Συνεχίζει να ελπίζει ο Ιάλυσος

Παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο και στα 90' ο Ιάλυσος και όντας πολύ καλύτερος από το Λουτράκι, δεν ανησύχησε σε καμία περίπτωση.

Μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ, νίκησε με 3-1 την ομώνυμη τοπική ομάδα και την βύθισε βαθμολογιικά και συνέχισε εκείνος να είναι μέσα στο παιχνίδι της διεκδίκησης του τίτλου, μέχρι το τέλος.

Οι ερυθροκίτρινοι του Θανάση Τερζή επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους με καλή κυκλοφορία της μπάλας και με συγκέντρωση στο παιχνίδι, δημιούργησαν φάσεις τρεις από τις οποίες έκαναν γκολ μέχρι το τέλος, ενώ έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για να αυξήσουν κι άλλο τον δείκτη του σκορ.

Ήσαν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν ανησύχησαν σε καμία άλλη περίπτωση, πέραν της μείωσης του σκορ στο τέλος που προήλθε από λάθος της άμυνας.

Το Λουτράκι από την πλευρά του ήθελε την νίκη για να αυξήσει τις ελπίδες παραμονής στην Κατηγορία, αλλά με αντίπαλο αυτό τον Ιάλυσο, δεν είχε καμιά τύχη. Βρέθηκε να χάνει με 0-3 στο 74΄, δεχόμενο μάλιστα  δύο γκολ σε τρία λεπτά (71΄-74΄) και κάπου εκεί το άγχος των παικτών του έγινε απογοήτευση.

Φάσεις και γκολ
7' Ο Σπάρταλης στριφογύρισε στην περιοχή και σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα γκολπόστ του Διασινού.

15' Δυνατό σουτ του Γούλα, έδιωξε με γροθιές ο Ανδρούτσος.

23' Από ωραία προσπάθεια και σουτ του Δελαπόρτα, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Διασινού.

28' Ο Φαβάλι έβγαλε ωραία μπαλιά στον Δελαπόρτα κι εκείνος με μονοκόμματο γυριστό σουτ, την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1.

35' Ο Δελαπόρτας έκλεψε την μπάλα στον χώρο της μεσαίας γραμμής και την κατάλληλη στιγμή τροφοδότησε τον Μανθάνο, που άργησε στο σουτ, με αποτέλεσμα να αποκρούσει ο Διασινός.

43' Μακρινό σουτ του Γεωργίου έφυγε πάνω από τα γκολπόστ και δεν ανησύχησε τον Ανδρούτσο.

71' Ο Φαβάλι εκτέλεσε κόρνερ κι ο Μανθάνο στο πρώτο δοκάρι με γυριστή κεφαλιά, έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Διασινού (0-2).

74' Από λάθος του γκολκίπερ του Λουτρακίου, έκλεψε ο Αζεμάϊ και την κατάλληλη στιγμή τροφοδότησε τον Δελαπόρτα, ο οποίος πλάσαρε γράφοντας το 0-3.

79' Από λάθος της άμυνας του Ιάλυσου ο Γούλας πήρε την μπάλα και με δυνατό σουτ νίκησε τον Ανδρούτσο, για το τελικό 1-3.

81' Ο Μαντικός έφυγε στην κόντρα επίθεση, αλλά καθυστέρησε την ώρα του σουτ κι η ευκαιρία και για άλλο γκολ χάθηκε.

Από το Λουτράκι που δεν είχε τύχη απέναντι σε ένα τέτοιο Ιάλυσο, ξεχώρισε μόνο ο Γούλας. Από τον Ιάλυσο κορυφαίος ήταν ο Γιώργος Δελαπόρτας, που μαζί με τους Φαβάλι και Ρεκλείτη, ήσαν ιδιαίτερα δημιουργικοί, ενώ πολύ καλός ήταν κι ο Τσούπρος.

Χωρίς κανένα πρόβλημα η διαιτησία του κ. Ντάουλα.

Λουτράκι: Διασινός, Τσούκος, Τσάκα, Ντερτιλής, Τσορμπατζίδης (46' Παππάς), Πετρίδης (46΄Στασινόπουλος Ε.), Γεωργίου, Σιώκος, Γούλας, Πέριτς (71' Γεωργούλιας), Ζερβός (46' Βομβύλας).
Ιάλυσος: Ανδρούτσος, Σταθάκης, Σταυλάς, Τσούπρος, Ρεκλείτης, Παφιάκης (87' Αρέτογλου), Σπάρταλης (48' λ.τ. Αζεμάϊ), Μανθάνο, Φαβάλι (70' Μαντικός), Κόλα (89' Καραμανώλης Σ.), Δελαπόρτας.