Final 4 Γυναικών: Η Σύμη φοράει τα γιορτινά της!

Την πρώτη της μεγάλη διοργάνωση, σε επίπεδο καλαθοσφαίρισης, είναι πανέτοιμη να φιλοξενήσει σήμερα κι αύριο η ακριτική και σαγηνευτική Σύμη. Στο κλειστό γυμναστήριο – στολίδι του νησιού, που φέρει το όνομα του αείμνηστου Ιωάννη Καπνουλά, θα διεξαχθεί αυτό το διήμερο το φάιναλ φορ για την ανάδειξη του πρωταθλητή Δωδεκανήσου στην κατηγορία γυναικών.

Η Σύμη και ο τοπικός ΑΟΣ μπορεί να μην έχουν αγωνιστικό εκπρόσωπο στην τελική φάση του πρωταθλήματος ωστόσο δεν τους εμπόδισε να ζητήσουν τη διοργάνωση από την Τοπική Επιτροπή προκειμένου να δοθεί η ευκαιρία στη νεολαία του νησιού να παρακολουθήσει από κοντά αγώνες γυναικών, με ομάδες τόσο από τη Ρόδο όσο και από Κω, Κάλυμνο.

Τον τίτλο του πρωταθλητή Δωδεκανήσου θα διεκδικήσουν οι Ιάλυσος, Κολοσσός, Ιπποκράτης και ΕΑΚΑ.

Ο Ιάλυσος τερμάτισε πρώτος στον Όμιλο Ρόδου, ισοβαθμώντας με τον Κολοσσό, με συνολικό απολογισμό τρεις νίκες και μία ήττα. 

Στον Όμιλο Νήσων, ο Ιπποκράτης κατέλαβε την πρώτη θέση αήττητος, με 4Χ4, έχοντας πολύ νεανικό σύνολο ενώ η ΕΑΚΑ συμπλήρωσε την τετράδα των υποψήφιων πρωταθλητών, με δύο νίκες και δύο ήττες.

Αυτή η κατάταξη έφερε αντιμέτωπους στον πρώτο ημιτελικό (στις 16.00’) τον Ιάλυσο με την ΕΑΚΑ και στον δεύτερο (στις 18.00’) τον Ιπποκράτη με τον Κολοσσό.

Τα ρόστερ των ομάδων που θα λάβουν μέρος στο F4 της Σύμης έχουν ως εξής:

ΓΑΣ ΙΑΛΥΣΟΣ

ΟΝ/ΜΟ

ΕΤ. ΓΕΝ.

ΘΕΣΗ

 

 

 

Σουλούνη Σεβαστή

1978

2-3

Αγγελή Ανθούλα

1989

5

Κυπραίου Ελένη

1988

3-4

Λαού Μαρία

1982

1-2

Κεντικελίν Σελέν

1999

4-5

Κεντικελίν Ντεριά

1999

2-3

Στεφανίδη Κατερίνα

2000

3-4

Πούπα Ρέα

2000

4-5

Βόλα Κατερίνα

2001

3-4

Χατζηδαβιτίδη Αναστασία

2002

2-3

Αμπαζάι Πάμελα

2002

4-5

Πετσοπούλου Έλενα

2004

2-3

Προπονητής: Αντώνης Μαρκάκης

 

 

ΑΟ ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ

ΟΝ/ΜΟ

Ηλικία

Θέση

 

Σουλούνια Θεοδώρα

17

1

Σκιαδά Καθολική

16

1

Χατζημιχαήλ Ιωάννα

25

1-2

Παπαντωνίου Πόπη

48

4

Πετράκη Αρετή

28

2-3

Χατζημιχαήλ Λουκία

17

2-3

Πέρου Ειρήνη

16

2-3

Χατζηδάκη Ζήνα

16

4

Μελλίνη Δήμητρα

26

4-5

Κούβαλη Ματίνα

28

3

Ξουρή Έμυ

41

5

Παπαδοπούλου Παρασκευή

16

5

Προπονητής: Στάθης Βλαχοδήμος

 

ΑΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ

ΟΝ/ΜΟ

ΕΤ. ΓΕΝ.

ΘΕΣΗ

 

 

 

Καλυμιοναρή Κοκώνα

1999

1

Νικηταρά Μαρία

2000

4-5

Κουτρέτση Μαρία

2001

1-2

Γιαλλούση Κατερίνα

2002

5

Κουτρέτση Ελένη

2002

2-3

Κουτρέτση Ξανθίππη

2002

2-3

Φρούντζα Θεμελίνα

2003

1-2

Αθανασοπούλου Βασιλίτσα

2004

3-4

Κιαπόκα Κωνσταντίνα

2004

1

Γκοτζάι Άντζελα

2004

1-2

Κουντουριώτη Ειρήνη

2004

3

Αρβανιτάκη Σταματία

2002

3

Προπονητής: Πέτρος Αργυρίου

 

 

ΕΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ

Αρ.

ΟΝ/ΜΟ

 

 

4

Βαρβαρή Αργυρώ

5

Νίννη Ευδοκία

6

Βαρδαούλη Καλλιόπη

7

Ασημακοπούλου Μαρία

8

Εργά Σοφία

9

Σμαλιού Ευδοκία

10

Γεωργαρά Μαρία

11

Αλεξανδράκη Μαρία

12

Χαλκίτη Σεβαστή

13

Ασημακοπούλου Σεβαστή

14

Γλυνάτση Μαρία

15

Χρυσάκη Μαρία

16

Γεωργαρά Γεωργία

Προπονητής: Σωτήρης Τσακαλίδης

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές του F4:

Σήμερα
Σύμη (16.00’) Ιάλυσος – ΕΑΚΑ 
Διαιτητές: Αρνάς, Βλάσσης

Σύμη (18.00’) Ιπποκράτης – Κολοσσός
Διαιτητές: Αρνάς, Βλάσσης

Αύριο
Σύμη (10.30’) Μικρός Τελικός
Διαιτητές: Αρνάς, Βλάσσης

Σύμη (12.30’) ΤΕΛΙΚΟΣ
Διαιτητές: Αρνάς, Βλάσσης.

Χορηγοί του θεσμού είναι η BLUE STAR Ferries, o Δήμος Σύμης, ο ΑΟ Σύμης, η Νatera, η SEA DREAMS και η VAST MAKE ενώ οι αγώνες τελούν υπό την αιγίδα της Τοπικής Επιτροπής ΕΟΚ Δωδεκανήσου.