Ευαγόρας - Ηρακλής Λάρδου: Ήταν όλοι τους υπέροχοι

Σκέτη απόλαυση ήταν το προχθεσινό παιχνίδι του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας ανάμεσα στον Ευαγόρα και τον Ηρακλή Λάρδου.

Οι δύο νεανικές ομάδες πρόσφεραν στον κόσμο μία όμορφη ποδοσφαιρική παράσταση με ανατροπές και συγκινήσεις, το τέλος της οποίας τις βρήκε ισόπαλες με το χορταστικό 3-3. Κάθε άλλο αποτέλεσμα θα ήταν δίκαιο για τον νικητή, ταυτόχρονα όμως και άδικο για τον ηττημένο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο πιο συγκεντρωμένοι και σκόραραν δις πριν συμπληρωθούν τα πρώτα είκοσι λεπτά. Στο 12’, ο Μπεννούρ ελίχθηκε μέσα στην αντίπαλη μεγάλη περιοχή και άνοιξε το σκορ με άψογο πλασέ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα έβγαλε  από τα δεξιά και προς τη βούλα του πέναλτι τη σέντρα, από την οποία ο Μπραχούσι σούταρε εύστοχα για το 0-2.

Ο Ευαγόρας δεν απογοητεύτηκε, πείσμωσε και απάντησε εντυπωσιακά. Στο 35’ ο Μανιάς μείωσε σε 1-2 με προβολή, στο 53’ ισοφάρισε με φάουλ (ίσως να άγγιξε ελαφρά την μπάλα με το κεφάλι ο Πελαρδής) και πέντε λεπτά αργότερα προηγήθηκε με 3-2, μετά από έξοχη κάθετη μπαλιά του Πελαρδή στην πλάτη της άμυνας και πλασέ του Στάμου!

Η συνέχεια παρέμεινε καταιγιστική με πολλές εκατέρωθεν ευκαιρίες, με τον Ηρακλή να φτάνει στο γκολ της ισοφάρισης στο 80’, χάρη στο πλασέ του Αμπελά μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Σημειώνεται, πως η ομάδα της Λάρδου είχε δύο δοκάρια, με τον Μπανουσάι στο 60’ και στο 85’ κι ένα οι «πράσινοι», με τον Καριοφύλλη στη 90’.

Στο 92’ ακυρώθηκε, ως οφσάιντ, γκολ του Καπέσιου, ενώ την πρώτη του συμμετοχή σε ανδρικό πρωτάθλημα ως βασικός κατέγραψε ο 15χρονος Χρήστος Θύμιος.

ΕυαγόραςΜιχαλάκης, Αράπης, Θύμιος, Πιστόλας (10’ Κλόντι, λ.τ. 50’ Γιούλι), Κατίνας, Αλαβέρας, Καριοφύλλης, Καπέσιος, Στάμος, Μανιάς (50’ Βλάσσης), Πελαρδής (88΄Δημητρίου)
Ηρακλής Λάρδου: Καντιμοίρης, Δίμπαλης (25’ λ.τ. Λίτσι), Κούκι, Παπαϊωάννου, Καπιώτης, Χάσα, Φάκκας, Μπεννούρ, Μπανουσάι, Μπραχούσι (75’ Μουστάκας), Καμμάς (70’ Αμπελάς).