωνικό Νικαίας, ο οποίος μπορεί από τώρα να κάνει όνειρα για την Α2, ο Ιπποκράτης Casa Cook δεν έχει επιτρέψει σε κανέναν αντίπαλό του ούτε καν να ελπίζει ότι μπορεί να φύγει νικητής από το κλειστό γυμναστήριο της Κω.

Ειδικά αυτήν την περίοδο, με το πρωτάθλημα της Β’ εθνικής να έχει διανύσει αισίως τα 2/3 της διαδρομής του και η απόσταση από την προνομιούχο δεύτερη θέση είναι …αναπνοής, οι παίκτες του Χάρη Κουλουριώτη δεν είναι διατεθειμένοι να χάσουν έδαφος μέσα στο «σπίτι» τους κι έτσι σήμερα (17.00’) θα υποδεχθούν το Κορωπί με τη νίκη να αποτελεί μονόδρομο.

Συν τοις άλλοις, υπάρχει και το κίνητρο της ρεβάνς για την ήττα του α’ γύρου (75-69), όταν το Κορωπί ήταν ακόμη ουραγός στη βαθμολογία.

Σημειώνεται, επίσης, ότι ντεμπούτο στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα κάνει ο παλαίμαχος μπασκετμπολίστας και παλιός παίκτης του Κολοσσού, Αλέξης Παπαδάτος.

Το σημερινό πρόγραμμα και οι διαιτητές της 21ης αγωνιστικής:

Κως (17.00’) Ιπποκράτης Casa Cook – Κορωπί

Διαιτητές: Καρακάσης, Σταθόπουλος

 

«Δ. Βικέλας» (16.30’) Κηφισιά – Διαγόρας Δρυοπιδέων

Διαιτητές: Μαραμής, Ορφανός Εμ.

Κομισάριος: Δημητριάδης

 

«Στ. Καλαϊτζής» (17.00’) Πανερυθραϊκός – ΕΦΑΟ Ζωγράφου

Διαιτητές: Γρίβα, Καλογερόπουλος Φ.

Κομισάριος: Ζερδεβάς

 

«Γ. Γεννηματάς» (17.00’) Πρωτέας Βούλας – Μανδραϊκός

Διαιτητές: Ζακεστίδης, Σπυρόπουλος

Κομισάριος: Βιδάλης

 

ΔΑΚ Κορίνθου (16.00’) ΚΑΟ Κορίνθου – Ηράκλειο

Διαιτητές: Κυριακόπουλος, Τσιμπούρης

Κομισάριος: Μαυρατζάς

 

2ο Ελευσίνας (17.00’) Πανελευσινιακός – Παγκράτι

Διαιτητές: Μπούκας, Αποστολίδης

Κομισάριος: Ντάβαρης

 

Ν. Σμύρνη (17.00’) Ίκαρος Ν. Σμύρνης – Τρίτων

Διαιτητές: Στρέμπας, Τσολάκος

Κομισάριος: Παπαγιαννόπουλος

 

Νίκαια (18.00’) Ιωνικός Ν. – Δάφνη Δαφνίου

Διαιτητές: Πόντας, Παπαδόπουλος Χρ.

Κομισάριος: Ορφανός

Βαθμολογία: 1) Ιωνικός Νικαίας (19-1) 39β., 2) Διαγόρας Δρυοπιδέων (15-5) 35, 3) Ιπποκράτης (14-6) 34, 4) Τρίτων (12-8) 32, 5) Πανερυθραϊκός (12-8) 32, 6) Μανδραϊκός (12-8) 32, 7) Ηράκλειο (10-10) 30, 8) ΚΑΟ Κορίνθου (9-11) 29, 9) Πρωτέας Βούλας (8-12) 28, 10) Κορωπί (8-12) 28, 11) ΕΦΑΟ Ζωγράφου (8-12) 28, 12) Παγκράτι (7-13) 27, 13) Δάφνη Δαφνίου (7-13) 27, 14) Κηφισιά (7-13) 27, 15) Πανελευσινιακός (7-13) 27, 16) Ίκαρος Νέας Σμύρνης (5-15) 25.