Φοίβος: Με τη «σφραγίδα» του Μόσχου!

Οκτώ αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος της Α΄Κατηγορίας, ο Φοίβος έκανε στο γήπεδο του το πιο σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του.

Σε ένα ματς  με πολλές διακυμάνσεις στην εικόνα του, η ομάδα της Κρεμαστής πέτυχε προς το φινάλε του αγώνα, με χρυσή αλλαγή τον Μιχάλη Μόσχο που σημείωσε και τα δυο τέρματα, να επικρατήσει με 2-0 στο ντέρμπι κορυφής του Άρη και να αποσπασθεί πέντε πλέον βαθμούς από τον διώκτη του. Βέβαια μένουν ακόμα αρκετές αγωνιστικές μέχρι το τέλος, αλλά όπως φάνηκε χθες, ο Φοίβος δεν δείχνει διατεθειμένος να χάσει αυτό τον τίτλο.

Το α΄ημίχρονο ανήκει ξεκάθαρα στον Άρη. Με καλοστημένη άμυνα, στηρίχθηκε περισσότερο στο τρίγωνο Γκίκα, Αξιώτη, Κοντόγιαννου κι όπως φάνηκε στο τέλος, δεν ήταν αρκετοί για να πάρουν τη νίκη, καθώς παίκτες στους οποίους στηριζόταν, ήσαν στενά μαρκαρισμενοι από τους αντιπάλους τους.

Ο Καραγεωργίου έπαιρνε από την αρχή τον Χατζηλιόντα, ενώ απώλειες στην εξέλιξη του αγώνα, μπορούν να θεωρηθούν οι τραυματισμοί του Μαλλιου και στην συνέχεια του Γκίκα.

Όλα έμεναν συνεπώς στον Κρεκούκια, που ήταν διαρκής απειλή για την άμυνα και την περιοχή του Φοίβου. Οι "κιτρινόμαυροι" δημιούργησαν κι έχασαν στο α΄μέρος  σημαντικές ευκαιρίες, για γκολ αλλά έμειναν στο μηδέν και …στο σημείο αυτό προδόθηκαν .

Ο Φοίβος στο α΄μέρος… δεν μπήκε καθόλου στο παιχνίδι. Έπαιζε άλλωστε και για την ισοπαλία, θέλοντας να μείνει στην κορυφή. Προτίμησε να λειτουργήσει αμυντικά και να απειλήσει είτε με τον Στεφανίδη που ήταν στενά μαρκαρισμένος από τους Ζαρκαδούλα –Νικήτα, είτε με τον Γκινή που δεν ήταν ουσιαστικός σε αυτό το μέρος.

Έτσι μοιραία έμεινε το μηδεν στο α΄μέρος με τους φιλοξενούμενους  να έχουν πολλά παράπονα για μια υπόδειξη του κ. Τσέτσου ως οφ σαιντ στον Μαλλιο που έφευγε από αριστερά, αλλά και για κάποιες υποδείξεις του κ. Γιαννουκά σε ό,τι αφορά φάουλ που δόθηκαν αντίθετα…

Η ώρα που σκοράρει ο Μόσχος και δίνει το έναυσμα για τρελά πανηγύρια στην Κρεμαστή

Η χρυσή αλλαγή ...στην αλλαγή

Ο Φοίβος στο β΄μέρος μπήκε καλύτερος και αποφασισμένος να αλλάξει την εις βάρος του εικόνα και τα κατάφερε. Σε αυτό βοήθησε το ρίσκο του Σάββα Ορφανίδη στο τέλος. Ο Καλημέρης είχε πάρει την θέση του τραυματία Φωτεινή στο 30' (γύρισε δίπλα στον Παϊζάνο ο πολύ καλός και χθες Θεοδοσίου) και θέλοντας να παίξει πιο επιθετικά μετά τον τραυματισμό του Γκίκα, έριξε στην θέση του Καλημέρη τον νεαρό Μόσχο στο 75΄, που έπαιρνε πρωτοβουλίες και  είχε τον τρόπο σε δυο περιπτώσεις,  να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Καραγιάννη στο 87΄και το 91΄και να χαρίσει την νίκη-μισό πρωτάθλημα  στον Φοίβο, που έχει αέρα πλέον πέντε βαθμών στην κορυφή.

Στο β΄μέρος ο Άρης έριξε την απόδοση του, εξαιτίας του ότι βγήκαν από το παιχνίδι Μάλλιος και Γκίκας, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε βρίσκοντας χώρους ο Φοίβος στο β΄ημίχρονο. Οι "κιτρινόμαυροι" δεν ήταν η ομάδα του α΄μέρους.

Φάσεις και γκολ
12' Το σουτ του Τσελεπίδη έφυγε λίγο άουτ.

16' Ο Αξιώτης εκτέλεσε φάουλ, αναγκάζοντας τον Κεφάλα  σε δύσκολη απόκρουση για να κρατήσει το μηδεν.

21' Ο Κρεκούκιας πραγματοποίησε ωραία προσπάθεια και σουτ, αλλά ο Κεφάλας έδιωξε σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα έφτασε και πάλι στον Κρεκούκια,  που σούταρε δυνατά, ο Μάλλιος έπιασε την ανάποδη κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

25' Ο Αξιώτης εκτέλεσε και πάλι φάουλ, ο Γκίκας έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

27' Ο Παϊζάνος έδιωξε με κεφαλιά την σέντρα του Μαλλιου, η μπάλα έφτασε στον Κοντόγιαννο που από καλή θέση σούταρε δυνατά, αλλά μπλόκαρε στην γωνιά του ο Κεφάλας.

54' Ο Χατζησάββας εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα γκολπόστ του Καραγιαννη.

57' Ο Χατζηλιόντας είδε εκτός θέσης τον Κεφάλα από τα δεξιά και προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

68' Ο Χατζησάββας εκτέλεσε φάουλ, ο Στεφανίδης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

85' Από μπαλιά του Τζιβίλογλου η μπάλα πήγε στον Ν. Ορφανίδη που σούταρε αμέσως, αλλά έδιωξε στη γραμμή ο Τσελεπίδης.

87' Ο Χατζησάββας από δεξιά πραγματοποίησε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι κι εκεί ξεχασμένος ο Μόσχος, με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καραγιαννη για το 1-0.

91' Ο Στεφανίδης μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έβγαλε συρτή σέντρα στον Μόσχο κι εκείνος από κοντά νίκησε για δεύτερη φορά τον Καραγιαννη γράφοντας το τελικό 2-0.

Από τον Φοίβο κορυφαίοι της σπουδαίας  νίκης ήταν οι Ν. Ορφανίδης(αποκάλυψη στην θέση που έπαιξε), Χατζησαββας,  Θεοδοσίου και φυσικά ο Μόσχος. Από τον Άρη άρεσαν περισσότερο οι Γκίκας (όσο έπαιξε), Αξιώτης, Κοντόγιαννος και Κρεκούκιας στο α' μέρος.

Πολλά παράπονα από την διαιτησία του κ. Γιαννουκά έχουν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι τα έχουν και με τον κ. Τσέτσο και τις υποδείξεις του. Καλός ήταν ο βοηθός κ. Μαυρουδής.

Φοίβος: Κεφάλας, Ταφάνι, Χατζησαββας, Παϊζάνος,Φωτεινής (30΄λ.τ. Καλημέρης, 75΄Μόσχος),Θεοδοσίου, Τζιβίλογλου, Καραγεωργίου (93΄Μήτρου), Στεφανίδης (96΄Πεταυράκης), Γκινής, Ορφανίδης Ν.
Άρης: Καραγιάννης, Τσελεπίδης, Νικήτας, Ζαρκαδούλας, Γκίκας (65΄λ.τ. Χατζηπέτρος), Αξιώτης, Κοντόγιαννος, Κρεκούκιας (94΄Σκυλλαράκης), Μάλλιος (41΄λ.τ. Πατσιαούρας), Χατζηλιόντας, Μπαϊρακτάρης.